23 سپتامبر, 2020
معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

کرم های مرطوب کننده یکی از پرمصرفترین و در عین حال موثرترین محصولات در حفظ سلامت و آبرسانی پوست میباشند. مرطوب کننده‌ها شامل کرم مرطوب‌کننده صورت، بدن و لوسیون میباشند.
سرویس آرایش و زیبایی رسانه انرژی مثبت | این روزها، مرطوب کننده‌های زیادی در اَشکال و ترکیبات مختلف موجودند که بعضی از آنها برای انواع خاصی از پوست بهترند. اگر برای محافظت از پوست خود به دنبال یک کرم مرطوب کننده‌ خوب هستید، به نکات زیر توجه کنید:

تشخیص نوع پوست

اولین قدم برای انتخاب بهترین کرم مرطوب کننده، تشخیص نوع پوست است. آکادمی پوست آمریکا پنج نوع پوست مختلف را شناسایی کرده است:

  1. پوست معمولی: در این حالت پوست نه چرب است و نه خشک. این نوع پوست نرم و عاری از لکه و جوش است.
  2. چرب: پوست شما براق به نظر می‌رسد و حتی ممکن است لغزنده باشد.
  3. خشک: در این حالت پوست سفت است و پوسته پوسته به نظر می‌رسد.
  4. مختلط: اگر بخشی از پوستتان چرب و بخش دیگر خشک یا معمولی است، نوع پوستتان مختلط است.
  5. حساس: این نوع پوست به مواد محصولات آرایشی-بهداشتی و تغییرات آب و هوایی حساس است. اگر پوست حساس با مواد تحریک کننده در تماس باشد، آسیب می‌بیند و دچار بثورات پوستی می‌شود.

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

مرطوب‌کننده صورت و بدن به سه دسته تقسیم می‌شود. اولین دسته روغن‌های گیاهی همچون روغن بادام و روغن نارگیل هستند که مناسب پوست‌های خیلی خشک می‌باشند. دسته دوم کرم مرطوب‌کننده است که به آبرسانی پوست کمک می‌کند و افرادی که پوست نرمال دارند می‌توانند از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنند. دسته سوم لوسین است که مرطوب‌کننده و چربی کمتری دارد و مناسب پوست‌های چرب است و مانع جوش یا آکنه می‌شود.

مطالعه بیشتر :
تفاوت های لوسیون با کرم، بالم و پماد چیست ؟

بسیاری از متخصصان پوست و مو بر این باورند که کرم‌های سبک را در روز و کرم‌های سنگین و چرب را در شب استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید کرم‌های چرب و سنگین را برای بدن و کرم‌های سبک همچون لوسیون را برای پوست صورتتان مصرف کنید. در ماه‌های تابستان می‌توانید از کرم‌ مرطوب‌کننده سبک و آبرسان استفاده کنید تا پوستتان چسبنده نشود و آلودگی را به پوست جذب نکند.

اگر پوستتان خشک یا حساس است، سعی کنید مرطوب‌کننده رنگی یا عطری خریداری نکنید، چرا که باعث حساسیت پوستتان می‌شود. همچنین ممکن است کرم‌های آنتی باکتری، چربی‌های مفید پوست را از بین ببرند.

بهترین زمان استفاده از کرم مرطوب‌کننده، پس از حمام است. با این حال توصیه می‌کنیم پس از شستشوی دست‌هایتان از کرم مرطوب‌کننده نیز استفاده کنید. در این مدت، کرم جذب پوستتان می‌شود و پوستتان نرم و مرطوب خواهد شد.

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

برای انتخاب بهترین کرم مرطوب کننده از ترکیبات زیر اجتناب کنید:

تمام مرطوب کننده‌ها به شکل یکسانی تولید نمی‌شوند. در واقع، بعضی از مرطوب کننده‌ها ممکن است، خلاف آنچه ادعا می‌کنند، پوست شما را بیشتر خشک کنند و به آن آسیب برسانند. بعضی از محصولات حتی حاوی موادی هستند که ممکن است پوستتان را تحریک کند یا به آن صدمه بزند. از این رو، بهتر است هنگام خرید مرطوب کننده به ترکیبات آن دقت کنید.

مطالعه بیشتر :
معرفی بهترین های اسکراب صورت خانگی

فرقی ندارد نوع پوستتان چیست، همه‌ی افراد باید از مصرف ترکیبات زیر بپرهیزند. پس، برچسب مواد تشکیل دهنده‌ی مرطوب کننده‌ها را برای موارد زیر وارسی کنید:

  • عطر و رنگ افزودنی: بیشتر اوقات، رنگ یا رایحه‌ی عطری که به بهترین کرم مرطوب کننده‌ها افزوده می‌شود، دلپذیر است، اما این نوع مواد ممکن است پوست را خشک و آن را تحریک کنند.
  • میزان زیاد اسید: بعضی اسیدها مانند سالیسیلیک اسید و گلیکولیک اسید برای رفع مشکلات پوستی استفاده می‌شوند. با این حال، مقدار زیاد این اسیدها به پوست شما آسیب می‌زند و ممکن است منجر به حساسیت (آلرژی) شوند.
  • مواد استروئیدی: اگر پوستی خشک یا حساس دارید، ممکن است از مرطوب کننده‌های حاوی استروئید مانند هیدروکورتیزون استفاده کنید. به هر حال، برای جلوگیری از آسیب‌های پوستی از انتخاب مرطوب کننده‌های روزانه حاوی مواد استروئیدی اجتناب کنید.
  • الکل: اگر پوستتان حساس یا بسیار خشک است از مصرف مرطوب کننده‌هایی که الکل دارند، بپرهیزید. الکل سبب خشکی بیشتر و بروز بثورات پوستی می‌شود.

کرم مرطوب کننده حاوی ضدآفتاب

 

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

 

اهمیتی ندارد که نوع پوست شما چرب، خشک یا معمولی است، چرا که شما باید برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر خورشید از کرم ضدآفتاب با SPF 30  یا ۱۵ استفاده کنید. با این حال می‌توانید از کرم مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که حاوی ترکیب ضدآفتاب است.

مطالعه بیشتر :
استفاده از لوسیون، چرا و چگونه؟

در این صورت با یک تیر دو نشان می‌زنید. یعنی پوستتان آبرسانی و مرطوب می‌شود و ترکیب ضدآفتاب از پوستتان در برابر اشعه مضر خورشید محافظت می‌کند.

 

کرم مرطوب کننده حاوی آنتی‌اکسیدان

کرم مرطوب‌کننده‌ای که حاوی آنتی اکسیدان است، معمولا شامل روغن چای سبز، بابونه، انار یا ریشه شیرین بیان است. این ترکیبات باعث سلامت، شادابی و درخشانی پوست می‌شوند. ترکیب آنتی‌اکسیدان مانع رشد و افزایش رادیکال‌های آزادمی‌شوند، چرا که این رادیکال‌های آزاد یکی از عوامل سرطان پوست است.

 

کرم مرطوب کننده مناسب پوست چرب یا مستعد آکنه و جوش

در صورتی که پوست چرب یا مستعد آکنه و جوش دارید، از کرم‌های چرب یا روغن‌های گیاهی همچون روغن نارگیل یا زیتون برای مرطوب کردن پوستتان استفاده نکنید. معمولا کرم‌هایی که مناسب پوست‌های چرب هستند، فاقد ترکیب کومدون‌زا می‌باشند. کومدون‌ها انواع خاصی از برجستگی‌های سطح پوست هستند که در نتیجه مسدود شدن منافذ پوست ایجاد شده و این برجستگی‌ها به آکنه تبدیل خواهند شد.

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

کرم مرطوب کننده مناسب پوست خشک

افرادی که پوست خشک دارند، مستعد چین و چروک پوستی هستند. در این صورت کرم‌های مناسب پوست خشک، شامل ترکیباتی همچون اسید هیالورونیک و روغن‌های گیاهی می‌باشند و پوست را آبرسانی می‌کنند. ترکیبات پروپن‌گلیکول و پروتئین نیز آب را به پوست جذب می‌کنند.

مطالعه بیشتر :
معرفی بهترین برند های رنگ موی ایرانی و خارجی

 

کرم مرطوب کننده مناسب پوست حساس

اگر پوست حساسی دارید و ممکن است پس از  مصرف بعضی از کرم‌ها دچار خارش یا التهاب شوید، از کرم مرطوب‌کننده هایپوآلرژیک یا ضدآلرژی استفاده کنید. معمولا این نوع کرم‌ها شامل کمتر از ۱۰ ترکیب هستند. هرچه میزان و تنوع ترکیبات کرم مرطوب‌کننده کمتر باشد، دچار عکس‌العمل یا حساسیت پوستی کمتری می‌شوید.

معرفی انواع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست های مختلف

کرم مرطوب کننده مناسب پوست مستعد خارش و اگزما

در صورتی که کرم مرطوب‌کننده هایپوآلرژیک باعث کاهش خارش پوستتان نشد، به مدت یک هفته از کرم‌هایی که حاوی هیدروکورتیزون یک درصدی استفاده کنید. با این حال توصیه می‌‌کنیم پیش از مصرف این کرم‌ها، با پزشک مربوطه مشورت کنید. همچنین اگر پوستتان مستعد اگزما است، از کرم‌های مرطوب‌کننده قوی‌تری استفاده کنید.

نکات و پیشنهادات پایانی رسانه انرژی مثبت

اکنون شما تمام اطلاعات لازم برای انتخاب کرم مرطوب کننده مناسب را در دست دارید و برای خریداری آن آماده‌اید. فراموش نکنید قبل از هر چیز باید نوع پوست خود را بدانید. سپس مرطوب کننده‌ی مناسب با آن را بخرید. همچنین، پیش از انتخاب مرطوب کننده، حتماً کیفیت و مواد آن را ارزیابی کنید.

یادتان باشد قیمت زیاد یک مرطوب کننده دلیلی بر با کیفیت بودن آن نیست. برای دستیابی به نتایج دلخواه نیازی ندارید حتماً کالای گرانتری بخرید.

در قسمت نظرات با ما همراه باشید؛ سؤالات خود را بنویسید و مشکلاتتان را مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *