22 سپتامبر, 2020
, خواص جادویی عناب خشک و دمنوش عناب

خواص جادویی عناب خشک و دمنوش عناب

عناب و خواص جادویی آن

برای بیش از هزاران سال است، که این میوه وجود دارد، عناب خشک شده، که با نام “jujube” نامیده می شود، یک میوه گردویی و درختی که شبیه بلوط ، یا خرما است ؛ در خاور دور، جایی که عناب از آن پدید آمد، پزشکان طب سنتی برای مدت زیادی، از خواص دارویی دمنوش عناب استفاده کردند. قبلا به طور عمده ،فقط درچین محدود بود، اما در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان، از جمله جنوب اروپا و جنوب و مرکز ایران، رشد می کند.

, خواص جادویی عناب خشک و دمنوش عناب


ارزش غذایی عناب خشک

 

“این میوه ،غنی از کربوهبدرات هست و همینطور مقادیر زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی را دارا میباشد”

 

در ۲۰۰ گرم عناب خشک شده، در مجموع ۷۰۰ کالری وجود دارد عناب خشک شده حاوی ۸۴ گرم کربوهیدرات، ۷.۳ گرم پروتئین، ۴ گرم فیبر رژیمی و ۱.۲ گرم چربی است ؛ این میوه ،حاوی حدود ۳۰۰ میلی گرم ویتامین C, و ۱۲۵ میلی گرم ویتامین A، و ۲.۸ میلی گرم نیاسین، ۰.۲ میلی گرم ریبوفلاوین، ۰.۱ میلی گرم تیامین، ۱۰۵۰ میلی گرم پتاسیم، ۱۶۸ میلی گرم فسفر، ۱۳۰ میلی گرم کلسیم، ۱۲ میلی گرم سدیم و ۳.۵ میلی گرم آهن است. عناب خشک ،همچنین حاوی طیف گسترده ای از مواد شیمیایی غنی از آنتی اکسیدان، از جمله ساپونین ها و فلاونوئیدها است.
, خواص جادویی عناب خشک و دمنوش عناب


 

مطالعه بیشتر :
آموزش تهیه ترشه تره (خورشت محلی گیلان)

, خواص جادویی عناب خشک و دمنوش عناب

یک تیم محققین ایرانی، در موسسه تحقیقیاتی واکسن و سرم سازی مشهد، آزمایشهای آزمایشگاهی را انجام دادند، تا توانایی عصاره عناب خشک را برای مهار رشد و یا ایجاد مرگ سلولی، در انواع سلول های سلولی تومور انسانی بررسی شود. دانشمندان، از آزمون رنگ سنجی mtt برای اندازه گیری درجه عصاره عناب خشک استفاده کردند، تا ببینند کدام درجه رنگی از آن می تواند باعث کاهش تکثیر سلول های تومور شود اگر چه عصاره عناب، مانع تکثیر سلول های توموری در تمام سطوح می شود، اما بیشترین اثر را در برابر سلول های لوسمی یورکات نشان می دهد.محققان گفته اند که، یافته های آنها در گزارش فوریه ۲۰۰۸، در مورد «فناوری های سیتوتو» نشان می دهد، که یافته های آنها، خواص سیتوتوکسیس در مقابل انواع مختلف سلول های سرطانی وجود دارد و اثبات شده و مطالعات دیگر نشان داده اند، که مکانیسم مورد استفاده از عناب به خوبی کار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *