15 ژانویه, 2021

دانستنی های جالب تکنولوژی

بازیگر هالیوود و آهنگسازی که به پیدایش وای فای کمک کردند

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

Hedy Lamarr یکی از بازیگران مشهور هالیوود است که اطلاعات زیادی از همسر خود که یک سازنده سرشناس سلاح های نظامی در زمان خود به شمار می رفت، بدست آورده بود. با این وجود آشنایی وی با آهنگ ساز آوانگارد، جرج آنتیل سرآغازی شد تا در طول جنگ جهانی دوم، این دو طرحی را در خصوص تکنولوژی که در آن سیگنال های رادیویی می توانستند بدون تداخل از فرکانسی به فرکانس دیگر انتقال یابند را عرضه کنند. این طرح قراربود در ارتباط رادیویی اژدرها مورد استفاده قرارگیرد اما نیروی دریایی در آن زمان، با اجرایی شدن آن مخالفت کرد. نهایتا ۲۰ سال بعد و در زمان بحران موشکی کوبا این طرح مورد استقبال قرارگرفت. طرحی که به توسعه استانداردهای انتشار امواج از جمله وای فای کمک شایانی کرد.

قاتلی که به علت استفاده از فایرفاکس تبرئه شد

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

در سال ۲۰۱۱، دادگاه کیسی آنتونی سروصدای زیادی به راه انداخت. پلیس به بررسی شواهد موجود بر روی رایانه او از جمله تاریخچه جستجوی اینترنتی انجام شده توسط وی پرداخت. اما تنها پس از تبرئه آنتونی بود که وکیل وی اعلام کرد کلیدواژه هایی مانند مسمومیت و خفگی اگرچه در تاریخچه جستجوهای اینترنتی رایانه وی قرارداشته اند اما توسط دادستان مشاهده نشده اند. در واقع نیروهای تجسس تنها تاریخه جستجوهای مرورگر اینترنت اکسپلورر را بررسی کرده بودند و به سراغ مرورگر مورد علاقه آنتونی! یعنی فایرفاکس نرفته بودند.

مشکل برنامه نویسی در سامانه دفاع ضدموشکی و حادثه ای که برای نیروهای آمریکایی در جنگ خلیج فارس رخ داد

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

یکی از مرگ بارترین حملات به سربازان آمریکایی در سال ۱۹۹۱ و در جریان جنگ خلیج فارس زمانی اتفاق افتاد که یک موشک اسکاد عراقی، پایگاه نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی Dharan در عربستان صعودی را هدف قرارداد و نهایتا موجب کشته شدن ۲۸ نفر شد. این در حالی است که سامانه دفاعی پاترویت از متوقف کردن این موشک اسکاد بازمانده بود. به نظر می رسد وجود مشکل نرم افزاری در پاتریوت، علت اصلی ایجاد فاجعه یادشده باشد.

مطالعه بیشتر :
همه چیز درباره هوش مصنوعی

قسمتی از محاسبات داخلی در این سامانه بر پایه نمایش اعشاری زمان و قسمتی از آن بر پایه نمایش باینری طراحی شده بودند. با بروز مشکل در قسمت زمان سنج داخلی پاتریوت و همزمان با ادامه فعالیت سیستم بدون راه اندازی مجدد، شرایط از این هم بدتر شد. این در حالی است که در تمام مدت جنگ، سیستم های پاتریوت همواره در وضعیت هشدار بودند و هیچ گاه راه اندازی مجدد نشدند. بدنیست بدانید موشکی که این پایگاه نظامیان آمریکایی را هدف قرارداد آخرین موشک شلیک شده توسط عراقی ها هم بود.

یکی از اولین مدارک دکترای علوم رایانه توسط یک راهبه اخذ شد

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

Mary Kenneth Keller نامی است که در تاریخ علوم رایانه ثبت شده است. وی به عنوان دانشجوی تحصیلات تکمیلی به توسعه BASIC کمک کرد و نهایتا در ژوئن سال ۱۹۶۵ موفق به اخذ مدرک Ph.D در زمینه علوم رایانه ای (از دانشگاه ویسکانسین)  شد. همین امر نام وی را با عنوان اولین دکترای علوم رایانه تاریخ، جاودانه کرد. این در حالی است که Irving C. Tang نیز به عنوان بانویی دیگر، در همان ماه مدرک خود را در زمینه علوم رایانه از دانشگاه واشنگتن اخذ کرد.

با این تفاسیر بدنیست بدانید که کلر یک راهبه بود و پس از اخذ مدرک یادشده کرسی استادی دپارتمان کالج Clarke به وی تعلق گرفت.

رمز هشت عدد صفر، گذرواژه ۲۰ ساله ای برای برنامه موشک های هسته ای آمریکا

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

در سال ۱۹۶۳، رئیس جمهور وقت آمریکا، کندی از هراس خود در خصوص احتمال استفاده از موشک های هسته ای به طور خودسرانه، آن هم توسط فرماندهان رده بالای ارتش این کشور صحبت کرد. به همین منظور سیاست جدیدی در استفاده از گذرواژه ای هشت رقمی به منظور فعال سازی سامانه موشکی در نظر گرفته شد. اما کارمندان نیروی هوایی دغدغه دیگری یعنی بروز تاخیر در پاسخ به فرامین نظامی در خصوص شلیک این موشک ها داشتند و از همین رو گذرواژه ۰۰۰۰۰۰۰۰ را برای سامانه موشکی انتخاب کردند. این رمز بر روی کاغذ نوشته شد تا فرماندهان نیز این گذرواژه را فراموش نکنند! اگرچه نیروی هوایی آمریکا این موضوع را به طور رسمی تکذیب یا تایید نکرده اما بروس بلیر که از جمله افسران اجرایی نیروی هوایی در دهه ۷۰ میلادی بوده این مسئله را تایید کرده است.

مطالعه بیشتر :
سری گوشی‌های هواوی P40 با فناوری +Wi-Fi 6 عرضه خواهد شد

قطع اینترنت نروژ برای جلوگیری از آلودگی آن

دانستنی های جالب تکنولوژی
دانستنی های جالب تکنولوژی

Pål Spilling یکی از پیشگامان علوم رایانه در نروژ است که در خصوص تلاش هایش  در زمینه شبکه های اینترنتی نروژ در سال ۱۹۷۳ بارها و بارها مورد تقدیر قرارگرفت. با این وجود ۱۵ سال بعد از زمان یادشده، اینترنت شاهد اولین آلودگی جدی در قالب کرم خودتکثیر کننده Morris بود. این کرم می توانست خود را بارها و بارها بر روی یک رایانه تکثیر کند تا نهایتا از عملکرد مطلوب آن جلوگیری کند. با گسترش این کرم اینترنتی در آمریکا، همکاران آمریکایی Spilling در خصوص انتشار آن به وی هشدار دادند. Spilling که با هشداری روبرو شده بود که رایانه های کشورش و از آن مهم تر منافع ملی نروژ را تهدید می کرد در اقدامی سریع، نروژ را از اینترنت جهانی جدا کرد! لازم به ذکر است که در زمان یادشده این عمل از طریق جداکردن یک کابل، میسر بود.

آمازون، نامی که برای بالاتر قرارگرفتن در ترتیب الفبایی انتخابش

دانستنی های جالب تکنولوژی

آمازون امروزه به عنوان یکی از غول های دنیای تکنولوژی شهرتی جهانی دارد. بدنیست بدانید که Jeff Bezos قصد داشت نام این سرویس دهنده فعال اینترنتی را Cadabra انتخاب کند که در واقع کوتاه شده عنوان Abracadabra به معنای سخن نامفهوم است. وی در واقع قصد داشت با استفاده از این عبارت، تفسیر و توضیحی در خصوص تجربه باورنکردنی خرید کتاب از این و ب سایت را بازگو کند اما هنگامی که وکیل شرکتی آمازون، به اشتباه این نام را Cadaver به معنای جسد شنید، وی تصمیم گرفت این عنوان را تغییر دهد.

در سال ۱۹۹۵ محبوب ترین روش برای پیمایش وب، استفاده از بخش بندی های ارائه شده توسط یاهو بود که نام ها را به ترتیب حروف الفبا، در لیست قرار می داد. همین امر باعث شد Amazon به منظور قرارگرفتن در صدر لیست، به عنوان نام این شرکت انتخاب شود.

مطالعه بیشتر :
روش افزایش امنیت خود در گوگل کروم

موشواره های رایانه ای تاکنون حداقل سه مرتبه اختراع شده اند
 

دانستنی های جالب تکنولوژی

در سال ۱۹۶۸، داگلاس انگلبرت نمایشی از یک سیستم آنلاین را در قالب رایانه ای مجهز به آنچه امروز رابط کاربری نامیده می شود پیش روی همگان قرارداد. در این نمایش وی از موشواره ای که خودش شخصا توسعه داده بود به عنوان یکی از ابزارهای ورودی اولیه استفاده کرد. این در حالی است که ابزارهای ورودی مانند این موشواره، پیش از آن نیز حداقل دوبار اختراع شده بودند. تام کرنستون و فرد لانگ استف در سال ۱۹۵۲ و رالف بنجامین در دهه ۱۹۶۰ نمونه هایی متفاوت از موشواره رایانه ای را به همراه ترک بالی لاستیکی طراحی کرده بودند. از آنجایی که هر دو پروژه در قالب طرح های نظامی انجام شده بودند، به طور مقطعی استفاده شده و به سرانجام دیگری نرسیدند.

امکان از بین رفتن اطلاعات شما در اثر ذرات پرانرژی فضای خارج از جو

دانستنی های جالب تکنولوژی

نیمه هادی ها همواره در معرض بروز خطاهای مختلف قراردارند. این خطا ممکن است از بیت اطلاعاتی خاص و یا سیگنالی اشتباه پدید آید اما بدنیست بدانید که عوامل متعددی در بروز این خطاها نقش دارند که از جمله آن ها می توان به اشعه های کیهانی و همچنین ذرات با انرژی بالا که از فضای بیرون از جو زمین وارد آن می شوند اشاره کرد. این اشعه ها می توانند بیت های موجود در تراشه های الکترونیکی شما را تغییر دهند. راه حل های موجود در جهت جلوگیری از بروز این مشکل نیز قرار دادن تجهیزات الکترونیکی در غارهای زیرزمینی و یا راه اندازی مجدد آن ها هستند!


پیشنهاد انرژی مثبت : ارور ۴۰۴ not found چیست و راه حل آن


تماس های ویدئویی از زمان دولت نیکسون در آمریکا
 

دانستنی های جالب تکنولوژی

مطمئنا تماس های ویدئویی را باید یکی از نشانه های پیشرفت در تکنولوژی سال های اخیر به حساب آورد. با این وجود بد نیست بدانید که در سال ۱۹۷۰ شرکت آمریکایی AT&T از عرضه محصول خود یعنی Picturephone خبر داد. اگرچه قرار بود صدها هزار دستگاه از این تلفن های ویژه برای برقراری تماس های تصویری در مدت ۵ سال در سراسر آمریکا نصب شوند اما تا سال ۱۹۷۵ تنها چندصد دستگاه از آن نصب شدند. مطمئنا هزینه ۱۶۰ دلاری برای یک ماه که معادل ۹۴۷ دلار در سال ۲۰۱۵ است (آن هم برای برقراری تماس به مدت ۳۰ دقیقه) یکی از دلایل اصلی در بروز این محدودیت در تعداد نصب بود.

مطالعه بیشتر :
تهیه نسخه پشتیبان از مخاطبین در گوشی اندروید

نیجریه، غنا و بنگلادش، کشورهایی فارغ از خطوط تلفن ثابت!
 

دانستنی های جالب تکنولوژی

اکثر کشورها به ویژه در آمریکای شمالی و اروپا، تلاش زیادی داشته اند تا کلیه امکانات مخابراتی را در جهت متصل کردن هر چه بیشتر منازل شهروندان خود به کار گیرند. با این وجود در برخی مناطق فقیرتر که اکثرا توسط همان کشورهای یادشده در بالا استعمار شده بودند خبری از تجهیزات اینچنینی نیست. به عنوان مثال، امروزه کمتر از یک درصد از خانه ها در نیجریه، غنا و بنگلادش از خطوط تلفن ثابت بهره می برند. البته این به معنای ضعف قابلیت های ارتباطی در این کشورها نیست. در حال حاضر چیزی بیش از ۸۵ درصد از شهروندان این کشورها به تلفن همراه دسترسی دارند اما خطوط تلفن ثابت در این کشورها جایی نداشته و ندارند.

اولین وب سایت اینترنتی که هنوز هم بدون تغییر مانده است

دانستنی های جالب تکنولوژی

در تاریخ ششم آگوست سال ۱۹۹۱، تیم بارنرز- لی خبر از پروژه ای به نام World Wide Web یا همان W3 داد. اما بدنیست بدانید که اولین صفحه وب همچنان در همان آدرس قبلی آن در درون وب سایت آزمایشگاه فیزیکی CERN، بدون تغییر، قابل دسترسی است. لازم به ذکر است که هیچ پس زمینه و گرافیکی نیز برای آن در نظر گرفته نشده و تنها متن ساده و لینک هایی به دیگر اطلاعات و توضیحات موجود در خصوص وب در حال تولد، قابل مشاهده است.

این ها تنها نمونه هایی از حقایق عجیب و واقعی در دنیای تکنولوژی هستند. در صورتی که شما نیز از نمونه هایی مشابه آگاهی دارید، در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران انرژی مثبت در ارتباط باشید.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *