22 سپتامبر, 2020
, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف ماریجوانا در بارداری می‌تواند منجر به پایین‌ آمدن سطح ارتباطات عصبی-مغزی در جنین، کاهش رشد جنین، تولد نوزاد نارس و کم‌وزن، مرگ جنین و بروز مشکلاتی در مراحل بعدی رشد کودک شود.

, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

انرژی مثبت | سرویس سلامت- ماریجوانا، شایع‌ترین داروی غیر قانونی در جهان، از گل و برگ‌های شاهدانه تهیه می‌شود. «علف« و «گل» نام‌های دیگر این ماده مخدر است که در فرهنگ عامه به کار می رود. ماری جوانا کاربردهایی همچون مصرف دارویی، استفاده در برخی مراسم مذهبی و مصرف تفریحی به‌عنوان ماده‌ای روان‌گردان دارد. اما استفاده از ماریجوانا در بارداری، علاوه بر عوارضی که برای خود مادر دارد؛ می‌تواند سلامت فرزند را نیز در مراحل رشد جنینی و سایر مراحل زندگی تحت تأثیر خود قرار دهد.

تمدد اعصاب، احساس سرخوشی، خنده زیاد، کاهش حافظه، اختلال حرکتی و افزایش اشتها از مهم‌ترین اثرات ذهنی و جسمی ماریجوانا به شمار می‌رود که باعث استفاده تفریحی از آن شده‌است.

نتایج گزارشی در آمریکا شیوع بسیار بالای مصرف ماریجوانا در بارداری را نشان می‌دهد. محققان بر این باورند که زنان باردار به منظور کاهش تنش‌ و اضطراب و یا رفع سرگیجه صبحگاهی از ماریجوانا استفاده می‌کنند! روش استعمال این گیاه مخدر به هر صورتی که باشد؛ چه بر روی پوست قرار داده شود، چه خورده و یا دود شود بر جنین اثرگذار خواهد بود.

مطالعه بیشتر :
دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

 


تاثیر ماریجوانا پیش از بارداری بر والدین و جنین

بررسی‌ها نشان داده است که مصرف ماریجوانا قدرت باروری را در زن و مرد کاهش می‌دهد. ذکر این نکته الزامی است که در صورت مصرف ماریجوانا توسط پدر در سال قبل از تولد فرزند، خطر ابتلای فرزند به سرطان استخوان و مرگ ناگهانی شیرخوار را – در مدت بارداری همسر و یا بعد از تولد فرزند – افزایش می‌دهد.

, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

 


خطرات مصرف ماریجوانا در بارداری

, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

ماده مؤثره اصلی ماریجوانا، تتراهیدروکانابینول (Tetrahydrocannabinol یا THC) است. این ماده مؤثره می‌تواند با عبور از جفت، وارد خون جنین شده و آن را تحت تأثیر قرار دهد. به بیان دیگر، ماریجوانا از رسیدن اکسیژن و مواد غذائی به جنین جلوگیری کرده و از این طریق می‌تواند رشد جنین را به تأخیر بیاندازد.

قد، اندازه سر و وزن در این جنین‌ها کاهش یافته و در مواردی سبب زایمان زودرس و سقط جنین می شود. به طور کلی می‌توان گفت تأثیرات مصرف ماریجوانا در بارداری بر روی کودک مادام‌العمر خواهد بود!

مطالعه بیشتر :
آیا می دانستید بزاق دهان چه خواصی دارد؟

 


عوارض مصرف ماریجوانا پس از زایمان

, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

همچنین مادر شیردهی که ماریجوانا مصرف کرده و کودک خود را شیر می‌دهد، ماده تتراهیدروکانابینول را از طریق شیر خود به بدن نوزاد رسانده، گویی خود نوزاد ماریجوانا مصرف کرده است! این ماده به مدت چند هفته در بافت چربی کودک باقی مانده و باعث آشفته شدن نوزاد و قطع شیر خوردن نوزاد می‌شود. به همین دلیل است که مصرف ماریجوانا هنگام شیر دادن ممنوعیت مطلق دارد.

رشد کودکی که در دوره جنینی از طریق مادر تحت تأثیر ماریجوانا بوده است، با همان روند ادامه یافته و متفاوت از کودکان معمولی خواهد بود. تحقیقات نشان داده است که این کودکان تحریک‌پذیرتر بوده و به راحتی ناآرام و کلافه می‌شوند. احتمال ابتلا به آسم، عفونت ریه و سایر بیماری‌های تنفسی در شش ماه اول زندگی این کودکان بالاتر از سایر کودکان خواهد بود.

با بالاتر رفتن سن این کودکان، از حدود چهار سالگی، ضعف حافظه، مشکلات گفتاری، بروز مشکلات حرکتی، کاهش قدرت یادگیری و از طرفی مشکلات رفتاری مثل گوشه‌گیری و یا بیش‌فعالی می‌تواند بروز کند. در سنین بالاتر میزان احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب در این کودکان افزایش می‌یابد.

مطالعه بیشتر :
علت های زود انزالی. درمان آن!

 


مصرف ماریجوانا و بروز سرطان‌ در کودکان

, خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان باردار!

افزایش میزان شیوع سرطان‌های مخصوص کودکان در بچه هایی که در رحم مادر در معرض ماریجوانا بوده اند بالاتر است. سرطان خون، سرطان عضلات مخطط بدن و نوع خاصی از سرطان مغز، از جمله انواع سرطانی هستند که میزان شیوع آن‌ها در کودکانی که در دوران جنینی در معرض ماریجوانا بوده‌اند، بالاست.

در کنار همه مطالب ذکر شده گفتن این امر ضروری است که تأثیرات مصرف ماریجوانا در دوران بارداری هنوز به طور دقیق و کامل مشخص نشده و به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. اما در هر صورت با توجه به نتایج بدست آمده تا به امروز، مصرف ماریجوانا در بارداری یا قبل و بعد از زایمان می‌تواند ریسک به خطر انداختن سلامت کودک را به همراه داشته باشد.

 


سخن دوستانه انرژی مثبت!

زنان باردار بایستی از استعمال ماریجوانا در دوران بارداری خود بپرهیزند. با وجود نامشخص بودن تأثیرات مصرف طولانی مدت ماریجوانا، مطالعات تأثیرات منفی مصرف این گیاه مخدر در دوران حاملگی و پس از تولد نوزاد را نشان داده‌اند. رشد ناقص مغز جنین، نارس بودن نوزاد هنگام تولد، بیش از حد سبک بودن و یا به دنیا آمدن جنین مرده، از عوارض استفاده از ماریجواناست. عوارض ناشی از مصرف ماریجوانا توسط مادر می‌تواند فرزند را تا پایان عمر دنبال کرده و سلامت جسمی و رفتاری وی را تهدید کند.

مطالعه بیشتر :
نکات کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

کلام آخر

سرویس سلامت _ مجله اینترنتی انرژی‌مثبت در تلاش است در عصر ارتباطات و اطلاعات، مقالات مفید و سودمند برای شما عزیزان فراهم آورد. در این راستا می‌توانید به مقاله “دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره مراجعه فرمائد، امیدوارم از مطالب و اطلاعات مجله اینترنتی انرژی مثبت نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *