28 سپتامبر, 2020
, دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

خانم‌ها در طی چند روز ابتدای تخمک گذاری بیشترین باروری را دارند. در این دوره تخمدان‌ها تخمک آزاد می‌کنند و اگر اسپرم راه خود را به رحم پیدا کند، به احتمال فراوان بانو باردار می‌شود. همچنین بعید نیست که در آخرین روزهای قبل از تخمک گذاری بارداری رخ دهد؛ زیرا اسپرم می‌تواند تا چند روز در بدن زن زنده بماند. در این مقاله در سرویس سلامت مجله انرژی مثبت به بررسی زمان تخمک گذاری و احتمالات بارداری در این زمان و قبل و بعد آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

, دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

احتمال بارداری در دوره تخمک گذاری چقدر است؟

صرف نظر از مدت زمان دوره قاعدگی، تخمک گذاری حدود ۱۴ روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی آغاز می‌شود. یک نشانه شروع این دوره، افزایش نیم درجه‌ای دمای بدن است. یک نشانه خوب دیگر تغییر غلظت مخاط دهانه رحم و مشاهده‌ی ترشحات تخمک گذاری خواهد بود.

مطالعه بیشتر :
خواص جادویی زعفران

احتمال بارداری بسیار زیاد است

اگر رابطه جنسی طی سه روز پس از شروع تخمک گذاری رخ دهد، احتمال بارداری بسیار زیاد خواهد بود. تخمک‌هایی که آزاد می‌شوند، تا ۱۲ ساعت در بدن زنده می‌مانند؛ اما بهتر است طی ۴ الی ۶ ساعت پس از آزادسازی تخمک، اسپرم خود را به آن‌ها رسانده و باهم ملاقات کنند. داده‌ها نشان می‌دهند که در این مدت رابطه جنسی یک روز در میان درست به اندازه‌ی مقاربت هر روزه موثر است.

, دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره


احتمال بارداری پس از دوره تخمک گذاری چقدر است؟

این دوره بخش نهایی چرخه ماهانه است که حداقل ۱۲ روز و حداکثر ۱۶ روز ادامه دارد. در این دوره سطح پروژسترون افزایش یافته و نشان می‌دهد که دیگر نیازی به آزادسازی تخمک در این ماه نیست. مخاط دهانه رحم خشک می‌شود و با ایجاد یک مانع، از ورود اسپرم به رحم جلوگیری می‌کند. در این مرحله ۶ روز طول می‌کشد تا تخمک بارور خود را به رحم برساند.

مطالعه بیشتر :
ویتامین چیست؟ + ویتامین های مورد نیاز بدن

احتمال بارداری کم

پس از دوره تخمک گذاری که تمام تخمک‌ها آزاد شدند، تا ماه بعد اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد و احتمال بارداری کم است.

, دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دورهاحتمال بارداری در دوره قاعدگی چقدر است؟

در دوره قاعدگی، دیواره‌ی داخلی که ماهانه در رحم ساخته می‌شود، فرو می‌ریزد که بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد و در این زمان اصلاً تخمکی وجود ندارد که بارور شود. اما تقریباً از روز چهارم به بعد تخمدان‌ها شروع به آماده‌سازی تخمک می‌کنند. در این روزها احتمال آنکه اسپرم تخمکی برای بارور کردن بیابد، بسیار بسیار کم است.


احتمال بارداری تقریباً صفر

مقاربت در این دوره مشکلی به وجود نمی‌آورد و احتمال بارداری نزدیک به صفر است.احتمال بارداری بلافاصله پس از دوره قاعدگی چقدر است؟

, دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

حوالی روز هفتم قاعدگی ترشحات واژن مشاهده می‌شود که طی چند روز رنگ آن سفید و خامه‌ای به نظر می‌رسد؛ نشانه‌ای که از بازگشت توانایی باروری خبر می‌دهد. این به معنای آزادسازی تخمک نیست؛ اما گویای آن است که به زودی تخمک‌ها آزاد می‌شوند و مخاط دهانه رحم یک محیط دوستانه برای اسپرم فراهم کرده است. در این دوره احتمال بارداری وجود دارد. طبق یک مطالعه بالینی، افرادی که در این مرحله تنها یک بار رابطه جنسی داشته‌اند، حتی ۴ الی ۵ روز قبل از شروع تخمک گذاری باردار شده‌اند.

مطالعه بیشتر :
قرص کتوتیفن چیست و عوارض آن

احتمال بارداری خوب

در این مرحله به لحاظ فنی هنوز تخمکی آزاد نمی‌شود؛ اما اگر شما پیش قدم شوید و رابطه جنسی داشته باشید، تخمک گذاری زودتر از موعد مقرر رخ می‌دهد. احتمال بارداری در این دوره نسبتاً خوب است.

کلام آخر

سرویس سلامت مجله اینترنتی انرژی‌مثبت در تلاش است در عصر ارتباطات و اطلاعات، مقالات مفید و سودمند برای شما عزیزان فراهم آورد. در این راستا می‌توانید به مقاله “خطرات مصرف ماریجوانا در بانوان” مراجعه فرمائد، امیدوارم از مطالب و اطلاعات مجله اینترنتی انرژی مثبت نهایت استفاده را برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *