23 سپتامبر, 2020

ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

سرویس سلامت رسانه انرژی مثبت | اگر این روزها نگاهی به صفحات اجتماعی انداخته باشید، بدون شک نام ویروس کرونا به گوشتان خورده و در جریان خطری که به جان مردم چین و سایر نقاط جهان افتاده، هستید. این ویروس کشنده به تازگی در کشور چین گسترش یافته و در حال شیوع به کشورهای همسایه است. امروز در این مقاله به بررسی ویروس مهلک کرونا و تمام دانستنی‌های مربوط به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ویروس کرونا چیست؟

کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که با ورود به بدن انسان، سبب بروز بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی می‌شوند. در برخی موارد اگر علائم فرد شدید باشد، احتمال ظهور بیماری‌های دستگاه تنفسی مانند ذات‌الریه و برونشیت وجود دارد.

کرونای خطرناک اغلب در حیوانات وجود دارد و تنها انواع معدودی از آن بر انسان تأثیر می‌گذارد. این ویروس در چند هفته اخیر به سرعت در کشور چین گسترش یافته و افراد زیادی را درگیر کرده است.

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس


ویروس کرونا تا چه اندازه گسترش یافته است؟

اولین فرد مبتلا به این ویروس در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین گزارش شد. از آن زمان این ویروس به کشورهای دیگر از جمله تایلند، ژاپن، جمهوری کره، فرانسه، ایالات متحده و استرالیا شیوع پیدا کرد. تمامی این افراد در چند روز گذشته به چین سفر کرده بودند و این ویروس را به کشور خود منتقل کردند. در روز جمعه (۲۴ ژانویه) بیش از ۶۰ نفر در ۲۲ ایالت آمریکا مشکوک به کرونا مورد بررسی قرار گرفتند که ۱۱ نفر آن‌ها تا به امروز نتیجه آزمایشاتشان منفی بود. در کشور چین تا این لحظه بیش از ۲۰۰۰ نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و ۵۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

منشا ویروس کرونای مهلک چیست؟

اولین افرادی که به این ویروس مبتلا شدند، در یک فروشگاه محلی غذاهای دریایی و حیوانات در شهر ووهان حضور داشتند. از این رو مقامات ادعا می‌کنند که این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است. حال اینکه کدام حیوان؟ محققان هنوز در حال بررسی این مسئله هستند. برخی از رسانه‌ها معتقدند این ویروس از سوپ خفاش به انسان منتقل شده و برخی گوشت سایر حیوانات را عامل گسترش این ویروس می‌دانند.

مطالعه بیشتر :
نحوه ضدعفونی کردن وسایل خانه به طور صحیح


مارها، منشا احتمالی ویروس کرونا

طبق جدیدترین تحقیقات انجام شده، دانشمندان معتقدند که این ویروس از مارها سرچشمه گرفته است. به طور کلی دو نوع مار در جنوب شرقی چین یعنی محل شیوع این ویروس متداول هستند؛ کریت چینی و کبرا چینی (کبرای تایوانی). شواهد حاکی از آن است که هر دو مار سمی می‌توانند عامل این بیماری عفونی مهلک باشند؛ با این حال هنوز برای تشخیص عامل اصلی شیوع این ویروس به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس


نحوه‌ی انتقال ویروس کرونا

آیا این ویروس از انسان به انسان منتقل می‌شود؟ در برخی موارد بله! حالت اصلی انتقال کرونا از حیوان به انسان است؛ اما در شرایط زیر از انسان آلوده به شخص دیگر منتقل خواهد شد:

 • انتقال هوایی (ناشی از سرفه یا عطسه)
 • تماس فیزیکی نزدیک (لمس کردن، دست دادن)
 • تماس با جسم آلوده (و سپس لمس کردن دهان و بینی)
 • آلودگی مدفوع (به ندرت)

 

علائم ویروس کرونا جدید چیست؟

مهم‌ترین علائم این بیماری تنفسی کشنده شامل تب، سرفه و دشواری تنفس است که دقیقاً بیماری سارس (سندرم حاد تنفسی) را در ذهن تداعی می‌کند؛ اما از علائم متفاوت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • عطسه و سرفه
 • گلودرد
 • تب
 • احساس ناخوشی کلی
 • مشکلات مربوط به روده مانند اسهال

در افراد مسن و کودکان که سیستم ایمنی آن‌ها چندان قوی نیست، این ویروس پیشرفت می‌کند و به مشکلات تنفسی پیشرفته‌تر از جمله برونشیت و ذات‌الریه منجر خواهد شد.

مطالعه بیشتر :
معرفی ۵ قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس


آیا راهی برای درمان ویروس کرونا وجود دارد؟

تسکین علائم ویروس کرونا در خانه

متأسفانه باید گفت که هنوز درمان مطمئن و قطعی برای این عفونت تنفسی ارائه نشده و پزشکان استراحت و داروهای تسکین علائم را برای بهبودی توصیه می‌کنند. بخور دادن یا دوش گرم می‌تواند به تسکین گلودرد و سرفه کمک کند؛ همچنین اگر علائم خفیف باشند، نوشیدن مایعات زیاد و استراحت فراوان بدن را برای مبارزه با ویروس تقویت می‌کند.

آیا واکسن ضد ویروس کرونا ساخته شده است؟

شرکت‌های زیست فناوری همچنان در تلاش برای دستیابی به واکسن این ویروس کشنده هستند و وزیر بهداشت چین اعلام کرده داروی درمان این ویروس به زودی آماده و به مرحله پخش می‌رسد؛ اما هنوز خبری از درمان بیماران نبوده و واکسن کرونا در دسترس نیست.

 

ویروس کرونا در زنان باردار چگونه است؟

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، مواردی از وجود ویروس MERS در زنان بارداری را نشان داد که در بیمارستان زایمان کرده بوند و مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۰۴ انجام شد که به دنبال آن مشخص شد که بیماری‌های مرتبط با SARS با مواردی از سقط خود به خود، مرگ مادر و بیماری بحرانی مادر مرتبط بوده است.

اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا

دولت چین اکثر سفرهای به ووهان و همچنین ۱۲ شهر مجاور را ممنوع کرده و ساکنین این شهرها در قرنطینه کامل به سر می‌برند. همین‌طور تجمع‌های عمومی ممنوع اعلام شد و رئیس جمهور وضعیت را وخیم اعلام کرد.

 • این روزها از سفرهای غیر ضروری خصوصاً به این نواحی بپرهیزید و تا حد امکان تماس خود را با اتباع خارجی مسافر به حداقل برسانید.
 • تا حد امکان از لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان خود بپرهیزید.
 • از افراد مبتلا دوری کنید.
 • دستان خود را مرتب با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.
مطالعه بیشتر :
کیست مچ دست (کیست گانگلیون)چیست و چگونه درمان میشود؟!

در صورت ابتلا به این ویروس:

 • سعی کنید خود را در خانه حبس کنید و فاصله خود را با افراد سالم حفظ کنید.
 • ماسک حفاظتی بگذارید و به هنگام سرفه و عطسه، دهان خود را بپوشانید. سپس دستان خود را بشویید.
 • مدام سطح اشیاء اطراف خود را تمیز کنید.

آیا احتمال دارد که ویروس کرونا جهش پیدا کند؟

ویروس‌ها همیشه در حال تغییر و جهش هستند. اما اینکه به چه صورتی تغییر می‌کنند ناشناخته است.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه‌ حیوانی به گونه دیگری منتقل شده است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری‌ سخت‌تری شود. دانشمندان در حال تحقیق درباره این موضوع هستند. ‌

 

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

قرنطینه یک شهر چند میلیونی در چین

شیوع ویروس کرونا آن چنان به سرعت انجام شده است که دولت چین مجبور شد شهر ووهان در استان هوبئی را قرنطینه کند. این شهر اولین شهری در جهان است که با جمعیتی حدود ۱۱ میلیون نفر قرنطینه می شود. این موضوع زمانی بغرنج می شود که بدانید شهر ووهان بعد از شهرهای شانگهای، مسکو، پکن و لندن بزرگترین شهر جهان است. تمام راه های ارتباطی شهر ووهان در سال ۲۰۱۹ به دیگر شهرها بسته شدند و کسی حق رفت و آمد در خیابان ها را ندارد. همین موضوع ووهان را در روزهای پایانی ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ به شهر ارواح تبدیل کرده است. شهری که در این روزها هیچ شخصی یا وسیله نقلیه ای را در خیابان هایش نخواهید دید. پس از اعلام قرنطینه در این شهر تمامی پروازهای شهر ووهان کنسل شدند و بسیاری از گردشگران و توریست ها این شهر را ترک کردند.

هم اکنون تمامی مردم این شهر ماسک بر صورت دارند و تنها برای خرید مواد غذایی از خانه بیرون می آیند. دولت چین در شهر ووهان قصد دارد تا بیمارستانی را در مدت تنها ۶ روز برای افراد مبتلا به ویروس نوع جدید کرونا احداث کند. کاری محیرالعقول اما شدنی در شرایط اضطراری که مطمئناً در تاریخ ثبت خواهد شد.

مطالعه بیشتر :
ماسک های مقاوم در برابر نفوذ ویروس کرونا

به گذشت یک ماه از شیوع این بیماری، مبتلایان به آن افزایش یافته و به دیگر کشورها نیز سرایت کرده اند. کشورهای تایلند، سنگاپور، هنگ کنگ، استرالیا، بریتانیا، ژاپن، عربستان، ماکائو، کره جنوبی، مکزیک، آمریکا، آلمان و فرانسه افرادی مبتلا به این بیماری را مشاهده کرده اند.

کرونا, ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

بالاخره آیا سفر به چین امن است؟

در ادامه این صحبت ها بسیاری از مسافران برنامه سفر به چین را مخصوصاً در روزهای سال نوی چینی داشتند. طبق مشاهدات و آمار ارائه شده از مردم و دولت چین، ویروس کرونا در شهرهای پکن و شانگهای مشاهده نشده و دولت چین اقدامات ایمنی کاملی را پیش گرفته است. همین موضوع بیماری را محدود به تنها یک منطقه نموده و مسافرانی که در شهرهای پکن یا شانگهای هستند می توانند سفر امن خود را دنبال کنند. استفاده از ماسک و دستکش نیز اطمینان شما را بیشتر خواهد نمود. در این میان افرادی که هنوز به چین سفر نکرده اند می توانند جوانب احتیاط را رعایت کنند. سفر به مالزی، هند، مالدیو و دیگر کشورها در تعطیلات نوروز یا این زمان می تواند جایگزین خوبی برای سفر به چین باشد.


سخن آخر

خوشبختانه این بیماری هنوز راه خود را به کشور ما باز نکرده و در حال حاضر خطری ما را تهدید نمی‌کند؛ اما اگر به هر دلیلی ناچارید از کشور خارج شوید، تمامی نکات مراقبتی را رعایت کنید و از تماس نزدیک با افراد بیگانه بپرهیزید. این ویروس جدید شوخی ندارد و برآورد شده که اگر شیوع آن کنترل نشود، سالانه ۶۵ میلیون نفر را به دام مرگ می‌کشاند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *