28 نوامبر, 2020

معرفی و مشخصات فنی خودرو کیا ریو

کیا ریو از جمله محصولات شناخته شده‌ی شرکت کیا محسوب می‌شود که عمری نزدیک به دو دهه دارد. این خودرو چند سال پس از شروع شدن تولید آن به بازار ایران نیز وارد شد.

 

 

خودرو کیا ریو


رسانه انرژی مثبت | سرویس خودرو –
 کیا ریو یک خودروی سواری کامپکت به شمار می‌رود که هم در قالب مدل چهار در معمولی و هم در قالب مدل پنج در هاچ بک تولید شده است. تا این لحظه خودروی ریو در قالب چهار نسل مختلف به بازارهای جهانی عرضه شده است. با این حال در بازار ایران تنها شاهد حضور نسل نخست این خودرو بود‌ه‌ایم. خودروی ریو برای نخستین بار حدود دوازده سال قبل به بازار ایران وارد شد.

مدل‌های موجود از خودروی ریو در داخل کشور، همین‌جا مونتاژ می‌شدند و نمونه‌های وارداتی به شمار نمی رفتند. از همین رو بسیاری از امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در مدل اصلی این خودرو در نسخه‌ی مونتاژ شده‌ی ایرانی وجود نداشت. از میان این قابلیت‌ها می‌توان به کیسه هوای ایمنی اشاره کرد.

با توجه به آن که از سال ۱۳۹۰ وجود کیسه هوای ایمنی در خودروهای تولید و مونتاژ شده در ایران اجباری شد، مونتاژ کنندگان این خودروی کره‌ای در داخل کشور تصمیم به اضافه کردن این قابلیت به آن گرفتند. اما شرکت کیا با دست‌کاری خودروی خود مخالفت کرد. به این ترتیب مونتاژ خودرو کیا ریو در ایران پس از حدود شش سال متوقف شد. افزون بر آن نسل‌های بعدی این خودرو که عملکرد بسیار مثبتی را در بازارهای آمریکا و اروپا به نام خود ثبت کرده بودند نیز فرصت چندانی برای حضور در بازار داخل کشور نیافتند. هر چند که مدل ۲۰۱۶ این خودرو به شکل کم و بیش محدودی در ایران عرضه شد.

به هر حال با توجه به حضور پررنگ نسل نخست خودروی ریو در ایران بد نیست نگاهی به این محصول کره‌ای داشته باشیم و با مشخصات فنی و سایر قابلیت‌ها و امکانات آن بیشتر آشنا شویم.

خودرو کیا ریو


پیشنهاد انرژی مثبت : معرفی و مشخصات فنی خودرو رنو مگان


مشخصات فنی خودروی کیا ریو

خودروی کیا ریو به یک موتور بنزین‌سوز تنفس طبیعی با برخورداری از چهار سیلندر و شانزده سوپاپ مجهز شده است. موتوری با بهره مندی از گنجایش ۱۵۰۰ سی‌سی که قادر است حداکثر توانی معادل ۹۷ اسب بخار با احتساب ۵۵۰۰ دور در دقیقه تولید کند. حداکثر گشتاور ایجاد شده توسط موتور این خودرو نیز رقمی معادل ۱۳۵ نیوتن‌متر با احتساب ۴۵۰۰ دور در دقیقه است.

به موجب برخورداری از توان فنی یاد شده این خودروی سواری کامپکت قادر است در مدت زمانی حدود ۱۲ ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. با این اوصاف به هیچ وجه نمی‌توان خودروی ریو را یک خودروی چالاک و پر شتاب لقب داد. هر چند که باید اعتراف کرد ریو به عنوان یک خودروی سواری درون شهری کاملا متوسط و معمولی، از نظر فنی می‌تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد و در انجام وظایف روزمره لنگ نزند.

مطالعه بیشتر :
مقایسه و بررسی مشخصات فنی خودروهای لندرور و رنج اور

سیستم انتقال قدرت خودروی کیا ریو بر مبنای دیفرانسیل جلو طراحی شده است. این خودرو از وجود یک جعبه دنده‌ی پنج سرعته‌ی دستی بهره می‌برد و حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط آن نیز به ۱۷۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

خودرو کیا ریو

خودروی ریو از نظر متوسط میزان مصرف سوخت عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش می‌گذارد. به گونه‌ای که متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی رقمی در حدود ۶.۹ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت است. البته این رقم در نسخه‌ی ۲۰۱۶ این خودرو تا حدی بهبود یافته و به رقم ۶.۴ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت رسیده است. در مجموع نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو از نظر توان فنی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را نسبت به مدل قدیمی این خودرو بروز داده است.

به عنوان مثال با این که گنجایش موتور خودروی ریو در نسخه‌ی ۲۰۱۶ آن به ۱۴۰۰ سی‌سی کاهش یافته است، اما حداکثر توان خروجی این نسخه‌ی جدید به ۱۰۷ اسب بخار ارتقا یافته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز با ۲ نیوتن‌متر افزایش به رقم ۱۳۷ نیوتن‌متر رسیده است.

البته استفاده از جعبه دنده‌ی خودکار چهار سرعته موجب شده است تا شتاب صفر تا صد نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو حدود یک ثانیه کمتر از مدل قدیمی این خودرو باشد و حول و حوش رقم ۱۳ ثانیه قرار بگیرد. سوای مواردی که به آنها اشاره شد سایر مشخصات فنی نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو و نمونه‌ی قدیمی آن تفاوت چندانی نسبت به یکدیگر ندارد. برای آگاهی یافتن از مشخصات فنی خودروی کیا ریو می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی کیا ریو
طول خودرو۴۲۴۰ میلی متر
عرض خودرو۱۶۸۰ میلی متر
ارتفاع خودرو۱۴۲۰ میلی متر
وزن خودرو۱۰۴۰ کیلوگرم
نوع موتور خودروبنزین ‌سوز تنفس طبیعی
تعداد سیلندر۴ سیلندر
تعداد سوپاپ۱۶ سوپاپ
گنجایش موتور خودرو۱۵۰۰ سی سی
نوع سیستم انتقال قدرت خودرودیفرانسیل جلو
حداکثر توان خروجی موتور خودرو۹۷ اسب بخار با احتساب ۵۵۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو۱۳۵ نیوتن متر با احتساب ۴۵۰۰ دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرودستی ۵ سرعته
شتاب صفر تا صد خودرو۱۲ ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست‌یابی۱۷۵ کیلومتر در ساعت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه‌ی ترکیبی۶.۹ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
مطالعه بیشتر :
معرفی و مشخصات فنی خودرو دنا Elx

خودرو کیا ریو


پیشنهاد انرژی مثبت : معرفی و مشخصات فنی خودرو MVM 315


امکانات و قابلیت‌های خودروی کیا ریو

همان گونه که به آن اشاره شد اکثر نسخه‌های موجود از خودروی کیا ریو در بازار خودروی ایران به نسل نخست این محصول تعلق دارد. بناراین با توجه به قدیمی بودن آنها نمی‌توان انتظار وجود امکانات و قابلیت‌های فراوانی را در این محصولات داشت.

گذشته از این موضوع در نسخه‌ی مونتاژ شده‌ی خودروی ریو برخی از قابلیت‌های نسخه‌ی اصلی این خودرو نیز به طور کامل حذف شده است. از میان این قابلیت ها می‌توان به مواردی نظیر کیسه هوای ایمنی، رینگ آلومینیومی ۱۴ اینچی، جا عینکی، چراغ نقشه خوان، امکان تنظیم برقی چراغ‌های جلو، قابلیت تنظیم فرمان، چراغ مه شکن جلو، آنتن برقی و سیستم صوتی اشاره کرد. بنابراین به جز امکانات محدودی نظیر شیشه بالابر برقی که در بخش عقب این خودرو وجود دارد، نمی‌توان قابلیت مهم و قابل ذکر دیگری را در ریوی مونتاژ شده مشاهده کرد. در واقع آپشن‌های به کار رفته در خودروی ریو به قدری معمولی و پیش پا افتاده هستند که اشاره کردن به آنها چیزی جز اتلاف وقت نیست.

با این حال در مدل ۲۰۱۶ خودروی ریو علاوه بر افزایش قدرت و توانایی‌های فنی شاهد وجود امکانات بیشتر و قابلیت‌های متنوع‌تری نسبت به مدل قدیمی این محصول هستیم. مواردی که در ادامه‌ی متن پیش رو می‌توان آنها را به صورت فهرست‌وار مشاهذه کرد.

 • مجهز به سنسور پارک در بخش عقب خودرو
 • وجود سنسور نور
 • برخورداری از دکمه‌ی استارت و توقف موتور
 • بهره‌مندی از سیستم ورود بدون کلید
 • مجهز به قابلیت کروز کنترل
 • وجود سان‌روف
 • برخورداری از سیستم صوتی که به قابلیت پخش سی دی و ام پی تری در کنار قابلیت بلوتوث و همچنین درگاه یو اس بی و آی‌‌پاد مجهز است
 • امکان تنظیم و کنترل سیستم صوتی خودرو از طریق دکمه‌های تعبیه شده روی فرمان آن
 • مجهز به سیستم تهویه مطبوع خودکار که از وجود قابلیت یونیزه کردن هوا بهره می‌برد
 • وجود صفحه‌ی کیلومتر شمار سوپرویژن
 • مجهز به رینگ آلومینیومی ۱۷ اینچی
 • برخورداری از چراغ‌های راهنمای ال ای دی روی آینه‌های جانبی خودرو
 • بهره‌مندی از آینه‌های جانبی تاشو که از خصلت برقی برخوردار هستند
 • وجود فرمان تلسکوپی
 • مجهز به سنسور باران
 • برخورداری خودرو از شش کیسه هوای ایمنی
 • بهره‌مندی از سیستم‌های مکمل ABS و EBD

نسخه‌ی موجود از خودروی کیا ریو در بازار ایران، توانسته است از موسسه‌ی ایمنی یورو ان سی ای پی سه ستاره برای رعایت موارد ایمنی دریافت کند. این در حالی است که بسیاری از خودروهای صاحب‌نام کره‌ای و ژاپنی موفق به کسب هر پنج ستاره‌ی ایمنی از این موسسه‌ی معتبر شده‌اند. با این حال مسلما کیفیت ایمنی خودروی ریو از تمام محصولات ساخت داخل و حتی بسیاری از خودروهای چینی حاضر در بازار ایران بالاتر است. در مجموع نباید از این خودروی مونتاژ شده‌ی کره‌ای انتظار چندان بالایی در زمینه‌ی برخورداری از امکانات و قابلیت‌های متنوع رفاهی و کاربردی داشت.

مطالعه بیشتر :
پراید اجاره ای

خودرو کیا ریو

مشخصات ظاهری خودروی کیا ریو

در مجموع می‌توان ادعا کرد که خودروی ریو از ظاهر بسیار ساده‌ای بهره می‌برد و شکل و شمایل آن کاملا قدیمی جلوه می‌کند. البته این موضوع در نسخه‌ی ۲۰۱۶ این خودرو مشاهده نمی‌شود و نسخه‌ی جدیدتر خودروی ریو از ظاهری کاملا مدرن برخوردار است.

نمای جلوی

در نمای جلوی خودروی کیا ریو شاهد وجود چراغ‌های نسبتا درشت و بخش جلو پنجره‌ی تقریبا باریک و کوچکی هستیم. سپر جلوی این خودرو نیز از حالتی کاملا قدیمی برخوردار است که نمونه‌ی مشابه با آن را می‌توان در خودروهای ساخت داخل هم مشاهده کرد. البته این موضوع با توجه به نسل اولی بودن این خودرو چندان عجیب نیست.

با این حال در نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو چراغ‌های جلو از حالت شکیل‌تری برخوردار هستند و طراحی پیچیده‌تری را نسبت به نسخه‌ی قدیمی این خودرو بازتاب می‌دهند. بخش جلو پنجره نیز در نسخه‌ی جدید این محصول حالت کاملا مدرنی به خود گرفته است و چراغ‌های جلوی این خودرو را به هم متصل می‌کند. حالت امروزی و مدرن یاد شده در طراحی سپر جلوی این خودرو نیز به وضوح قابل مشاهده است.
خودرو کیا ریو

نمای کنار

در نمای کناری خودروی کیا ریو خط حجم دهنده‌ای به موازات سپر جلو و عقب این خودرو مشاهده می‌شود که دو بخش مذکور از خودروی ریو را به یکدیگر متصل کرده است. باید اعتراف کرد که این خط مستقیم از ظرافت چندانی برخوردار نیست و علاوه بر این موضوع ویژگی خاص و قابل توجهی را هم به نمای کناری این خودرو اضافه نکرده است.

این خط حجم دهنده در نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو به بخش پایینی بدنه منتقل شده و نوعی فرو رفتگی را در بخش وسط آن ایجاد نموده است. حالتی که البته می‌توانست از نظر ظاهر اندکی بهتر از شکل کنونی آن طراحی شود. البته نوع طراحی پنجره‌های این خودرو تا حدی جبران مافات کرده و کاملا قابل قبول از کار در آمده است.

خودرو کیا ریو

نمای عقب

در نمای عقب خودروی کیا ریو شاهد وجود چراغ‌های نسبتا بزرگی هستیم که کاملا خارج از فضای مربوط به صندوق عقب این خودرو قرار گرفته است. سپر عقب این خودرو نیز کاملا پهن طراحی شده است و از شمایلی قدیمی و منسوخ بهره می‌برد. البته در زمان ساخت این خودرو حالت مذکور هنوز منسوخ نشده بود.

مطالعه بیشتر :
همه چیز درباره ثبت نام در بازار بورس

در نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو چراغ‌های عقب و سپر عقب حالت مدرن‌تری به خود گرفته‌اند. بخشی از پیکر چراغ‌های عقب نیز روی پیکر صندوق عقب این خودرو جا خوش کرده‌اند. به این ترتیب علاوه بر تفاوت‌های فنی و امکانات متمایز شاهد وجود تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی هم میان دو مدل قدیمی و جدید خودروی ریو هستیم.
خودرو کیا ریو

نمای داخلی

شاید پر بیراه نباشد اگر نمای داخلی خودروی کیا ریو را از نظر نوع طراحی و شکل و شمایل ظاهری بهتر از نمای خارجی آن بدانیم. با در نظر گرفتن زمان ساخت این خودرو می‌توان نمای داخلی خودروی ریو را مدرن‌تر از نمای خارجی آن دانست. با این حال این موضوع در نسخه‌ی ۲۰۱۶ این خودرو مشاهده نمی‌شود و در این نسخه نمای خارجی خودرو نسبت به نمای داخلی آن برتری دارد. در واقع فضای درون کابین نسخه‌ی ۲۰۱۶ خودروی ریو کاملا ساده و بدون بهره بردن از جزییات خیره کننده طراحی شده است. با این حال هر دو نسخه‌ی جدید و قدیمی این خودرو از نظر بهره بردن از فضای کافی برای جا دادن سرنشینان عملکرد موفقی دارند.
خودرو کیا ریو


پیشنهاد انرژی مثبت : معرفی و مشخصات فنی خودرو دنا Elx


قیمت خودروی کیا ریو

در حال حاضر اکثر نمونه‌های موجود از خودروی کیا ریو در بازار خودروی ایران را نسخه‌های مونتاژ شده تشکیل می‌دهد. از همین رو دیگر نمی‌توان نمونه‌های صفر کیلومتر این خودرو را در بازار مشاهده کرد. بنابراین تنها باید به سراغ مدل‌های کار کرده‌ی این خودرو رفت که از عمر تمیزترین نمونه‌ی آنها حداقل هفت سال می‌گذرد.

در حال حاضر یعنی در هفته‌ی نخست دی ماه ۱۳۹۷ می‌توان نمونه‌های دست دوم این خودروی کره‌ای را با متوسط قیمتی در حدود ۳۰ میلیون تومان تا ۶۰ میلیون تومان در بازار آزاد خودرو یافت. البته مدل ۲۰۱۶ این خودرو از قیمت بالاتری برخوردار است و با ارقامی بالای صد میلیون تومان که گاه حتی به دویست میلیون تومان نیز می‌رسد معامله می‌شود.

به هر حال از آن‌جایی که خودروی ریو را تنها می‌توان در قالب مدل‌های دست دوم خریداری کرد، گزینه‌های بهتری نظیر خودروی زانتیا هم برای انتخاب وجود دارد. خودروی دست دومی که هم از نظر ظاهر و هم از نظر امکانات در جایگاه بالاتری نسبت به نسل نخست ریو قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *