26 نوامبر, 2020

فیس براش چیست و چه ضرورتی دارد؟

واژه پربسامدی که شاید این روزها زیاد به گوشتان خورده باشد، «فیس‌براش» است. اختراعی تازه که به کمک آن بدون نیاز به دست، صورتتان کاملاً شسته و تمیز می‌شود. تحقیقات نشان داده است که وقتی پوست صورت را با دست و شوینده می‌شویید، هنوز هم مقداری آلودگی و چربی در پوست باقی می‌ماند. اما سازندگان فیس‌براش ادعا می‌کنند، با کمک این دستگاه، پوست صورت شش برابر تمیزتر از زمانی است که فقط با دست اقدام به شستشوی آن می‌کنید. اما این ادعا چقدر حقیقت دارد؟ آیا فکر می‌کنید خریدن یکی از این دستگاه‌ها ضروری است؟ فیس‌براش‌ها برای پوست زیان هم دارند؟ اینها پرسش‌هایی است که تاکنون در مورد فیس‌براش‌ها مطرح شده‌اند و هنوز هم پاسخ‌های روشنی در مورد بعضی از آنها وجود ندارد. اگر در مورد خریدن یا نخریدن یکی از این دستگاه‌ها تردید دارید، تا پایان این گزارش با ما همراه باشید.

فیس‌ براش چگونه کار می‌کند؟

فیس‌براش‌ها معمولاً به شکل یک برس برقی، با یک سر لغزان یا چرخان طراحی می‌شوند. سر این برس‌ها قابل تعویض و شستشو هستند و از هزاران تار پلاستیک یا ابریشم (یا مو) ساخته شده‌اند. این تارها وظیفه تمیز کردن و از بین بردن آلودگی‌ها، آثار به جا مانده از مواد آرایشی، باکتری‌ها و چربی‌ها را به عهده دارند. بنابراین دور از ذهن نیست که پس از مدتی خود این برس‌ها هم آلوده می‌شوند و در نتیجه، شما ناگزیر به تعویض آنها با یک برس نو هستید. امروزه فیس‌براش‌ها، با داشتن چندین سری مختلف، اعمال دیگری مثل شستشوی بدن، از بین بردن پوسته‌های مرده و درمان ترک کف پا، لایه‌برداری عمقی پوست صورت، کوچک کردن منافذ پوست و مواردی از این قبیل را نیز انجام می‌دهند. نکته دیگر اینکه این دستگاه‌ها به شکل باتری‌دار و شارژی طراحی و ساخته می‌شوند و به راحتی در حمام و دستشویی قابل استفاده‌اند.

خودتان تصمیم بگیرید

فیس‌ براش هم مانند هر محصولی که تازه به بازار عرضه می‌شود، گرفتار تبلیغات است. مفید بودن یا نبودن آن کاملاً به نیاز شما، سبک زندگیتان و بودجه‌ای که برای خرید محصولات آرایشی در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. به عنوان مثال به گفته برخی از کارشناسان، درست است که فیس‌براش‌ها منافذ پوست را از بیشتر آلودگی‌ها تمیز می‌کنند، اما برای برخی از انواع پوست‌ها (مثل پوست‌های نازک) منجر به تشدید منافذ یا ایجاد بریدگی در سطح سلول‌های پوششی هم می‌شوند. از طرفی اکثر کسانی که یکی از این دستگاه‌ها را خریده‌اند، ادعا کرده‌اند که نمی‌دانند چگونه باید همیشه آن را تمیز، استریل و به دور از آلودگی نگهداری کرد. از این گذشته، اگر به خریدن فیس‌براش فکر می‌کنید، باید حتماً هزینه گاه به گاه تعویض سری‌ها را هم در نظر بگیرید؛ چرا که در غیر اینصورت استفاده از این دستگاه نه تنها بی‌فایده است بلکه باعث تشدید آلودگی پوست و بروز جوش صورت هم می‌شود.

مطالعه بیشتر :
آموزش ویتامینه کردن موی سر با روش های خانگی بسیار آسان!

استفاده از فیس‌ براش

نحوه استفاده صحیح از فیس‌ براش

اگر یکی از دستگاه‌های شستشوی صورت را خریده‌اید یا دست کم به خریدن یکی از آنها فکر می‌کنید، باید نحوه استفاده اصولی و کارآمد آن را هم یاد بگیرید. در ادامه چند دستورالعمل ضروری برای استفاده از فیس‌براش آورده شده است.

۱- ابتدا آرایشتان را پاک کنید

فیس‌براش‌ها عموماً دستگاه‌های شستشوی صورت هستند و نه پاک‌کننده آرایش! بنابراین قبل از هرچیز ابتدا میک‌آپ را با یک پاک‌کننده آرایشی به خوبی پاک کنید. در غیر اینصورت، استفاده از فیس‌براش، کمک چندانی به رفع آلودگی و چربی صورت نخواهد کرد. حتی در مواردی، پاک کردن آرایش با فیس‌براش ممکن است منجر به التهاب صورت یا زخم شدن آن شود.

استفاده از فیس‌ براش

۲- از شوینده‌های قلیایی استفاده نکنید

برخی ادعا می‌کنند که شستشوی صورت با فیس‌براش، باید به همراه یک شوینده صابونی انجام گیرد تا موثر باشد. تجربه نشان داده است که شوینده‌های صابونی، به دلیل جذب آب سلول‌های پوست موجب خشک شدن آن می‌شوند. از آنجایی که این دستگاه‌ها سلول‌های پوست را به شکلی عمقی شستشو می‌دهند، بهترین کار استفاده از شوینده‌های غیرصابونی است. خیلی از افراد خشک و شکننده شدن پوست را بعد از شستشو، با تمیز شدن آن اشتباه می‌گیرند اما در حقیقت، یک پوست تمیز بسیار نرم و هیدراته است. بنابراین رسالت دستگاه‌های شستشوی صورت، پاکیزگی و آبرسانی پوست است و نه خشک و شکننده کردن آن!

مطالعه بیشتر :
چند راهکار خانگی برای از بین بردن چین و چروک روی صورت

استفاده از فیس‌ براش

۳- سری‌ها را در فواصل منظم تعویض کنید

با هربار استفاده از فیس‌ براش، تعدادی از باکتری‌های موجود در پوست شما، به تارهای هر برس منتقل می‌شوند و تجمع آنها، پس از مدتی باعث بروز ناراحتی‌های پوستی مثل جوش می‌شود. حتی اگر مرتباً سری‌ها را با الکل استریل کنید، از شر این باکتری‌ها خلاص نمی‌شوید. زیرا باکتری‌ها پس از مدتی قدرت بقا و انطباق با مواد ضدعفونی‌کننده را نیز به دست می‌آورند. بنابراین تنها راه‌حل این مشکل، تعویض به موقع و منظم سری‌ها براساس دستورالعمل شرکت سازنده است. در این زمینه اصلاً کوتاهی نکنید.

استفاده از فیس‌ براش

۴- زمان‌بندی مناسب را بدست آورید

نکته مهم دیگر در زمینه استفاده از فیس‌ براش این است که بدانید پوست شما هرروز به شستشوی عمقی نیاز ندارد. بنابراین براساس نیاز پوستتان زمان مناسب برای استفاده از این دستگاه را تعیین کنید. گفته می‌شود به طور میانگین، سه بار در هفته شستشوی معمولی صورت با این دستگاه و هفته‌ای یکبار لایه‌برداری پوست با آن، به حل مشکلات پوستی کمک خواهد کرد. اما بسته به نیاز هر شخص این زمانبندی متفاوت خواهد بود. شما باید براساس میزان نیاز پوست خود برای استفاده از فیس‌براش برنامه‌ریزی کنید.

مطالعه بیشتر :
هنگام خرید رنگ مو اصلی به چه نکاتی توجه کنیم؟

استفاده از فیس‌ براش

معروف‌ترین برندهای تولیدکننده فیس براش

از زمان اختراع این دستگاه مدت زیادی نمی‌گذرد اما در همین زمان کم تولیدکنندگان بسیاری دست به ساخت آن زده‌اند. از مهم‌ترین کمپانی‌های سازنده آن «کلاریسونیک» (Clarisonic) «اولای» (Olay) و «نتروجینا» (Neutrogena) هستند. فیس‌براش‌های برندهای اولای و نتروجینا نسبت به کلاریسونیک ارزان‌تر هستند و البته تفاوت قیمت‌ها مربوط به خدماتی است که هر یک از این کمپانی‌ها ارائه می‌کنند.

بهترین فیس‌ براش کدام است؟

همانطور که گفته شد تعداد مختلفی از کمپانی‌ها برای ساختن با کیفیت‌ترین فیس‌براش‌ها در رقابت هستند. هرچند کیفیت و خدمات این دستگاه‌ها عامل بسیار مهمی ‌برای انتخاب و تصمیم گیری است، مهم تر از آن میزان سازگاری پوست شما با برس‌های دستگاه است. به عنوان مثال اگر پوست شما بسیار نازک و حساس است، بهتر است اصلا سراغ استفاده از این دستگاه‌ها نروید. همچنین اگر نیاز به لایه‌برداری پوست دارید حتماً از انواع مجهز به سری‌های لایه‌بردار استفاده کنید. به هرحال براساس نیاز شخصی‌تان تصمیم بگیرید و اسیر تبلیغات نشوید.

بدون فیس‌ براش هم می‌شود

اگر تا به حال پوستتان را فقط با کمک دست‌ها و آب و صابون تمیز می‌کردید و امروز می‌شنوید که همه اینها کافی نیست، نگران نباشید؛ راه‌حل سومی هم وجود دارد. این مسئله که پوست صورت تنها با کمک سرانگشتان و صابون‌ها تمیز نمی شود، کاملاً حقیقت دارد. بنابراین برای خلاص شدن از شر آلودگی‌ها و باکتری‌ها، باید از یک جسم سرسخت‌تر استفاده کنید. اگر خوب دقت کنید چنین وسایلی در خانه هم پیدا می‌شوند. مثلاً می‌توانید از اسفنج‌های نرم استفاده کنید. حتی از براش‌های آرایشی یا لیف‌های نرم هم می‌توانید برای شستشوی روزانه یا هفتگی کمک بگیرید. حتماً نظافت و استریل کردن و تعویض به موقع لیف و براش‌ها را هم لحاظ کنید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از قارچی شدن براش یا لیف، بعد از استفاده آن را کاملاً خشک کنید.

مطالعه بیشتر :
تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن
استفاده از فیس‌ براش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *