28 نوامبر, 2020

شیرینی گل مینا ویژه عید نوروز و طرز تهیه آن

شیرینی گل مینا یکی از انواع شیرینی خشک مخصوص عید نوروز است. در این مطلب با دستور تهیه شیرینی گل مینا و آموزش آن با ما همراه باشید.

طرز تهیه شیرینی گل مینا
رسانه انرژی مثبت | سرویس آشپزی شیرینی گل مینا یکی از انواع شیرینی خشک است که معمولا در ایام عید نوروز طرفداران زیادی پیدا می‌کند و اغلب آن را به عنوان شیرینی مخصوص نوروز می‌شناسند. دستور شیرینی گل مینا بسیار ساده است و به مواد اولیه زیادی نیاز ندارد؛ می‌توان گفت تا حد زیادی طرز تهیه آن شبیه به طرز تهیه بیسکوییت شکری یا شوگر کوکویز است. در اصل بافت این شیرینی؛ خشک، بیسکوییتی و بسیار خوشمزه است. با آموزش شیرینی گل مینا با ما باشید.

در این مطلب خواهید یافت:

 • طرز تهیه شیرینی گل مینا
 • چند نکته در آموزش شیرینی گل مینا
 • شیرینی گل مینا

مواد لازم برای تهیه شیرینی گل مینا

مواد لازم
آرد سفید ۰۰۰۳۰۰ گرم
کره گیاهی۲۲۵ گرم
پودر شکر۱۲۰ گرم
زرده تخم مرغ۲ عدد
پودر کاسترد۱ ق غذاخوری
وانیلبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی گل مینا

 1. برای تهیه شیرینی گل مینا شما به کره‌ای که به دمای محیط رسیده باشد نیاز دارید. پس اگر از کره گیاهی استفاده می‌کنید حدود ۳۰ دقیقه قبل از پخت و اگر از کره حیوانی استفاده می‌کنید مدت زمان بیشتری حدود یک ساعت کره را بیرون از یخچال قرار دهید تا برای پخت شیرینی آماده شود.
 2. کره را داخل ظرف مناسبی قرار داده و کمی با همزن بزنید و بعد پودر شکر را کم‌کم به آن اضافه کنید.
 3. کره و پودر شکر را با همزن بزنید تا حدی که حالتی شبیه به خامه پیدا کرده و حجم آن تقریبا ۱.۵ برابر و سبک شود.
 4. مدت زمان هم زدن کره گیاهی با پودر شکر باید چیزی حدود ۸ تا ۱۰ دقیقه و کره حیوانی ۱۲ دقیقه باشد تا به بافت مورد نظر برسید.
 5. حالا زرده تخم مرغ را اضافه کرده و بعد از آن وانیل یا هر اسانس دیگری مانند هل، رنده پوست لیمو، رنده پوست پرتقال و … را اضافه کنید تا بوی ضخم تخم مرغ از بین برود. این مرحله نیز باید بین ۳ تا ۴ دقیقه طول بکشد.
 6. در ظرفی جداگانه، آرد را یک بار الک کرده و بعد با پودر کاسترد مخلوط کنید.
 7. حالا مخلوط آرد و پودر کاسترد را به مواد قبلی اضافه کنید و با همزن یا دست مخلوط کنید. در صورتی که مقدار آرد شما زیاد باشد موقع مخلوط‌شدن با مواد دیگر، مواد سنگین می‌شوند و به موتور همزن فشار وارد می‌شود پس در این صورت با دست به هم زدن مواد ادامه دهید.
 8. در صورتی که بخواهید شیرینی گل مینای دو رنگ داشته باشید می‌توانید حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم از آرد را به مواد اضافه نکنید و کنار بگذارید و به جای این مقدار آرد، پودر کاکائو اضافه کنید.
 9. از اینجا به بعد باید مواد را با دست ورز دهید.
 10. شیرینی‌هایی که در آن‌ها از آرد برنج یا آرد سفید استفاده می‌شوند حتما نیاز به استراحت دارند پس اگر در فصل زمستان و پاییز که هوا خنک است این شیرینی را تهیه می‌کنید، خمیر را درون سلفون پیچیده و حدود ۳۰ دقیقه در جایی خنک قرار دهید تا استراحت کند در غیر این فصول، خمیر را درون یخچال استراحت دهید.
 11. بعد از استراحت، خمیر را روی میز کار باز کنید و با قالب گل مینا قالب بزنید و روی کاغذ روغنی کف سینی فر بچینید. از آنجایی که دز این شیرینی از کره استفاده شده، نیازی به چرب‌کردن کف سینی نیست چون در این صورت کف شیرینی زود می‌سوزد و شیرینی به پخت لازم نمی‌رسد.
 12. وقتی همه خمیر را قالب زدید، سینی را به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در طبقه دوم و روی پنجره سیمی قرار دهید و با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد پخت کنید.
 13. شیرینی را چند بار چک کنید، کف شیرینی باید کمی طلایی شود و باید مواظب باشید تیره نشود.
مطالعه بیشتر :
اسنک کالباس ؛ طرز تهیه بدون ساندویچ ساز

شیرینی گل مینای خوشمزه و ساده شما آماده است. شما می‌توانید این شیرینی را به جای قالب گل مینا با هر قالبی که در منزل دارید قالب بزنید و به عنوان شیرینی یا بیسکوییت به خصوص در ایام عید نوروز از آن استفاده کنید.

طرز تهیه شیرینی گل مینا

چند نکته در آموزش شیرینی گل مینا

 • تفاوت استفاده از کره گیاهی و کره حیوانی در این است که اگر برای تهیه شیرینی‌ها شما از کره گیاهی استفاده کنید به آرد بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد (حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم) اما درست برعکس، اگر از کره حیوانی استفاده کنید به آرد کمتری نیاز پیدا خواهید کرد.
 • نکته مهم دیگر این که حتما از پودر شکر استفاده کنید و نه پودر قند زیرا در صورتی که از پودر قند استفاده کنید شیرینی شما ترک خواهد خود و داخل فر باز خواهد شد.
 • در صورتی که بخواهید مثلا امروز خمیر را درست کرده و فردا شیرینی را بپزید می‌توانید خمیر را یک روز در یخچال نگهداری کنید اما اگز خمیر را امروز درست کردید و ۳ یا ۴ روز بعد خواستید بپزید حتما باید آن را داخل فریزر قرار دهید.
 • شما می‌توانید برای زیباترشدن این شیرینی، مقداری از خمیر را با رنگ خوراکی رنگ آمیزی کنید و شیرینی‌های رنگارنگ داشته باشید.
مطالعه بیشتر :
آموزش تهیه ترشه تره (خورشت محلی گیلان)

شیرینی گل مینا

مواد لازم برای شیرنی گل مینایی
کره۲۰۰گرم
پوست لیمو رنده شده۱ قاشق چایخوری
پودر قند۱۰۰ گرم
پودر کاسترد۴ قاشق سوپخوری
آرد۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم
وانیلیک چهارم قاشق چایخوری
نشاسته ذرت۱ قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغیک عدد
بیکینگ پودریک دوم قاشق چایخوری

دستور شیرینی گل مینایی

 1. کره و پودر قند را با پوست لیمو رنده شده و وانیل هم بزنید تا حجم دار شود.
 2. زرده تخم مرغ را اضافه کرده و پودر کاسترد، نشاسته ذرت، آرد، بیکینگ پودر را نیز اضافه کنید و با لیسک و یا قاشق مخلوط کنید.
 3. خمیر را در نایلون قرار داده حدود نیم ساعت در یخچال استراحت دهید.
 4. خمیر را به صورت دلخواه مثلا قالب نیلوفر قالب زده وسط آن پسته یا مروارید خوراکی یا شکلات رنگی نسوز بگذارید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در طبقه وسط فر با درجه ۱۷۵بپزید.
 5. برای قسمت رنگی اندازه یک نارنگی کوچک از خمیر سفید جدا کرده و به تعداد رنگ‌ها باز خمیر را تقسیم کنید؛ در حین اضافه کردن رنگ، با ته قاشق خمیر را مخلوط کنید.
 6. این خمیر چون پودر کاسترد دارد، زود سفت می‌شود برای همین نباید آرد زیادی اضافه کنید. (در صورتی که چسبنده بود در یخچال بگذارید تا سفت شود.)
مطالعه بیشتر :
شیرینی فانتزی خانگی و طرز تهیه برای عید نوروز

نکته: می‌توانید به جای پوست لیمو رنده شده، از پوست پرتقال رنده شده استفاده کنید تا طعم متفاوتی از این شیرینی داشته باشید؛ همچنین در صورت دلخواه از اسانس لیمو یا پرتقال یا …. استفاده کنید.

 

طرز تهیه شیرینی گل مینا

 

طرز تهیه شیرینی گل مینا

 

در پایان

در این مطلب طرز تهیه شیرینی گل مینا با بهترین دستورهای شیرینی گل مینا برای شما آورده شد. امیدواریم این شیرینی خشک را در منزل درست کرده و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. پیشنهاد می‌کنیم با طرز تهیه شیرینی نعلی که شیرینی مناسب برای عید نوروز است نیز، در انرژی مثبت آشنا شوید.

شما به چه روشی شیرینی مینایی را تهیه می‌کنید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و دیگر دوستانتان در انرژی مثبت، در پایین همین صفحه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *