23 سپتامبر, 2020

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

هدف از ازدواج

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی یا اینکه چرا ازدواج می کنیم را می توانیم از مشاوره ازدواج بپرسیم . جواب کلیشه ای هدف از ازدواج رسیدن به آرامش هست را همه می دانیم . اما پشت این سوال نکته های زیادی پنهان شده است . هر کدام از ما در جواب هدف از ازدواج می توانیم هم چند پاسخ داشته باشیم هم اینکه سکوت کنیم . چون اصلا به علت ازدواجمان فکر نکرده ایم اینکه هدف از ازدواج فقط رهایی از تنهایی نیست اینکه هدف از ازدواج فقط برآورده کردن نیازهای جنسی نیست یا هدف از ازدواج برآورده کردن نیاز های مالی نیست . شاید مجموعه همه این خواسته ها کنار تعهد داشتن ، تربیت فرزند و تقویت مسئولیت پذیری از اهداف ازدواج باشد . اما باید بدانیم مهم تر از هدف ، رسیدن به هدف است که با کمک مشاوره ازدواج به آن میرسیم .

اصلی ترین هدف ازدواج

اصلی ترین هدف ازدواج را شاید تعالی و رشد شخصیت می توان دانست . با ازدواج بخاطر افزایش بار مسئولیت که تا قبل از آن توجهی به آن نداشتیم ممکن است دچار سردرگمی شویم . مشاوره فقط مختص قبل از ازدواج نیست . بعد از ازدواج میتوانیم با کمک مشاوره خانواده به اصلی ترین هدف ازدواج که داشتن یک ازدواج موفق است دست پیدا کنیم . هر فردی وقتی تصمیم به ازدواج می گیرد باید آمادگی کافی برای ورود به این دنیا را داشته باشد . اصلی ترین هدف ازدواج میتواند افزایش قابلیت هایی باشد که تا قبل از ازدواج نادیده میگرفتیم . تا قبل از ازدواج شاید کوچکترین کاری برای خانواده انجام نمی دادیم اما بعد از ازدواج ناخودآگاه حس مسئولیت پذیری مان افزایش می یابد و این اصلی ترین هدف ازدواج است . بطور کلی اصلی ترین هدف ازدواج داشتن زندگی شاد و موفق است .

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی عشق ورزی است . از نظر روانشناسی ازدواج فقط جنبه ارضای نیاز جنسی را ندارد . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی تکامل و به اوج رسیدن همه توانایی ها و نیاز های انسان است . از نظر مشاوران خانواده برای رسیدن به این هدف داشتن اطلاعات کافی و شناخت درست فرد از خود و توانایی هایش قدم اول در داشتن ازدواج موفق است . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی فقط پرداختن به خود نیست در ازدواج توجه کردن به دیگری و تلاش برای شناخت همسر قدم دوم در داشتن یک ازدواج موفق است . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی یکی شدن زن و شوهر در تصمیم گیری ها است . توجه به علایق و سلایق هم و پیدا کردن یک راه و هدف مشترک اصلی ترین هدف ازدواج است .

مطالعه بیشتر :
سندروم وسواس یا او سی دی

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

 


 

هدف از ازدواج در اسلام

هدف از ازدواج در اسلام افزایش جنبه معنوی و سلامت روحی است . در اسلام به ازدواج بسیار تاکید شده است . و گفته شده با ازدواج نیمی از دین کامل میشود . دراسلام بر انتخاب همسر پاک دامن و همسری که باعث آرامش روحی میشود سفارش شده است . هدف از ازدواج در اسلام داشتن فرزند و زیاد شدن نسل خوب و سالم است طوریکه از امام صادق نقل شده از معیار های مهم در انتخاب همسر توان زایش و فرزند آوریست . هدف از ازدواج در اسلام داشتن همسری از جنس خودتان است که هم کفو و هم تراز خودتان باشد . در اسلام هم مسئله شباهت شخصیتی و فکری مطرح شده است که باعث می شود ازدواج موفق و سالمی داشته باشید . و در نهایت هدف از ازدواج در اسلام تشکیل خانواده ، دوست داشتن و دوست داشته شدن است .

انگیزه و هدف از ازدواج

انگیزه و هدف از ازدواج با توجه به ویژگی های هر فرد متفاوت است . دوست داشتن و دوست داشته شدن انگیزه و هدف از ازدواج است . مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج  به ما در رسیدن به این هدف کمک می کند . هدف از ازدواج پیدا کردن فرد لایقی است که در ادامه مسیر زندگی همراه ما باشد . انگیزه و هدف از ازدواج بزرگتر کردن دایره اجتماعی زندگیمان است . با ازدواج ما وارد خانواده جدیدی شده و با آداب تازه ای آشنا می شویم . بعد از ازدواج برای رسیدن به اهداف مان باید بدنبال پیدا کردن شباهت ها با همسرمان باشیم . شباهت هایی که از اهمیت زیادی برخوردار باشند تا بتوانیم ازدواج موفقی را برنامه ریزی کنیم . در ازدواج زن و مرد باید نسبت به هم مشتاق و دلسوز باشند تا پایه های یک زندگی سالم را بنا کنند .


انگیزه های فردی ازدواج

انگیزه و هدف از ازدواج میتواند کاملا شخصی و فردی باشد . بعضی افراد در شرایطی قرار دارند که احساس تنهایی می کنند افرادی که به هر دلیلی ازخانواده جدا زندگی می کند . از نظر مشاوره ازدواج احساس تنهایی یا دوری از خانواده نباید انگیزه ازدواج باشد . ازدواج به همان اندازه که شروع یک اتفاق تازه هست به همان اندازه هم می تواند شروع دردسر باشد . این انتخاب نا آگاهانه می تواند پیامدهای جبران ناپذیری داشته باشد . فردی که قصد ازدواج دارد باید به لحاظ فردی و شخصیتی به بلوغ کافی رسیده باشد . حتی اگر به دلایل شخصی مجبور به ازدواج هستید حداقل با یک مشاوره ازدواج خوب مشورت کنید . تا هم انتخاب درستی داشته باشید و هم اینکه مشاور کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید . مشاور می تواند شما را برای ورود به زندگی آماده کند .

مطالعه بیشتر :
روان پریشی یا پسیکوز چیست؟

 


 

نکات اخلاقی بعد از ازدواج

برای داشتن یک ازدواج موفق و شاد بهتر است بعد از ازدواج نکاتی را رعایت کنیم . در دوره نامزدی معمولا سعی می کنیم بهترین ها را برای همسرمان فراهم کنیم .بهترین کادو ، بهترین غافلگیری ، بهترین سفر اما معمولا وقتی زندگی زناشویی را آغاز می کنیم این کارها را فراموش می کنیم . در صورتیکه برای حفظ پایداری و طروات یک زندگی همیشه باید دوست داشتن و دلبستگی به زندگی و همسر را یادآوری کنیم . اصلی ترین هدف ازدواج بوجود آمدن صمیمیت بین زن و مرد است . برای حفظ این صمیمیت لازم است همیشه دوست داشتن و عشق تان را به زندگی و همسرتان نشان بدهید . رمز داشتن یک ازدواج موفق احترام متقابل به هم است وقتی در خانه و اجتماع با احترام با همسرتان برخورد کنید مهمترین قدم برای داشتن یک زندگی پایدار را برداشته اید .


 

راه کارهای احترام به همسر

همه ما به عنوان یک انسان اشتباهاتی در زندگی مان داشته ایم . اما اشتباه کردن فقط بخشی از مشکل است مطلب مهم پذیرش اشتباه است . وقتی در زندگی زناشویی مرتکب اشتباه شدیم بهتر است بعد از فهمیدن ، اشتباه مان را بپذیریم و با احترام از همسرمان معذرت خواهی کنیم . اگر قبل از قضاوت همسرمان بابت اشتباهش ، خودمان را جای او بگذاریم می توانیم شرایط را کمی بهبود ببخشیم . می توانیم در کمال خونسردی و با حفظ احترام مشکل را ریشه یابی کنیم . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی برقراری درست رابطه و توانایی حل همه مشکلات در سایه احترام و عشق است . از نکات دیگر در حفظ احترام بین زن و شوهر رازداری است . همسران نباید اسرار یکدیگر را نزد سایرین فاش کنند تا کسی نتواند از این اسرار سوء استفاده کند .


 

باید و نباید های زندگی زناشویی

از نظر مشاوره خانواده بهتر است برای داشتن یک ازدواج موفق زن و شوهر مواردی را همیشه رعایت کنند . همسران نباید در هیچ شرایطی به هم دروغ بگویند دروغ گویی باعث سست شدن پایه های زندگی و سلب اعتماد بین همسران می شود. بهتر است گاهی زن و شوهر برای خودشان خلوت کنند تا اسیر روزمرگی های زندگی زناشویی نشوند . مشاوره ازدواج توصیه می کند برای حفظ نشاط زندگی  هر کدام از زوجین به تنهایی برنامه ای برای رفت و آمد با دوستان شان داشته باشند . حفظ حریم شخصی از نکاتیست که زن و مرد باید توجه زیادی به آن داشته باشند . زوجین باید بدانند که مشکلات و اختلاف شان را نباید همه جا و برای همه بازگو کنند تا حرمتشان خدشه دار نشود . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی بهبود خلقیات و ویژگی های فردی است .

مطالعه بیشتر :
روانشناسی ازدواج چیست؟

 

توصیه های کوتاه و کلیدی مشاور ازدواج

اصلی ترین هدف ازدواج داشتن یک زندگی بدون تنش و ناراحتی است . پس برای دوری از تنش نکات زیر را رعایت کنید . همیشه پاسخگوی ابراز محبت همسرتان باشید . هیچ وقت در جمع غرور همسرتان را جریحه دار نکنید . از همسرتان در جمع خانواده تان بدگویی نکنید . اگر نسبت به همسرتان احساس منفی پیدا کردید نگذارید حل نشده روی هم تلنبار شود . در جمع حرفی نزنید که باعث خجالت همسرتان شود . دلخوری هایتان از همسرتان را در جمع دوستان و خانواده به روی او نیاوردید . از هم جنس های همسرتان در جمع بی جا تعریف و تمجید نکنید که باعث شک و بدبینی همسرتان بشود . هدف از ازدواج در اسلام حفظ فرد از تمایل به گناه است . پس همسرتان را با محروم کردن از رابطه آزار ندهید


 

 ازدواج سفید

در کشورهای غیر مسلمان همینکه دو نفر تصمیم بگیرند با هم زندگی کنند کافی است . زندگی خود را بدون هیچ تشریفاتی ممکن است شروع کنند . در این ازدواج که به ازدواج سفید معروف است ممکن است فرزندی هم متولد شود و این فرزند قانونی است . گاهی بعد از تولد چند فرزند و بعد از سال ها زندگی زوج تصمیم میگیرند بصورت ثبت شده و قانونی ازدواج شان را اعلام کنند . اما بعضی مواقع هم دو نفر با هم زندگی می کنند اما کوچکترین تعهدی نسبت به هم ندارند و آزادانه شریک جنسی مختلفی دارند که با انگیزه و هدف از ازدواج منافات دارد . زیرا ممکن است در این نوع ازدواج فرزندی هم بدنیا بیاید که اصلا پدر مشخصی نداشته باشد و تمام زندگی زن با وجود یک فرزند نابود شود . این مطلب هم با فرزند آوری که هدف از ازدواج است منافات دارد .

مطالعه بیشتر :
شخصیت فرد از روی شکل گوش

 

توجه به حریم زندگی زناشویی

در مشاوره قبل از ازدواج همیشه بر حفظ حریم زناشویی تاکید میشود . وقتی زوجین یا دختر و پسر در دوره نامزدی دچار اختلاف میشوند بهتر است بجای بدگویی و دامن زدن به اختلاف مسئله را بین خودشان حل کند . وقتی پای خانواده ها به میان بیاید شک نکنید که از اصلی ترین هدف ازدواج که حفظ آرامش است دور میشوید . هدف از ازدواج از نظر روانشناسی پیدا کردن قدرت حل مسئله بصورت دو نفره است . بعضی وقت ها مشکل بین زوجین حل میشود اما خانواده ها آن مسئله را فراموش نمیکنند . از بد گویی کردن پشت سر همسرتان پیش خانواده خودداری کنید چون به دیگران اجازه می دهید براحتی حرمت همسرتان را از بین ببرند . موضوعات خصوصی که فقط شما در جریان آن قرار گرفته اید نزد دیگران افشا نکنید که باعث از بین رفتن اعنماد همسرتان میشود .

سوالات متداول

هدف از ازدواج چیست ؟

ایجاد یک زندگی همراه با تفاهم و شاد است که به رشد شخصیت فرد کمک کند . زندگی که در آن احترام و اعتماد وجود داشته باشد . هدف از ازدواج تولد فرزندیست که در سایه این تفاهم به بهترین شکل تربیت شود .

هدف ازدواج از نظر روانشناسی چیست ؟

هدف از ازدواج پذیرش مسئولیت و پرورش احساس مسئولیت است . از نظر مشاوره خانواده متعهد شدن نسبت به ساختن و مراقبت از یک زندگی اصلی ترین هدف ازدواج است .

هدف ازدواج از نظر اسلام چیست ؟

هدف از ازدواج دادن جواب درست به غریزه جنسی است . ازدواج از نظر اسلام عامل عفت و پاک دامنی و خوش اخلاقیست . هدف ازدواج بوجود آمدن عشق ومحبت درست در سایه خانواده است .

اصلی ترین هدف ازدواج چه میتواند باشد ؟

اصلی ترین هدف ازدواج پیدا کردن همراه و همسفریست که بیشترین شباهت را با ما داشته باشد . تا بتوانیم کنار یکدیگر یک هدف و یک مسیر را برای ادامه زندگی و رسیدن به ازدواج موفق برنامه ریزی کنیم .

هدف از ازدواج در طول زندگی برای افراد چیست ؟

هدف داشتن همسریست که باعث آرامش خاطر ما بشود نه اینکه خودش تبدیل به دغدغه زندگی ما بشود . همسری که در کنارش احساس شادی و لذت و رضایت همیشه وجودداشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *