23 سپتامبر, 2020

ترفند های جالب و ضروری در خانه داری

ترفند های جالب و ضروری در خانه داری: برخی از کارهای خانه داری به زن یا مرد بودن شخص ربطی ندارد و و لازم است همه آنها را یاد بگیرند. خانه‌داری از نظر آقایان ممکن است خیلی ساده و راحت باشد و بگویند خانم‌ها کاری در خانه ندارند! ولی نه اصلا اینطور نیست.خانه‌داری یکی از سخت‌ترین کارها است که هیچ بازنشستگی هم ندارد. در ادامه با چند ترفند آشنا خواهید شد که در نگه‌داری خانه و بالا رفتن سرعت کارها بسیار کمک می‌کنند.

“در ادامه با مجله اینترنتی انرژی مثبت با چند ترفند برای انجام کارهای خانه همراه باشید”

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚


💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚فنجان چایی: برای شستن لیوان ها وفنجان های شیشه ای که براثر نوشیدن چای، کدر و بدمنظره شده اند، می‌توانید هفته ای یک بار همه لیوان ها را در محلول سرکه و نمک خیسانده یا با محلول وایتکس تمیز کنید، بعد شسته، آبکشی نمایید تا درخشندگی روز اول خود را پیدا کنند.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚سماور : برای زود جوش آمدن آب سماور، ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنید و پس از گرم شدن، بقیه آب را به آن اضافه کنید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚استفاده از گوش ماهی در کتری و سماور: کافی است چند دانه گوش ماهی در کتری یا سماور قرار دهید، تا آهک موجود در آب را جذب کند.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚سریع جوش آمدن آب سماور: اگر می خواهید آب سماور زودتر جوش بیاید، ابتدا سماور را تا نیمه آب کنید. بعد از گرم شدن، بقیه آب را داخل سماور بریزید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚اگر می خواهید آب سریعتر جوش بیاید: اگر عجله دارید و می خواهید آب قابلمه شما سریعتر جوش بیاید، کمی نمک به آن اضافه کنید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚نمکدان: برای اینکه نمک راحت تر از نمک پاش خارج شود، می توانید چند عدد برنج خشک داخل نمک پاش بریزید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚قابلمه های صحرایی: اگر در سفرهای تفریحی خواستید روی زغال، در قابلمه ، ماهیتابه یا کتری خود غذا درست کنید، برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف، به پشت ظروف خود گل بمالید. با این تدبیر سیاهی ناشی از دود زغال و اجاق به راحتی پاک خواهد شد. موقع شست و شو دقت کنید که ظروف خش برندارند. (برای این منظور خمیر ریش هم توصیه شده است.)

مطالعه بیشتر :
خانه تکانی عید

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚جلوگیری از سیاه شدن ظروف آلومینیومیهنگام پختن حبوبات داخل قابلمه چند قطره سرکه یا آبلیمو به آن اضافه کنید؛ با این کار هم ظرف شما سفید می ماند و هم طعم حبوبات بهتر می شود.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚دستگاه بخار پز درخانه: برای ساختن این دستگاه ، یک قابلمه را آب کرده و آبکشی روی آن قرار دهید . سپس مقداری آب در قابلمه بریزید(به میزانی که آبکش با آب برخورد نکند) حالا هر ماده ای را که می خواهید بخار پز کنید، روی آبکش قرار دهید. اجاق گاز را روشن کنید تا مواد غذایی شما بخارپز شود.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

 

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚استفاده بهینه از سبزی خشک: چناچه قصد استفاده از سبزی خشک را در غذاها دارید، توصیه می‌کنم حدود سه چهار ساعت قبل سبزی ها را در آب سرد خیس کنید تا به تدریج نرم شده، به صورت سبزی تازه در آید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚قند ادکلنی: برای خوشبو شدن فضا ومحیط خانه می‌توانید به روش زیر عمل کنید :در یک نعلبکی کمی‌ادکلن خوشبو ریخته ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید ، طوری که ادکلن را خوب جذب کرده وقند خیس شود ، سپس قند را آتش بزنید ووقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید . با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد.

(توصیه: خواهشاً اگر در خانه تنها هستید و از کپسول آتش نشانی در خانه خبری نیست، به فکر خوشبو کردن منزل نباشید. خونتون آتیش می‌گیره!)

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚از بین بردن بوی غذا: اگر خانه شما از بوی غذا پرشده و باعث ناراحتی خانواده می شود، از دود اسفند و یا دود خاکشیر یا دود عود استفاده کنید . با دود کردن دارچین هم می توانید بوی غذا را کاملاً از بین ببرید . علاوه برآن ، دود اسفند باعث ضد عفونی کردن محیط هم می شود.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚میوه ها: لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جا میوه ای پایین یخچال قرار می‌دهید، بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده، خراب می‌شوند .علت آن رطوبت دائمی‌یخچال و آبی است که به تدریج در جا میوه ای جمع می‌شود. برای رفع مشکل یک قطعه اسفنج (طبیعی یا مصنوعی) را در جامیوه ای قرار دهید تا رطوبت و آب ها را جذب کند و از کپک زدگی جلوگیری نماید.

مطالعه بیشتر :
پاپایا، میوه شیرین بهشتی!

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚استفاده از سویا : برای آنکه طعم سویا به گوشت نزدیک شود باید سویا را پس از چرخ کردن با گوشت چرخ کرده در فریزر نگه داری کنید. اگرفلفل بیش از اندازه به غذایتان زده اید و خیلی تند شده است ، چند دقیقه قبل از آن که غذا را از روی حرارت بردارید ، آب یک عدد لیمو ترش تازه را در آن بریزید و خوب هم بزنید.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚چند نکته در مورد رب گوجه فرنگی:

۱- متاسفانه بسیاری از خانمها بعد از خرد کردن گوجه برای درست کردن رب، آب سفید آن را دور می ریزند، تا رب آنها قرمزتر شود. درصورتی که این کار بسیار اشتباهی است. چون تمام املاح معدنی لازم برای بدن داخل همان آب سفید است . در ضمن همین آب سفید مانع فاسد شدن رب می شود.

۲- برای اینکه رب شما قرمز شود آب گوجه را داخل ظرف استیل بجوشانید.

۳- روی ظرف رب ، کمی روغن آب شده بریزید تا دیگر کپک نزند.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚


💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚جدا کردن نان شیرینی از قالب: اگر نان شیرینی از قالب جدا نمی شود ، یک پارچه را داخل آب خیلی داغ فرو کنید و دور قالب شیرینی بپیچید و چند دقیقه صبر کنید؛ نان شیرینی به راحتی از قالب جدا خواهد شد.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚پخت غذا با حرارت ملایم : اگرمی خواهید گوشت یا مرغ را با حرارت کم بپزید، ابتدا قطعات گوشت را در روغن تفت دهید، تا طلایی شود واطراف آن تغییر رنگ دهد. سپس آن را روی حرارت ملایم بپزید . با طلایی کردن گوشت ، لایه سرخ شده محافظی برای قسمت های دیگر گوشت می شود و از له شدن آن جلوگیری می کند.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚بریدن پنیر: برای اینکه پنیر شما بهتر بریده شود ، از کارد کند استفاده کنید. راه دیگر آن این است که کارد را کمی گرم کنید و سپس پنیر را برش دهید.

مطالعه بیشتر :
برای خانه تکانی چه کار هایی باید انجام دهیم؟

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚نکته در مورد عسلی که شکرک زده باشد: اگر عسل شما سفت شده و در ضمن سفید شده یا به اصطلاح شکرک زده و دیگر قابل استفاده نیست، می توانید عسل را در دیزی یا ظرفی که در آن محکم بسته می شود بریزید، حالا ظرف بزرگتر دیگری بردارید و داخل آن آب بریزید و ظرف عسل را ایستاده درون ظرف بعدی بگذارید و آن را ثابت کنید . حالا اجاق گاز را روشن کنید تا آب جوش بیاید. با بخار آب، عسل به حالت اولیه برمی گردد و مطمئن باشید که دیگر تا تمام شدن عسل شکرک نمی زند.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚راهی برای تشخیص سوسیس تازه: انگشت سبابه را بر روی سوسیس فشار دهید. بعد از برداشتن انگشت اگر بر روی سوسیس جای انگشت نماند، سوسیس تازه است.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚غذای بسیار شورمزه: اگر در غذا نمک بیش از اندازه ریخته‌اید، با انداختن یک سیب‌زمینی درون غذا، مشکل خود را حل کنید. سیب‌زمینی نمک‌های اضافی را به خود جذب خواهد کرد.

💚ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

 

💚سایر ترفند های جالب و ضروری در خانه داری💚

 1. -برای رفع بوی بد سیر و پیاز از دستتان، ‌آن‌ها را به یک ظرف استیل بمالید، ظرف استیل بوی بد سیر و پیاز را به خود جذب خواهد کرد. دانه‌های تازه قهوه نیز می‌تواند بوی بد را از دستان شما دور کند.
 2. -برای پیشگیری از شکسته شدن تخم‌مرغ هنگام جوشیدن، کمی نمک روی پوسته تخم‌مرغ بپاشید.
 3. -ظروف چدنی را با مواد شوینده نشویید بلکه آن‌ها را با نمک، ساییده، بشویید و با یک دستمال خشک کنید.
 4. -برای رفع جرم از کتری ، درون آن، مخلوط نیمی از آب و نیمی سرکه ریخته بجوشانید سپس آن را خالی کنید.
 5. -برای پیشگیری از بد بو شدن ظروف پلاستیکی درب بسته‌ای که هوا وارد آن‌ها نمی‌شود، مقداری نمک درون آن‌ها بریزید.
 6. -اگر غذای‌اتان ته گرفته و بوی سوختگی می‌دهد نگران نشوید بلکه مقدار سالم غذا را جدا کرده و درون قابلمه دیگری بریزید و درون ظرف مقداری شکر بریزید و به پختن ادامه دهید فقط مراقب باشید شکر را تا اندازه‌ای بریزید که غذا طعم شیرین به خود نگیرد. شکر طعم سوختگی را از بین می‌برد.
 7. -اگر برنجتان بوی سوختگی به خود گرفته، روی برنج به مدت ۱۰ – ۵ دقیقه چند تکه نان قرار دهید تا بوی سوختگی را به خود جذب کند. فقط مراقب باشید هنگام کشیدن غذا در بشقاب، برنج‌های سوخته ته قابلمه را استفاده نکنید.
 8. -اگر از تازه بودن تخم‌مرغ مطمئن نیستید آن‌ها را درون کاسه بزرگی از آب بریزید، اگر زیر آب قرار گرفتند یعنی تازه هستند و اگر در آب یکوری شده و کج شدند به این معناست که زیاد تازه نیستند و باید سریع‌تر مصرف شوند و اگر در آب معلق شدند یعنی دیگر تازه نیستند.
 9. -برای از بین بردن مورچه‌ها از آشپزخانه، باید لانه آن‌ها را پیدا کرده و جلوی آن را با وازلین مسدود کنید.
 10. -موزها را به صورت دسته‌ای کنار هم نگه‌داری نکنید چرا که آن‌‌ها گازهایی را از خود متصاعد می‌کنند که باعث می‌شود به سرعت رسیده شوند و از حالت تازه‌گی بیرون آیند. -برای پیشگیری از جوانه زدن سیب‌زمینی ، درون کیسه آن‌ها، یک سیب درختی قرار دهید.
 11. -پس از جوشیدن پاستا یا سیب زمینی ، آب آن‌ها را دور نریزید بلکه بگذارید خنک شود سپس با آن گیاهان خود را آبیاری کنید، درون این آب مواد مغذی وجود دارد که گیاهان عاشق آن هستند.
 12. -خمیر دندان ، پاک کننده خوبی برای ظروف نقره‌ای است.
 13. -برای براق کردن ظروف آلومینیومی ،‌ درون آن‌ها مقداری پوست سیب درختی ریخته و بجوشانید با اینکار هم ظروف را براق می‌کنید و هم آشپزخانه و خانه بوی خوبی می‌گیرد.
 14. -برای تازه ماندن کرفس در یخچال آن‌ها را ابتدا درون پارچه نخی پیچیده سپس درون ظرف دربسته‌ای قرار دهید با این کار کرفس مدت بیشتری تازه خواهد ماند.
 15. -اگر سوپی که پخته‌اید خیلی چرب شده ، یک تکه یخ درون آن بیاندازید با این کار یخ، چربی‌ها را به خود جذب می‌کند. با قاشق چربی‌ها را بیرون بریزید.

 


مطالعه بیشتر :
روشهای پاک کردن موی حیوانات از سطوح مختلف خانه

کلام آخر

سرویس خانه داریمجله اینترنتی انرژی‌مثبت در تلاش است در عصر ارتباطات و اطلاعات و در آستانه عید نوروز، مقالات مفید و سودمند برای شما عزیزان فراهم آورد. در این راستا می‌توانید به مقاله برای خانه تکانی عید چه کار هایی باید انجام دهیم مراجعه فرمائد، امیدوارم از مطالب و اطلاعات مجله اینترنتی انرژی مثبت نهایت استفاده را برده باشید.

 

این مقاله ترجمه ای است از: سایت essentialhome
عکس:‌ dr______t3sla

ترجمه :سرویس خانه داریرسانه انرژی‌مثبت

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *