27 نوامبر, 2020

نحوه ضدعفونی کردن وسایل خانه به طور صحیح

ضدعفونی کردن وسایل خانه

انرژی مثبت| سرویس خانه‌داری – با ادامه گسترش ویروس کرونا، این روز‌ها افراد بیشتر و بیشتر به دنبال راهی برای ضدعفونی کردن خانه و وسایل درون آن هستند. همواره خوب است که دستان خود را به طور کامل بشوئید و از تماس نزدیک با افرادی که علائم بیماری را از خود نشان می‌دهند خودداری کنید، اما علاوه بر این، کار‌های دیگری نیز هستند که می‌توان برای دوری از بیماری انجام داد. ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و طبق گفته‌ی «مرکز کنترل بیماری‌ها – CDC» شواهد موجود نشان می‌دهند که ممکن است این ویروس ساعت‌ها روی سطوح مختلف زنده بماند؛ بنابراین ما تصمیم داریم در این مطلب نحوه ضدعفونی کردن وسایل خانه، به روش CDC را به شما بگوییم.

اصول ضدعفونی کردن وسایل خانه

در روز‌هایی که برای پیشگیری از شیوع کوید ۱۹ در خانه هستید، به موارد زیر برای ضد عفونی‌کردن خانه توجه داشته باشید:
 • توجه داشته باشید که «تمیز کردن» و «ضدعفونی کردن» دو عمل متفاوت هستند؛ در مورد اول شما جرم‌ها، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها را از سطوح می‌زدایید، اما میکروب‌ها ممکن است هنوز روی سطوح باقی باشند. در حالی که در روند ضدعفونی کردن با استفاده از مواد شیمیایی ویروس‌ها و تمامی میکروب‌های روی سطوح را می‌کشید؛ بنابراین همواره باید ابتدا سطوح را تمیز و سپس ضدعفونی کرد تا هم آلودگی و هم میکروب‌ها از بین بروند.
 • سطوحی که روزانه توسط اعضای خانه به دفعات لمس می‌شوند (مثل میزها، صندلی‌ها، دستگیره‌های در، کلید چراغ، کنترل‌ها، سینک و …) را تمیز کرده و سپس ضدعفونی کنید.
  اما باید توجه داشت که اگر در خانه فرد بیماری هست، باید یک سرویس بهداشتی یا یک اتاق به فرد بیمار اختصاص داده شود و تمیز و ضدعفونی کردن آن مکان برای کاهش تماس به حداقل برسد.
مطالعه بیشتر :
بادکنک آرایی زیبا با رنگبندی های مختلف به همراه مدل های زیبا

 

ضدعفونی کردن وسایل خانه

 

بیشتر بخوانید:

آمار ویروس کرونا در ایران

نحوه‌ تمیز و ضد عفونی‌کردن وسایل خانه

۱. ضدعفونی‌کردن سطوح

 • هنگام تمیز کردن سطوح، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و پس از هر بار تمیز کردن، آن‌ها را دور بریزید. اگر از دستکش‌های چندبار مصرف استفاده می‌کنید، دستکش‌های مخصوص ضدعفونی کردن سطوح در معرض آلودگی ویروسی را از دستکش‌هایی که برای سایر سطوح استفاده می‌شوند، جدا کنید. هنگام استفاده از محصولات ضدعفونی کننده، به برچسب راهنما دقت کنید. پس از استفاده از دستکش نیز، دستان خود را بشوئید.
 • اگر سطوح خانه کثیف هستند، باید پیش از ضدعفونی آن‌ها را با آب و صابون تمیز کنید.
 • برای ضدعفونی کردن، محلول رقیق‌شده‌ی وایتکس، محلول‌های الکلی با حداقل غلظت ۷۰ درصد و مواد ضدعفونی کننده‌ی استاندارد مناسب هستند.
 • جهت تمیز کردن سطوح، می‌توانید از محلول رقیق‌شده‌ی وایتکس استفاده کنید. پیش از مصرف وایتکس به نکات ایمنی توجه کرده و بررسی کنید تاریخ مصرف مایع سفید‌کننده منقضی نشده باشد. هرگز وایتکس را با آمونیاک یا مواد پاک‌کننده دیگر مخلوط نکنید. ترکیب واتکس و آب، به تنهایی برای مقابله با ویروس کرونا کافی هستند.
مطالعه بیشتر :
راهنمای جامع پاک کردن لکه های لوازم آرایشی از روی لباس

ضدعفونی کردن وسایل خانه

 

۲. ضدعفونی کردن لباس و پارچه

 • هنگام دست زدن به لباس‌های کثیف فرد بیمار، دستکش یکبار مصرف بپوشید و بعد از هر بار استفاده، آن‌ها را دور بیندازید. در صورت استفاده از دستکش معمولی، دستکش مخصوص ضدعفونی کردن باید از دستکش مختص مصارف خانگی جدا باشد. دست‌ها را نیز پس از درآودن دستکش بشوئید.
 • اگر هنگام شستشوی لباس‌های عفونی، از دستکش استفاده نمی‌کنید، حتما پس از اتمام کار دست‌ها را بشوئید.
 • در صورت امکان لباس‌های کثیف را در هوا تکان ندهید. این کار احتمال پارکندگی ویروس از طریق هوا را افزایش می‌دهد.
 • شستشو را در حد مناسب انجام دهید. در صورت امکان، دمای شستشو را به حداکثل مقدار مجاز برسانید. لباس‌های فرد بیمار را می‌توانید با لباس‌های سایر افراد شستشو دهید.
 • سبد لباس‌های کثیف را نیز مانند آنچه در قسمت قبل گفته شد، تمیز کرده و ضدعفونی کنید. ترجیحا از کیسه‌هایی استفاده کنید که قابل شستشو یا قابل دور ریختن باشند.
مطالعه بیشتر :
پاپایا، میوه شیرین بهشتی!

 

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا با بدن انسان ها چه می‌کند؟

۳. ضدعفونی کردن لوازم الکترونیکی

 • تلفن‌ها و تبلت‌ها به گفته‌ی CDC از مواردی هستند که مدام لمس می‌شوند و باید ضدعفونی گردند. از به کار بردن الکل، مواد ضدعفونی کننده و اسپری‌های مشابه برای ضدعفونی لوازم الکترونیکی خودداری کنید. این مواد می‌توانند به تلفن‌های همراه و تبلت‌ها آسیب برسانند. درعوض تلفن را خاموش کرده و به آرامی یک دستمال میکروفایبر را به آب و صابون آغشته کرده و روی صفحه نمایش بکشید.

 

سخن پایانی

با رعایت نکاتی که در بالا در ارتباط با ضدعفونی کردن وسایل خانه گفته شد، و همچنین رعایت بهداشت فردی می‌توانید به آسانی با ویروس کرونا مقابله کنید و از این بیماری برحذر بمانید. آرامش خود را حفظ کنید و با پیگیری نکات مهم و اخبار از منابع قابل اعتماد، آگاهی خود را افزایش دهید. امیدواریم این مطلب به حفظ سلامت شما عزیزان کمک کرده باشد. شما بگویید؛ نحوه ضدعفونی کردن وسایل خانه از نظر شما چگونه باید انجام شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *