28 نوامبر, 2020

آثار ادبی و کتب در وصف سردار قاسم سلیمانی

نگارش کتاب هایی در وصف رشادت ها و تلاش های بی وقفه این شهید بزرگوار بهترین گنجینه ای است که می تواند سال های سال در اختیار همگان قرار گیرد.

 

 

 

به نقل از پژوهش خبری صدا وسیما به گزارش رسانه انرژی مثبت مبارزات و مجاهدت های وصف نشدنی سردار سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی در دفاع از اسلام و ایران اسلامی، چه در داخل مرزهای ایران و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و چه در خارج از مرزهای ایران در مقابله با گروه های تکفیری و تروریستی از جمله داعش در سوریه، عراق، افغانستان و … طی دو دهه اخیر، ایشان را به یک قهرمان قدرتمند و پرآوازه نه تنها برای ایران بلکه برای تمام آزادی خواهان و حتی دشمنان ایشان تبدیل کرد. نقش بی بدیل و قدرتمند سردار سپهبد شهید سلیمانی در تقویت و استحکام محور مقاومت در منطقه، پایان دادن به گروه تروریستی داعش، مبارزه با تروریسم و گسترش عمق مرزهای استراتژیک ایران در منطقه و جهان، باعث شد طی چند سال اخیر ایشان به عنوان پرنفوذترین و اثرگذارترین فرد در تحولات خاورمیانه و همچنین، اصلی ترین دشمن آمریکا و رژیم صهیونیستی در رسانه های جهان شناخته و مطرح شود. از همین رو، بیان و پاسداشت رشادت ها و مجاهدت های این شهید والامقام از جمله اقداماتی است که می تواند به شناخت بیشتر شخصیت و خدمات ایشان به ایران و اسلام و همچنین زنده نگه داشتن راه و هدف این شهید کمک نماید. در این راستا، نگارش کتاب هایی در وصف رشادت ها و تلاش های بی وقفه این شهید بزرگوار بهترین گنجینه ای است که می تواند سال های سال در اختیار همگان قرار گیرد. در این راستا، طی چند سال گذشته برخی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تلاش کرده اند با انتشار کتب متعدد علاوه بر توصیف شخصیت و سیره این سردار پرآوازه، نقش بی بدیل ایشان را در دفاع از امنیت کشور و امنیت منطقه به رشته تحریر درآورند و امید است پس از شهادت ایشان نیز، تلاش برای معرفی شخصیت و رشادت های این شهید والامقام از سوی جامعه ادبی کشور ادامه یابد.

مطالعه بیشتر :
مقایسه معیار های رتبه بندی فیلم IMDB و Rotten Tomatoes و Metacritic

کتاب­های منتشر شده در وصف سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی[۱]

«حاج قاسم (جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی)»

کتب در وصف سردار سلیمانیاین کتاب به کوشش علی­اکبر مزدآبادی، در ۱۶۸ صفحه از سوی نشر یا زهرا(س) که سابقه طولانی در انتشار آثار مرتبط با دفاع مقدس و حوزه ­های دین و مقاومت دارد، در سال ۱۳۹۴ منتشر شده است. این کتاب که هفدمین جلد از مجموعه «یاران  ناب» می ­باشد، حاوی سخنرانی ­های حاج قاسم از دوران دفاع مقدس تا دوره اخیر است و نویسنده در این کتاب تلاش کرده از دل این سخنرانی­ ها، خاطرات حاج قاسم سلیمانی را در قالب بخش ­های کوتاه و با زبانی ساده و صمیمی بیان نماید. این کتاب به صورت چهاررنگ منتشر شده و بیش از ۸۰ عکس به صورت رنگی در صفحات آن قرار گرفته است.

 

 

 

 

«سربازان سردار (شجاعت­ ها و رشادت­ های سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم)»

کتب در وصف سردار سلیمانیاین کتاب که مرتضی کرامتی آن را به رشته تحریر درآورده است از سوی انتشارات سه نقطه در سال ۱۳۹۵ منتشر شده است. این کتاب که ۱۷۶ صفحه دارد و از دو بخش تشکیل شده است به طور مفصل و مصور رشادت ­ها و شجاعت ­های سردار حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم را به نمایش گذاشته است. بخش اول به شخصیت سردار قاسم سلیمانی و تأثیر حضور او در مقام فرماندهی سپاه قدس پرداخته و بخش دوم به روایت خاطراتی از شهدای حرم اختصاص دارد.

مطالعه بیشتر :
ده فیلم برتر 2019

 

 

 

 

 

«هجوم به تهاجم» و«نبرد سید جابر»

کتب در وصف سردار سلیمانیمجموعه خاطرات سردار سلیمانی از دوران دفاع مقدس «روزی روزگاری» نام گرفته که کتاب اول با عنوان «هجوم به تهاجم» در ۳۸۸ صفحه، خاطرات بهمن سال ۱۳۶۰ تا اردیبهشت سال ۱۳۶۱ را از زبان فرمانده وقت لشکر ۴۱ ثارالله(ع) روایت می­کند و کتاب دوم با عنوان «نبرد سید جابر»، در ۳۶۰ صفحه روایتگر خاطرات این سردار دلاور اسلام از اردیبهشت تا تیرماه سال ۱۳۶۱ است. این کتاب­ها را نیز انتشارات یا زهرا(س) منتشر کرده است. همچنین، مجموعه روزی روزگاری قرار است تمام خاطرات سردار سلیمانی را از ابتدای جنگ تحمیلی تا انتها در ۱۶ مجلد روایت کند.

 

 

 

 

«توافق سلیمانی ـ پوتین: امکان سنجی روابط راهبردی ایران و روسیه»

کتب در وصف سردار سلیمانیاین کتاب ۲۰۰ صفحه­ ای که در ۴ فصل توسط شعیب بهمن به رشته تحریر درآمده است، به بررسی روابط ایران و روسیه و نقش حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم در خاورمیانه می‌پردازد. ناشر این کتاب مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور است و در قسمتی از «سخن ناشر» آمده: «به‌ طور کلی بررسی روابط ایران و روسیه طی دهه‌های اخیر حکایت از آن دارد که هیچ رویدادی به اندازه توافق سردار قاسم سلیمانی به‌عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تحول روابط دو کشور تأثیرگذار نبوده است؛ زیرا این توافق محرمانه، نه‌تنها تأثیر مستقیمی بر بهبود روابط دو‌جانبه میان ایران و روسیه داشت، بلکه موجب بروز تغییرات مهمی در سطح منطقه خاورمیانه و روندهای بین‌المللی نیز شد».

 

 

 

«سردار همیشه قهرمان»

کتب در وصف سردار سلیمانیتألیف مشترک صغری طاهرخانی و علی فصیحی است که در آن ضمن ارائه زندگینامه سردار قاسم سلیمانی، نقش ایشان در مبارزه با داعش در عراق و آزادسازی «جرف الضحر» بررسی و علل تحریم ایشان از سوی آمریکا مورد واکاوی قرار می­ گیرد. همچنین در این به طرح ترور سردار سلیمانی از سوی پنتاگون نیز اشاره می­ شود. این کتاب در ۵۲ صفحه در سال ۱۳۹۶ منشتر شده است.

مطالعه بیشتر :
آخرین قیمت خودرو در بازار ایران (اسفند 98)

 

 

 

 

 

«برادر قاسم: (جستاری در اندیشه‌های راهبردی حاج قاسم سلیمانی در حوزه ولایت، انقلاب، دفاع مقدس، شهادت، مدافعان‌حرم، فرهنگ و هنر)»

کتب در وصف سردار سلیمانیابوذر مهروان­فر در این کتاب ۲۸۴ صفحه­ای سردار شهید سلیمانی را اندیشه­ شناسی کرده است. انتشارات امیرالمومنین(ع) این کتاب را در سال ۱۳۹۷ روانه بازار کتاب کرده است.

 

 

 

 

 

 

«سلام سردار»

کتب در وصف سردار سلیمانیاین کتاب مجموعه ­ای از اشعار و داستان شانزدهمین همایش سراسری سوختگان وصل را دربرمی­ گیرد که در تجلیل از سردار پرافتخار اسلام و مجاهد فی­ سبیل ­الله حاج قاسم سلیمانی است و به کوشش سعید حدادیان و فاطمه نانی­زاد توسط سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی به سفارش معاونت فرهنگی و دانشجویی در ۲۳۰ صفحه منتشر و در سال ۱۳۹۷ روانه بازار کتاب شده است. این مجموعه شعر شامل اشعاری چون غزل، قصیده، رباعی، ترانه، نیمایی و سپید از شاعرانی چون اسماعیل امینی، زهرا بشری موحد، حسین صیامی، علیرضا قزوه، میلاد عرفان پور، جواد اسلامی و… می­باشد.

 

 

 

 

«الجنرال‌ قاسم سلیمانی: من ذکریات‌الجنرال قاسم سلیمانی»

این کتاب ۱۵۴ صفحه ­ای توسط علی­ اکبر مزدآبادی به رشته تحریر درآمده و عدنان زمانی آن را ترجمه کرده است. این کتاب در سال ۱۳۹۷ از سوی انتشارات شهرگان منتشر شده است.

«ذوالفقار»

کتب در وصف سردار سلیمانیاین کتاب برش ­هایی از خاطرات شفاهی درباره حاج قاسم سلیمانی است که در ۲۴۸ صفحه توسط علی­ اکبر زیدآبادی به رشته تحریر درآمده است. این کتاب برای اولین بار خاطراتی را از دوران دفاع مقدس تا مجاهدت ­های این سردار در جبهه مقاومت سوریه و عراق بیان می­کندو همچنین نویسنده کتاب برای نخستین بار حدود ۱۰۰ صفحه از این کتاب را به انتشار تصاویر ناب و دیده ­نشده ­ای از سردار حاج قاسم سلیمانی اختصاص داده است. این کتاب نیز اردیبهشت امسال(۱۳۹۸) از سوی انتشارات یا زهرا(س) منتشر و در سی و دومین دوره نمایشگاه بین ­المللی کتاب تهران عرضه شده است.

مطالعه بیشتر :
معرفی و بررسی و مشخصات فنی خودرو کوپا T210

 

 

 

 

 کتاب ­های در دست انتشار در وصف سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

«خاتم سلیمانی»[۲]

این کتاب گزیده­ای از مجموعه اشعار شاعران انقلابی کشور در فراق سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی است که به کوشش معصومه و مرضیه مرادی تهیه شده و به زودی توسط سازمان بسیج هنرمندان منتشر و روانه بازار خواهد شد. همچنین نسخه الکترونیک این کتاب را انتشارات پرتو رخشید منتشر خواهد کرد.

«سلام سردار»[۳]

کتاب «سلام سردار» در راستای طرح دانش ­آموز مؤلف توسط انتشارات فرنام شیراز و در رده سنی کودک و نوجوان به زودی منتشر می­ شود. سوگند امیری، دانش­ آموز کلاس پنجم ابتدایی از اهالی دوبرجی«مرکز بخش فورگ» که اثر او در طرح دانش ­آموز مؤلف برای انتشار پذیرفته شده بود، پس از شهادت سردار سلیمانی، موضوع داستان خود را تغییر داد و تصمیم گرفت متنی با عنوان «نامه ­ای به سردار» منتشر کند.

منابع:

[۱]. مطالب این بخش از روزنامه همشهری(۱۶/ ۱۰/ ۹۸)، کتاب­ نیوز (۱۵/ ۱۰/ ۹۸)؛ ایسکانیوز (۲۶/ ۰۹/ ۱۳۹۷)؛ خبرگزاری صداوسیما(۰۸/ ۰۲/ ۱۳۹۸- ۰۹/ ۰۲/ ۱۳۹۶) استخراج و گردآوری شده است.

[۲]. خبرگزاری تسنیم؛ ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۹۸

[۳]. خبرگزاری دفاع مقدس؛ ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *