26 نوامبر, 2020

درمان دیسک کمر با حرکات آب درمانی

آب درمانی برای درمان دیسک کمر یکی از موثرترین روش‌هاست که فشار را به مرور از روی مهر‌ه‌های آسیب‌دیده می‌کاهد و بیماری را درمان می‌کند.
آب درمانی برای دیسک کمر, درمان دیسک کمر با حرکات آب درمانی
رسانه انرژی مثبت | سرویس ورزش – آب درمانی به معنای استفاده از آب در دما‌های مختلف برای اهداف سلامتی و بهداشتی است. این روش که همچنین به عنوان هیدروتراپی شناخته می‌شود، شامل روش‌های متنوعی از جمله کنتراست درمانی، حمام بخار، دوش گرم یا سرد یا انجام تمرینات ورزشی در آب است. این ورزش‌ها از مقاومت یا بی‌وزنی بدن در آب استفاده کرده و عضلات و استخوان‌ها را تقویت می‌کنند. ما در این مطلب چند حرکت ورزشی مفید آب درمانی برای درمان دیسک کمر را معرفی کرده‌ایم.

۹ تمرین آب درمانی برای درمان دیسک کمر

۱. کشش کمری؛ باعث کاهش درد می‌شود

کشش کمر یک روش درمانی ارزشمند است که می‌تواند در روند توانبخشی افراد بسیار موثر واقع شود، چراکه با کش دادن ستون فقرات و کاهش فشار از روی دیسک‌های آسیب‌دیده می‌تواند کمر درد را کاهش دهد. آب محیطی بدون نقص برای اجرای این تمرین فراهم می‌کند. از آنجا که این ورزش درد را کاهش می‌دهد، در مواقع بسیاری باعث می‌شود که دیگر نیازی به جراحی برای درمان فتق دیسک نباشد.
  • روش انجام تمرین: در آب عمیق یک وسیله‌ی شناور زیر بغل خود قرار دهید و کاملا بدون وزن روی آن قرار بگیرید. در این حالت باقی بمانید و اجازه دهید تا وزن بدن شما با کشش ستون فقرات، فضای بین مهره‌ها را بیشتر کرده و درد شما را کاهش دهد.
آب درمانی برای دیسک کمر, درمان دیسک کمر با حرکات آب درمانی

۲. راه رفتن با مقاومت در آب

فعال‌سازی ستون فقرات مرکزی برای فردی که به فتق دیسک کمر مبتلاست بسیار اهمیت دارد. فعال بودن ﻋﻀﻼت ﻣﺮﻛﺰی ﺗﻨﻪ و ﻛﻒ ﻟﮕﻦ هم از مهره‌ها پشتیبانی کرده و هم باعث می‌شود که بهتر فشار عضلات کمری را تحمل کند.
  • روش انجام تمرین: یک راه ساده، اما کاربردی برای فعال کردن ﻋﻀﻼت ﻣﺮﻛﺰی ﺗﻨﻪ و ﻟﮕﻦ در استخر، قدم زدن رو به جلو و عقب در حین نگه داشتن یک وزنه در هر دو دست است. مقاومتی که کشیدن این وزنه‌ها در آب ایجاد می‌کند شما را مجبور می‌کند تا موقعیت مناسب لگن را حفظ کرده و لگن را فعال کنید. خوب است که ۵ دقیقه به سمت جلو و ۵ دقیقه به سمت عقب راه بروید.
آب درمانی برای دیسک کمر, درمان دیسک کمر با حرکات آب درمانی

۳. اسکواش یا اسلاید دیواری

یکی دیگر از تمرینات فعال‌سازی لگن که بسیار کمک کننده است، تمرین اسکواش یا اسلاید دیواری است. این یک حرکت ساده است؛ شبیه به زمانی که از روی صندلی بلند می‌شوید و روی آن می‌نشینید.
  • روش انجام تمرین: انجام این تمرین برای تقویت ﻋﻀﻼت ﻣﺮﻛﺰی ﺗﻨﻪ و ﻛﻒ ﻟﮕﻦ و فعال‌سازی ماهیچه‌های سرین بسیار مفید است و اجرای آن در آب موجب می‌شود که وزن بدن کاهش یابد و در صورت افتادن، محیط اطراف امن باشد. در این تمرین می‌توانید از دیوار به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید تا وضعیت لگن اصلاح شود.
آب درمانی برای دیسک کمر, درمان دیسک کمر با حرکات آب درمانی

۴. تمرین با توپ درمانی (MEDICINE BALL CHOPS)

چرخاندن و بلندکردن اشیاء کار‌هایی هستند که در روزمره بسیار انجام می‌دهیم، اما این کار برای کسانی که دچار آسیب کمر هستند، ممکن است دشوار باشد. هنگامی که موقعیت لگن و بخش مرکزی بدن اصلاح شد، زمان آن است که قدرت بدنی برای بلند کردن اشیاء و نیروی چرخشی بدن را تقویت کنید.

  • روش انجام تمرین: در آب عمیق بایستید و یک توپ را روی ران نگه دارید، سپس آن را به سمت شانه‌ی مخالف ببرید و باز به موقعیت اولیه بازگردید. این کار را برای پای مقابل هم انجام دهید و چند بار تکرار کنید. فشار آب در این تمرین مقاومت بدنی شما را افزایش می‌دهد.
مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگی نامه جان سینا

 


پیشنهاد انرژی مثبت : تاثیر ورزش بر سلامت روانی و درمان افسردگی


۵. تمرین شناور روی آب (SUPINE PLANKS)

افزایش قدرت ماهیچه‌ای لگن نیز پس از افزایش استقامت عضلات اهمیت دارد. این تمرین به شما کمک می‌کند که تعادل عضلات لگن را تثبیت کنید و آن‌ها را در موقعیت صحیح قرار دهید.
  • روش انجام تمرین: طاق باز روی آب بخوابید و در هر دست یک دمبل شناور قرار دهید. سعی کنید عضلات پشتی خود را منقبض کنید (عضلات عقب ران، عضلات سرینی، عضلات پشتی تحتانی، عضلات تثبیت کننده‌ی کتف) و برای مدتی در این موقعیت بمانید. سپس استراحت کنید.

۶. غوطه‌وری روی آب

برای انجام این تمرین پشت به دیوار استخر بایستید و دست‌ها را به لبه‌ی استخر تکیه دهید. سپس سعی کنید پا‌ها روی آب شناور شود. تا ۱۵ ثانیه در این موقعیت بمانید. این حرکت را در سه ست تکرار نمایید.

۷. کشش عضلات باسن

برای انجام این تمرین حدود ۲۰ سانتی متر از دیواره استخر فاصله بگیرید. سپس یک به یک، زیر زانوی هر پا را بگیرید و آن را به سمت قفسه سینه بکشید. این کار را به گونه‌ای انجام دهید که کششی در پشت ران احساس کنید. برای هر پا، ده بار این تمرین را تکرار کنید.

پیشنهاد انرژی مثبت : حرکات کششی در خانه برای رفع خستگی

مطالعه بیشتر :
تقویت عضلات پشت ران یا همسترینگ

 

۸. تمرین عضله پیریفورمیس

برای ورزش دادن عضله‌ی پیرفورمیس در آب، پشت به دیوار استخر بایستید و یک پا را به صورت خم بالا بیاورید.
سپس دست موافق را روی بیرون زانو و دست مخالف را روی مچ پا قرار دهید. پا را به جهت مخالف بکشید و تا ده بشمارید. برای هر پا ۱۰ بار تکرار کنید.

۹. تمرین کشش عضلات تنه

از دیوار استخر فاصله بگیرید به گونه‌ای که همچنان دستان شما بر روی لبه‌ی دیوار باشد.
سپس بدون آنکه پا‌ها حرکت کنند یا زانو‌ها خم شوند، لگن را به سمت دیوار هل دهید. تا ۱۰ ثانیه در وضعیت بمانید و سپس رها کنید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید.

در پایان

امیدواریم که خواندن این مطلب به شما در درمان دیسک کمر کمک کند. همواره توصیه می‌شود که این تمرینات یا هر نوع ورزش درمانی را تحت نظر یک متخصص انجام دهید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.
شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در رابطه با آب درمانی برای درمان دیسک کمر را با ما و همراهان انرژی مثبت به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *