23 سپتامبر, 2020

تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

سبک موسیقی کلاسیک (classical music) یک اصطلاح عامیانه است که به سبک موسیقی هنری در اروپا گفته می‌شود. این سبک از موسیقی همانند سبک موسیقی هنری، دارای ساختاری دقیق و مکتوب است و آهنگسازان، نوازندگان و رهبران ارکستر، این موسیقی را دقیقا از روی نت می‌نوازند.

معرفی سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

موسیقی کلاسیک یکی از مهم‌ترین سبک‌های موسیقی است که بسیاری از سبک‌های پرطرفدار امروزه زیرشاخه‌ای از آن هستند. امروز در مجله انرژی مثبت به معرفی این سبک ، تاریخچه و ویژگی‌های این سبک محبوب می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

اگرچه عموماً سال‌های بین ۱۷۵۰ و ۱۸۲۰ به عنوان دوره‌ی کلاسیک در موسیقی غربی شناخته شده است، ولی لغت «کلاسیک» اصطلاحآً به معنای هنر موسیقی غربی شامل انواع سبک‌های موسیقی غرب از قرن نهم تا دوره‌ی حاضر به‌ویژه قرن‌های شانزدهم یا هفدهم تا قرن نوزدهم در نظر گرفته می‌شود.

موسیقی کلاسیک در واقع موسیقی سنتی اروپا است و این نوع موسیقی بیشتر از آنکه جنبه سرگرمی و کاربردهای فرعی دیگر داشته باشد به عنوان هنر در نظر گرفته می‌شود. همانند بسیاری از سبک‌های موسیقی غربی، موسیقی کلاسیک عموماً دارای نت‌های مشخص بوده و بداهه‌نوازی هنرمند در این ژانر موسیقی محدود است. استفاده از انواع مختلف سازها، فرم و ترکیب‌بندی پیچیده، سطح حرفه‌ای اجرای این نوع موسیقی، ذوق و جاذبه منحصر‌به‌فرد از ویژگی‌های این ژانر موسیقی است.

وقتی خواننده یک قطعه‌ای را می‌خواند، شعری را در یک گام موسیقی با یک سازبندی خاصی خوانده است. حال ممکن است در کنسرتی که برگزار می‌کند برای راحتی کار خواننده یا نوازنده‌ها یا … گامی که خواننده در موسیقی استودیویی اجرا کرده است را تغییر دهند و موسیقی در گام متفاوتی اجرا شود، یا اینکه با سازبندی متفاوتی قطعه را اجرا کنند. با وجود تمام این تغییرات ما باز همان قطعه قبلی را خواهیم شنید.
اما این اتفاق نمی‌تواند در مورد موسیقی کلاسیک رخ دهد، چون موسیقی کلاسیک دقیق است. آهنگساز تمامی ساز بندی، سرعت اجرای قطعه، گام و تمامی جزییات دیگر قطعه را مشخص می‌کند و نوازنده‌ها و رهبر ارکستر در تمامی نقاط دنیا و در تمامی زمان‌ها باید دقیقا همان چیزی را اجرا کنند که آهنگساز خواسته است. برای مثال قطعه‌ی «برای الیس» از بتهوون باید فقط توسط یک پیانو اجرا شود. اگر یک گروه راک با گیتار الکتریک و درامز این قطعه را اجرا یا رهبر ارکستری آن را به صورت کاملا ارکسترال تنظیم و اجرا کند، هیچکدام اجرایی از خود اثر نبوده و تنها قطعاتی برگرفته از «برای الیس» اثر بتهون هستند.
موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

همانطور که گفته شد سبک موسیقی کلاسیک نوعی از سبک های موسیقی هنری است و در واقع به موسیقی هایی گفته می شود که تمرکز اصلی آن ها بر روی ساختاری اصولی و تکنیکیست . همچنین این نکته را نباید فراموش کنیم که موسیقی کلاسیک سبکی جدی ، دقیق و مکتوب است که باعث خلق و اجرای بی نقص این قطعات می شود .

مطالعه بیشتر :
مقایسه معیار های رتبه بندی فیلم IMDB و Rotten Tomatoes و Metacritic

تاریخچه سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

دوره های موسیقی کلاسیک ، از پیدایش تا کنون
تاریخ موسیقی را می‌توان به دوره‌های زمانی مجزایی تفکیک کرد که هرکدام از آن‌ها با سبک خاص خود مشخص می‌شوند. البته سبک موسیقی یک شبه تغییر نمی‌کند و این تغییر به تدریج رخ می‌دهد. غالبا سبک‌های گوناگون با یکدیگر تداخل و هم پوشانی دارند و سرانجام سبکی جدید از بطن سبک قدیمی ظهور می‌کند.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

در واقع اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر بگوییم، از نظر سبک و تحول تاریخی موسیقی کلاسیک به چهار دوره تقسیم می‌شود. این دوره‌ها عبارتند از:

۱- دوران باروک (سال‌های ۱۶۰۰ تا ۱۷۶۰ میلادی). این موسیقی دارای تزیینات بسیاری بوده و از ترکیب همزمان چند ملودی تشکیل شده است. در عین حال داری تم و ریتم یکنواختی است. بسیاری از اصطلاحات و مفاهیم موسیقی امروز در این دوره به وجود آمده و اپرا در این دوره اهمیت زیادی پیدا کرد.
از جمله مشهورترین آهنگسازان دوران باروک، می‌توان به موسیقیدان بزرگ آلمانی یوهان سباستین باخ اشاره کرد که تاثیر زیادی بر آهنگسازان و موسیقدانان بعد از خود گذاشت.

۲-دوران کلاسیک (سال‌های ۱۷۳۰ تا ۱۸۲۰ میلادی). در این دوران تزیینات دوره باروک از بین رفته و موسیقی از پیچیدگی به سمت سادگی حرکت کرد و ساختار موسیقی بیشتر به شکل هوموفونیک (دارای یک ملودی غالب) درآمد. سمفونی در این دوران شکل گرفت و پیانو که در اواخر دوران باروک اختراع شده بود، در آثار این دوران نقش بسیار مهمی پیدا کرد.
هایدن و موتسارت اتریشی و بتهوون آلمانی از مشهورترین چهره‌های موسیقی این دوران هستند. شاید موتسارت و بتهوون به همراه باخ سه چهره برتر کل تاریخ موسیقی کلاسیک باشند.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ایگلز (The Eagles)

۳-دوران رمانتیک (سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۹۱۰ میلادی). همانطور که از اسم آن مشخص است کار‌های این دوره بیشتر تحت تاثیر احساسات عاشقانه آهنگسازان ساخته شده است. موسیقی این دوران از نظر ساختار شبیه به کار‌های دوره کلاسیک است، ولی با هارمونی متنوع‌تر و توجه بیشتر به تم و ملودی. همچنین در این دوران بیش از قبل از ترانه استفاده شده و الهام ادبی در موسیقی بیشتر به چشم می‌خورد.
از جمله آهنگسازان بزرگ این دوره می‌توان به شوبرت، شوپن، شومان، چایکوفسکی، بیزه، وردی، وگنر، لیست، مندلسون، ریمسکی کورساکف و… اشاره کرد.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

۴-دوران کلاسیک مدرن (قرن بیستم به بعد). آثار این دوره با ادامه آثار رمانتیک شروع شد و تحت تاثیر مدرنیسم قرن بیستم قرار گرفت. به طور کلی هم‌آهنگی کم کم جای خود را به ناموزونی در موسیقی داد. سرگی راخمانینف، دیمیتری شوستاکوویچ، ایگور استراوینسکی، کارل ارف، ریچارد اشتراوس، جرج گرشوین و آرنولد شونبرگ از آهنگسازان مطرح این دوره هستند.

انتقال سبک موسیقی از یک دوره به دوره دیگر به طور ناگهانی اتفاق نیفتاده است و همیشه هنرمندانی بوده‌اند که با سبک‌هایی بینابین، آثار هنری خود را خلق کرده‌اند.

۵-دوره ی معاصر : این دوره از سال ۱۹۷۰ میلادی آغاز شده است و تاکنون ادامه دارد. آهنگ‌سازان معاصرِ کلاسیک بیشتر به ساختن موسیقی مینیمال و آوانگارد روی آورده‌اند. در این دوره با پیشرفت تکنولوژی استفاده از موسیقی الکترونیک و ابزارهای وابسته به کامپیوتر همچون نرم افزارهای ویژه  در موسیقی کلاسیک رواج بیشتری گرفت.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

همزمان با رشد بیشتر علوم (مانند فلسفه ، روانشناسی و …) و شاخه های دیگر هنر (همچون شعر ، ادبیات ، تئاتر و …) که ریشه در بیان احساسات داشتند ، نیاز مردم در بیان احساسات خود با هنر و موسیقی افزایش یافت و موسیقی به ابزاری برای مطرح کردن احساسات شخصی آهنگسازان و مردم تبدیل شد. احساسات در قطعات آثار این دوره نقش تعیین کننده ای را بازی کردند و از این رو به آن دوره رمانتیک میگویند.

با ورود به قرن جدید و رواج اندیشه نوگرایی (مدرنیسم) آهنگسازان هم تلاش کردند تا همانند دیگر اقشار جامعه از سنت ها ، باور ها و قوانین گذشته عبور کنند و رو به تکامل بروند و با تمایز آثار خود نسبت به آثار دوره های گذشته با جامعه همگام شوند . از همین رو این دوره از موسیقی کلاسیک را دوره مدرن می نامند.

مطالعه بیشتر :
تاریخچه و معرفی سبک موسیقی متال – Metal

با عبور از دوره مدرنیسم هنر موسیقی وارد مرحله جدیدی از دوره های موسیقی کلاسیک یعنی پست مدرنیسم شد . خلق موسیقی های مینیمال و آوانگارد از جمله این آثار بودند.

موسیقی کلاسیک، یک موسیقی دقیق

زمانی که آهنگساز در این سبک مشخصات یک قطعه نظیر سازبندی ، سرعت اجرا ، گام و مواردی از این دست را مشخص می کند . از آن لحظه به بعد معمولا تمام رهبران ارکستر و نوازندگان در همه جا و همه شرایط باید دقیقا همان چیزی را اجرا کنند که از آن ها خواسته شده و آن را تغییر نمی دهند . از این رو دقیقا همان اثر اجرا خواهد شد و به موسیقی هنری ، موسیقی دقیق نیز گفته می شود .

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

جدیت در موسیقی کلاسیک

همانطور ک گفته شد سبک کلاسیک از انواع سبک های موسیقی هنری است و به همین دلیل جدیت در اجرای قطعه ها یکی از اصول نواختن قطعات ساخته شده در این سبک است . که به همین دلیل خیلی از هنرمندان سبک کلاسیک بر این باورند که این سبک از موسیقی یک موسیقی بی عیب و نقص است و حتی به آن لقب موسیقی بی نقص هم می دهند.

موسیقی کلاسیک، موسیقی مکتوب

موسیقی کلاسیک بخشی از موسیقی هنریست و به همین دلیل همانند سبک موسیقی هنری یک موسیقی مکتوب محسوب می شود . یعنی هنرمندان باید حتما از روی نت های مکتوبی که به آن ها داده شده است بنوازند . این سبک همواره به اجرای تکنیک های رسمی و مکتوب موسیقی تأکید می کند و انتظار می رود هنرمندان همان قطعات را اجرا نمایند که در اختیار آن ها قرار گرفته است

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

ویژگی‌های سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

ژانر کلاسیک در واقع موسیقی سنتی اروپا است و این نوع موسیقی بیشتر از آنکه جنبه سرگرمی و کاربردهای فرعی دیگر داشته باشد به عنوان هنر در نظر گرفته می‌شود. همانند بسیاری از سبک‌های موسیقی غربی، موسیقی کلاسیک عموماً دارای نت‌های مشخص بوده و بداهه‌نوازی هنرمند در این ژانر موسیقی محدود است. استفاده از انواع مختلف سازها، فرم و ترکیب‌بندی پیچیده، سطح حرفه‌ای اجرای این نوع موسیقی، ذوق و جاذبه منحصر‌به‌فرد از ویژگی‌های این ژانر موسیقی است.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

از قرن ۲۰ ام تحت تاثیر جهانی شدن، فناوری، فراگیری رسانه‌ها، رواج خرده فرهنگ‎‌ها؛ این ژانر موسیقی دستخوش تغییرات زیادی شده است و سبک‌های مختلف موسیقی در آن تأثیر داشته و ترکیب‌بندی ها، سازها، ترانه‌ها و تونالیته‌های متعدد بوجود آورده‌اند.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه الویس پریسلی (Elvis Presley)

هنرمندان سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

بتهوون (Beethoven)، راول (Ravel)، شوپن (Chopin)، برامز (Brahms)، باخ (Bach)، موتزرات (Mozart)، هایدن (Hayden) از هنرمندان معروف ژانر موسیقی کلاسیک هستند.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

ساز های سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

برخی از سازهای مهم مورد استفاده در این سبک موسیقی عبارتند از:

  • پیانو و سازهای زهی شامل ویولن، ویولا، ویولن سل، چلو (cello)، کنتر باس (contrabass)
  • سازهای بادی چوبی همانند فلوت، ابوا (oboe)، کلارینت، باسون (bassoon)، ساکسیفون، پیکولو
  • سازهای بادی برنجی (brass) شامل ترومپت، هورن (horn)، ترومبون (trombone)، توبا (tuba)
  • سازهای همانند تیمپانی (timpani)، طبل بزرگ و …

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

گونه های سبک موسیقی کلاسیک (Classical)

بسیاری از سبک های موسیقی در موسیقی کلاسیک وجود دارد؛ بیشتر قابل تشخیص آنها، سمفونی، اپرا، آثار کر، موسیقی چمبر، آواز گریگوری، مادیگرال ” madrigal ” و … است.

موسیقی قرن ۲۰ ام، موسیقی باروک، موسیقی دوره‌ی کلاسیک، موسیقی قرون وسطی، موسیقی دوره‌ی رمانتیک، کورال، اپرا، ارکسترال.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

ژانر کلاسیک و حضور مداوم پیانو

پیانو یکی از سازهای محبوب آهنگسازان در سبک کلاسیک است و تقریبا قطعه‌ای را پیدا نمی‌کنید که در سبک کلاسیک ساخته شده باشد و از ساز پیانو برای نواختن گوشه‌ای از آن استفاده نشده باشد. علت محبوبیت ساز پیانو در میان آهنگسازان سبک موسیقی کلاسیک این مسأله است که ساز پیانو با ۸۸ کلید سیاه و سفید خود به خوبی هفت اکتاو موسیقی مدرن را پوشش می‌دهد و از این نظر در پهنه‌ی موسیقی Classic تنها یک رقیب بیشتر ندارد، آن هم ساز پایپ ارگان که تا ۱۰ اکتاو را نیز می‌نوازد.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

 معتبرترین جایزه‌ی نوازندگی سبک کلاسیک

جایزه‌ی شوپن در سال ۱۹۲۷ میلادی با هدف تکریم یاد و نام فردریک شوپن آهنگساز لهستانی و نوازنده‌ی چیره‌دست پیانو بنیان گذاشته شد. این مسابقه از سال ۱۹۵۵ میلادی به صورت منظم هر ۵ سال در شهر ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود و از میان شرکت‌کنندگان یکی از بهترین نوازندگان پیانو در سبک Classic را مورد تحسین قرار می‌دهد. این مسابقه از جمله معدود رقابت‌هایی است که اختصاصا به یاد یکی از آهنگسازان سبک موسیقی کلاسیک بر پا شده است.

موسیقی کلاسیک, تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کلاسیک – Classical Music

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *