ضدعفونی کردن با وایتکس و سایر شوینده های صنعتی در برابر ویروس کرونا 

coronaviruse

 1. می توان از وایتکس به عنوان پاک کنندگی و ضدعفونی کردن استفاده کرد (طبق توصیه ی تولید کننده عمل کنید). این محلول می بایست پس از آماده شدن، مورد استفاده قرار بگیرد. توصیه می کنیم که سطح آلوده را حداقل ۱۰ دقیقه در تماس با این محلول قرار دهید.


 2. ویروس کرونا قادر است به مدت ۲ تا ۳ روز روی سطح مواد مختلف زنده بماند. بنابراین شستن سطوح آلوده به این ویروس بسیار اهمیت دارد.


 3. می توان از یک ضدعفونی کننده ی مناسب و موثر بر روی ویروس کرونا استفاده کرد. استفاده از مواد ضد عفونی کننده تنها با رعایت توصیه هایی که توسط تولید کننده ارائه شده، امکان پذیر است.در هنگام استفاده از این مواد، از زمان تماس کافی مواد ضدعفونی کننده با سطح اطمینان حاصل کنید. لطفا برای دسترسی به لیست ضدعفونی کننده ها به بخش “لیست موقتی محصولات خانگی و ترکیبات فعال برای ضدعفونی کردن کرونا ویروس” مراجعه کنید.


 4. می توان از الکل برای ضدعفونی کردن سطوحی که استفاده از وایتکس روی آن امکان پذیر نیست، استفاده کرد – مثلا فلز.
مطالعه بیشتر :
ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

استفاده از لوازم محافظت شخصی در هنگام کار با مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده اماکن آلوده به ویروس کرونا

coronaviruse

 1. همه ی لوازم شخصی یکبار مصرف خود را  بعد از اتمام کار دور بیاندازید. در صورت استفاده از عینک ایمنی، آن را بعد از کار طبق توصیه ی تولید کننده ضدعفونی کنید.

 2. بعد از درآوردن هر کدام از لوازم یکبار مصرف بلافاصله دست خود را با آب و صابون بشویید.

 3. درصورتیکه دستکش ها کثیف یا سوراخ شدند، آنها ها را دور انداخته و دستکش جدید به دست کنید.

 4. از دست زدن به بینی یا دهان خودداری کنید (یکی از فواید عینک ایمنی این است که از لمس شدن چشم ها با دست جلوگیری می کند.)

 5. برای کسب اطلاعات دقیق تر به راهکارهای مناسب برای خلاص شدن از لوازم محافظتی یکبار مصرف مراجعه کنید.

 6. از دستکش ها و روپوش های آستین بلند  یکبار مصرف، عینک ایمنی، محافظ صورت و یا ماسک  نانو یا N95 استفاده کنید.

“توجه: استفاده از ماسک تنها با رعایت دستورالعمل استفاده از آن، موثر است. درصورتیکه ماسک به صورت فیزیکی آسیب دید، آن را دور بیاندازید.”


اصول ضروری برای رعایت بهداشت محیطی و ضدعفونی کردن مکان های غیردرمانی و گندزدایی محل هایی که در معرض ویروس کرونا قرار دارند

coronaviruse

قبل از اجرای اقدامات پاکسازی و ضدعفونی، مکان هایی را که فرد مبتلا به ویروس در آن حضور داشته است، قرنطینه کنید. این کار از ابتلای افراد سالم به ویروس جلوگیری می کند.

در هنگام ضدعفونی کردن مکان هایی که فرد مبتلا به ویروس در آن حضور داشته، باید از لوازم محافظت شخصی یکبار مصرف استفاده کنید (بخش B). دستکش ها را در صورت آسیب دیدن یا کثیف شدن دور بیاندازید و دستکش جدید به دست کنید. بعد از اتمام کار، همه ی لوازم یکبار مصرف را دور بیاندازید. در صورت استفاده از عینک ایمنی، آن را بعد از کار طبق توصیه ی تولید کننده ضدعفونی کنید. بعد از درآوردن هرکدام از لوازم یکبار مصرف بلافاصله دست خود را با آب و صابون بشویید.

مطالعه بیشتر :
تفاوت ژامبون کالباس و بیکن

لوازم پاک کننده را به حداقل برسانید.

coronaviruse

در مکان هایی که از مواد ضدعفونی کننده استفاده می شود، پنجره ها را برای تهویه هوا باز بگذارید.

سطح زمین را با استفاده از مواد ضدعفونی یا محلول آب و وایتکس بشویید.

دستشویی و تمام سطوحی که احتمال لمس شدن آنها را می دهید (مثلا دکمه ها،دستگیره ها، چفت ها، دسته ی صندلی، تکیه گاه صندلی، میز، کنترل نور یا هوا، کیبورد، کلیدهای برق و…) با مواد ضدعفونی کننده شیمیایی (طبق توصیه ی تولید کننده) پاک کنید و اجازه دهید در معرض هوا خشک شوند. می توان از وایتکس به عنوان پاک کنندگی و ضدعفونی کردن استفاده کرد (۱واحد وایتکس را در ۴۹واحد آب حل کنید، یا ۱۰۰۰ppm، یا طبق توصیه ی تولید کننده عمل کنید). می توان برای پاک کردن سطوحی که استفاده از وایتکس روی آن امکان پذیر نیست از الکل  (مثلا ایزوپروپیل ۷۰ درصد یا اتیل الکل ۷۰ درصد) استفاده کرد.

coronaviruse

دستشویی، یعنی کاسه ی توالت و محل های لمس شونده، را با مواد ضدعفونی کننده یا محلول وایتکس و آب تمیز کنید.

تمام سطوح قابل لمس دیوار ها را با مواد ضدعفونی کننده یا محلول آب و وایتکس پاک کنید.

مطالعه بیشتر :
بادکنک آرایی زیبا با رنگبندی های مختلف به همراه مدل های زیبا

تمام پرده ها، روکش های پارچه ای و ملحفه ها را جهت شست و شو با آب داغ در بیاورید. پارچه ها را با شوینده یا مواد ضدعفونی کننده در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۵ دقیقه بشویید. در صورتی که منوی شستشوی ماشین لباسشویی دمای ۷۰ درجه نداشت (یعنی کمتر از ۷۰ درجه) باید از مواد ضدعفونی کننده ی شیمیایی قوی تر استفاده کنید.

coronaviruse

از یک شخص کارشناس برای شست و شو و ضدعفونی کردن تشک، بالش، کوسن و فرش هایی که مورد استفاده ی فرد مبتلا به ویروس قرار گرفته، کمک بگیرید.

سطح زمین را مواد ضدعفونی کننده یا محلول وایتکس و آب تمیز کنید.

بعد از اتمام کار، تمام لوازم پاک کننده ی پارچه ای و جاذب، مثل سر تی یا دستمال های پارچه ای را درون کیسه زباله بیاندازید. دستکش دست کنید و کیسه را درون کیسه زباله ی دیگری انداخته و با طناب ببندید.

لوازم پاک کننده ی غیر جاذب را بعد از هر بار استفاده ضدعفونی کنید.در صورت امکان، لوازم ضد عفونی کننده را از دیگر وسایل پاک کننده جدا کنید.

قبل از استفاده از سطل، آن  را با قرار دادن در مواد ضدعفونی کننده یا محلول وایتکس و آب و یا آبکشی با آب داغ، ضدعفونی کنید.

لوازم پاک کننده ی پارچه ای و جاذب ( مثلا سر تی یا دستمال های پارچه ای) را بعد از استفاده دور بیاندازید تا در صورت تماس با دیگر وسایل، آنها را آلوده نکنند.

coronaviruse

مواد ضدعفونی کننده یا محلول آب و وایتکس می بایست با دستمال نمداراستفاده شوند. از اسپری کردن این مواد خودداری کنید. چرا که تماس این مواد با سطوح به طور کامل صورت نگرفته و موجب به وجود آمدن ایروسل می شود. در هنگام استفاده از مواد ضدعفونی کننده، باید از پخش شدن مایع در هوا و به وجود آمدن ایروسل جلوگیری به عمل آورد. به این منظور باید سطح زمین یا سطوح افقی را با حرکت رفت و برگشتی دست یا تی پاک کرد. دیگر روش های پاکسازی، مثل استفاده از هوای فشرده، باعث به وجود آمدن ایروسل شده و نباید مورد استفاده قرار گیرند.

مطالعه بیشتر :
خانه تکانی عید

coronaviruse

رعایت جوانب احتیاط در محیط های ضدعفونی شده

 

 1. افرادی که مسئولیت پاکسازی را به عهده داشتند، می بایست بلافاصله پس از اتمام کار و درآوردن لوازم محافظتی یکبار مصرف، دست خود را با آب وصابون بشویند.
 2. تمام لوازم یکبار مصرف را درون دو کیسه زباله انداخته و آن را محکم ببندید و برچسب بزنید.
 3. این افراد باید نسبت به علائم حضور ویروس در بدن آگاه باشند و در صورت وجود این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنند.

کلام آخر

سرویس سلامت مجله اینترنتی انرژی‌مثبت در تلاش است در عصر ارتباطات و اطلاعات، مقالات مفید و سودمند برای شما عزیزان فراهم آورد. در این راستا می‌توانید به مقاله “برای خانه تکانی چه کار هایی باید انجام دهیم؟ مراجعه فرمائد، امیدوارم از مطالب و اطلاعات مجله اینترنتی انرژی مثبت نهایت استفاده را برده باشید.