23 سپتامبر, 2020

وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

رسانه انرژی مثبت | تکنولوژی – استفاده از وای فای به شدت در حال گسترش است و اکثر وسایلی که در محیط زندگی و کار ما وجود دارند از امواج وای فای استفاده می‌کنند. مطالعات دانشمندان، تاثیر وای فای بر سلامت انسان را نشان داده و اثرات مخرب آنرا نیز ثابت نموده است. پس لازم است با آثار زیان‌بار و خطرات بالقوه قرار گرفتن در معرض امواج وای فای آشنا شویم.
وای فای, وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

تشدید بیخوابی

آیا تا به حال بعد استفاده طولانی مدت از وای فای دچار بیخوابی شده‌اید؟ پس از مطالعه بیخوابی و عوامل موثر بر آن، نتایج نشان می‌دهد که فرکانس پایین مدولاسیون در گوشی‌های هوشمند می‌تواند بر خواب تاثیر بگذارد. افراد شرکت کننده در مطالعه، به دو گروه تقسیم شدند و گوشی‌های هوشمند در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

گروه اول گوشی‌های واقعی داشتند که از خود امواج الکترومغناطیس ساطع می‌کردند و گروه دوم گوشی‌هایی قلابی که هیچ امواجی از آن‌ها تابش نمی‌شد. مطالعات نشان داد افرادی که از گوشی‌های واقعی با تابش امواج قرار گرفته‌اند به طرز قابل توجهی در فرآیند به خواب رفتن دچار مشکل شده و الگوی امواج مغزی آن‌ها تغییر کرده است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که گوشی‌های هوشمند، مودم‌های وای فای خانگی و حتی بسیاری از ابزار‌هایی که از وای فای استفاده می‌کنند، مانند بمب‌های وای فای هستند و خوابیدن در یک محیط با این وسایل که بصورت دائمی از خود امواج الکترومغناطبسی ساطع می‌کنند، می‌تواند منجر به مشکلات مزمن خواب شود. زیرا این امواج با امواج خواب تداخل پیدا کرده و الگوی آنرا تغییر می‌دهند. باید بدانید که مشکلات ایجاد شده در خواب می‌تواند مقدمه ایجاد مشکلات جدی تری مانند افسردگی و فشار خون بالا می‌شود.

مطالعه بیشتر :
معرفی سری ردمی نوت 9 پنجشنبه ۲۲ اسفندماه

تاثیر وای فای بر سلامت و رشد کودکان

وای فای, وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

مطالعات درباره تاثیر قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی از طیف وای فای و گوشی‌های هوشمند نشان داده‌اند که این امواج می‌توانند رشد را، بخصوص در جنین مختل کنند.
در حقیقت این امواج سنتز پروتئین را که یک بخش بسیار مهم در رشد سلولی مخصوصا در کودکان و نوجوانان است، مختل کرده و به سلامت آن‌ها آسیب می‌زند و در رشد آن‌ها وقفه ایجاد می‌کند.

اثر منفی بر رشد سلولی

دانشمندان دانمارکی در مواجهه با گروهی از دانش آموزان که پیش از خواب با گوشی هوشمند خود کار می‌کردند و دچار کاهش تمرکز شده بودند، آزمایشی طراحی کردند که اثر رشد سلول‌های در معرض تابش وای فای را مطالعه کنند. در این تحقیق، تعدادی فضای پر از گیاه طراحی شد که در بعضی از آن‌ها روتر وای فای وجود داشت. نتایج به شدت شگفت آور بود: گیاهانی که در معرض تابش وای فای قرار گرفته بودند، رشد نکردند!

تغییر الگوی عملکردی مغز

در سال گذشته دانشمندان با مطالعه افرادی که در معرض امواج ۴G قرار داشتند، با تهیه تصاویر MRI از مغز آن‌ها دریافتند که قرار گرفتن در معرض این امواج باعث کاهش عملکرد بسیاری از نقاط مغز شده است.

کاهش عملکرد مغز، به ویژه در زنان

وای فای, وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

دانشمندان برای مطالعه تفاوت اثر این امواج در زنان و مردان، از ۱۵ زن و ۱۵ مرد پیش از قرار گرفتن در معرض امواج وای فای، آزمون حافظه گرفتند و سپس آن‌ها را در معرض امواج وای فای ۲.۴ GHz به مدت ۴۵ دقیقه قرار دادند و همزمان عملکرد مغزی آن‌ها را سنجیدند. مطالعات نشان داد که سطح عملکرد مغزی و همچنین انرژی زنان نسبت به مردان تغییر قابل توجهی خواهد داشت.

کاهش باروری در زنان و مردان

علاوه بر باور عموم مردم مبنی بر تاثیر مخرب گرمای لپتاپ در باروری مردان، طی مطالعات انجام شده بر روی انسان و حیوان، امواج وای فای نیز یکی از عوامل کاهش باروری در مردان شناخته شده است. قرار گرفتن در معرض این امواج می‌تواند به کاهش حرکت اسپرم‌ها و قطعه قطعه شدن DNA منجر شود.
ناباروری نه تنها در مردان، بلکه در زنان نیز با قرار گرفتن در معرض تابش این امواج رخ می‌دهد. محققان با انجام آزمایش‌های مختلف روی نمونه‌های حیوانی دریافته‌اند که آسیب سلولی ناشی از تابش وای فای، احتمال بارداری نابهنجار یا باروری تخمک را در زنان به شدت افزایش می‌دهد.
در سال ۲۰۱۱ موسسه‌ای تحقیقاتی در سوئد اعلام کرد که زنان باردار برای امنیت جنین، باید در استفاده از ابزار‌های مرتبط با وای فای بسیار سنجیده عمل کنند و همچنین فاصله خود را از سایر افراد در معرض تابش نیز حفظ کنند. این موسسه همچنین قوانین استاندارد تابش‌های فرکانس‌های رادیویی و مایکروویو را که از امواج وای فای محسوب می‌شوند و آمریکا آن‌ها را حد مجاز اعلام کرده است، نا کافی دانست و اعلام کرد این فرکانس‌ها می‌تواند به جنین در حال رشد آسیب جدی وارد کند.

افزایش خطر بیماری‌های قلبی

 

مطالعه بیشتر :
Velvet نام گوشی جدید ال جی خواهد بود

وای فای, وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

اگر در محیطی پر از امواج الکترومغناطیس دچار تپش قلب می‌شوید، احساستان چندان بی‌راه نیست. مطالعات روی ۶۹ فرد نشان داده که بسیاری از آن‌ها به فرکانس‌های الکترومغناطیسی واکنش فیزیکی داشته اند. این واکنش فیزیکی همان افزایش ضربان قلب است که هر فرد در شرایط اضطراب آور تجربه می‌کند و زمینه ساز بیماری‌های قلیی است.

افزایش ریسک ابتلا به سرطان

اثر امواج الکترومغناطیس بر ابتلا به سرطان یکی از چالش برانگیزترین بحث‌های روز دنیاست. بسیاری از مطالعات در آزمایش‌های حیوانی نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض این امواج می‌تواند ریسک ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهد. در نمونه‌های انسانی نیز مسئله مشابهی رخ می‌دهد. در یکی از مطالعات بر یک زن ۲۴ ساله مبتلا به سرطان سینه بدون هیچ سابقه ارثی برای ابتلا به این بیماری، دانشمندان دریافتند که تومور موجود در سینه این زن، کنار محلی رشد کرده است که همیشه گوشی هوشمند خود را حمل می‌کرد.
با تمام آنچه مطرح شد، تاثیر وای فای بر سلامت انسان بسیار جدی و مخرب است، اما می‌توان با استفاده از روش‌هایی آثار آنرا خنثی نمود. برای مثال درمان با هورمون ملاتونین و یا L-Carnitine می‌تواند به متعادل کردن اثرات زیان‌بار بپردازد. اما باید بدانید که این روش، نمی‌تواند تابش امواج را نیز خنثی نماید. زیرا ما همواره در حال بمباران شدن توسط امواج الکترومغناطیس هستیم و خنثی کردن آن‌ها کار چندان ساده‌ای نیست. اولین قدم این است که فاصله گوشی، لپتاپ و تبلت‌های موجود را از بدن خود حفظ کنید در صورت عدم استفاده، آن‌ها را خاموش نمایید. برای خنثی کردن این تابش، باید نقشه پوشش شبکه‌های گوشی هوشمند را دیده و یا مودم‌های در دسترس آن‌ها را شناسایی کنید.

وای فای, وای فای و تاثیر آن بر سلامت انسان

برای کاهش تابش این امواج، می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  • برای اتصال به اینترنت توسط کامپیوتر، به جای استفاده از مودم‌های وایرلس، از کابل‌های LAN استفاده کنید.
  • در صورتی که نیازی به استفاده از اینترنت توسط مودم وایرلس یا استفاده از قابلیت وای فای روی گوشی، تبلت و یا لپتاپ خود ندارید، آن‌ها را در اولین فرصت خاموش کنید. همچنین در طول شب نیز این ابزار را خاموش نمایید.
  • در صورتی که انجام کار‌های بالا برایتان مقدور نیست، مودم‌ها و ابزار‌هایی که منبع تولید امواج الکترومغناطیسی هستند را در فاصله‌ای قابل قبول از محلی قرار دهید که بیشترین ساعات روز خود را آنجا می‌گذرانید.
مطالعه بیشتر :
نحوه شبکه کردن دو کامپیوتر با وایرلس
برگرفته از: globalhealingcenter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *