10 ژوئیه, 2020

ویروس کرونا؛ آخرین اطلاعات و آمارهای بدست آمده ، علائم، درمان و واکسن آن

ویروس کرونا ؛ ویروسی که اخیرن کل جهان را درگیر خود کرده است و ایران نیز از این قضیه مصون نیست و هرروز آمار مبتلایان افزایش میابد و درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

ویروس کرونا

انرژی مثبت | سرویس سلامت  ویروس کرونا با انتشار سریع، ماندگاری طولانی مدت و دوره نهفته‌ای که وجود دارد، سه عاملی است که وحشت از ابتلا به این ویروس مرموز را چندین برابر کرده است. مساله‌ای که باعث می‌شود شخصی بدون دانستن آنکه به این ویروس مبتلاست، عامل بیماری چندین نفر دیگر نیز بشود و آنان را نیز مبتلا کند.


فهرست موضوعات این مطلب

 • آمار کرونا در ایران
 • آمار کرونا در جهان
 • تست کرونا
 • تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای کرونا
 • ارتباط بین گرما و نابودی کرونا
 • علائم ویروس کرونا
 • درمان کرونا چیست؟
 • چه کسانی در معرض خطر هستند؟
 • تاثیر کرونا بر مادران باردار
 • راه‌های پیشگیری از کرونا
 • اصول مراقبت از بیمار کرونا در منزل

آخرین آمار کرونا در ایران

دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

طبق آمار رسمی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا این تاریخ ۱۵۱،۴۶۶ نفر اعلام شد که از این تعداد ۷،۷۹۷ نفر فوت کرده‌اند و تعداد بهبود یافتگان نیز تا به امروز  ۱۱۸،۸۴۸ نفر بوده است.

 

تازه ترین آمار کرونا در جهان

طبق آمار رسمی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا این تاریخ ۶,۲۶۶,۸۷۵ نفر اعلام شد که از این تعداد ۳۷۳,۹۶۰ نفر فوت کرده‌اند و تعداد بهبود یافتگان نیز تا به امروز ۲,۸۴۷,۵۲۵ نفر بوده است

در حال حاضر ایران در بین بیش از ۲۱۰ کشور جهان در رده دوازدهم بیشترین تعداد مبتلایان به کرونا قرار دارد.

 

دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کشورمبتلایانافراد فوت شدهافراد بهبود یافته
آمریکا۱,۸۳۷,۱۷۰۱۰۶,۱۹۵۵۹۹,۸۶۷
برزیل۵۱۴,۹۹۲۲۹,۳۴۱۲۰۶,۵۵۵
روسیه۴۰۵,۸۴۳۴,۶۹۳۱۷۱,۸۸۳
اسپانیا۲۸۶,۵۰۹۲۷,۱۲۷۱۹۶,۹۵۸
بریتانیا۲۷۴,۷۶۲۳۸,۴۸۹N/A
ایتالیا۲۳۲,۹۹۷۳۳,۴۱۵۱۵۷,۵۰۷
هند۱۹۰,۶۰۹۵,۴۰۸۹۱,۸۵۲
فرانسه۱۸۸,۸۸۲۲۸,۸۰۲۶۸,۳۵۵
آلمان۱۸۳,۴۹۴۸,۶۰۵۱۶۵,۲۰۰
پرو۱۶۴,۴۷۶۴,۵۰۶۶۷,۲۰۸
ترکیه۱۶۳,۹۴۲۴,۵۴۰۱۲۷,۹۷۳
ایران۱۵۱,۴۶۶۷,۷۹۷۱۱۸,۸۴۸
مطالعه بیشتر :
آنچه که باید در مورد کرونا و ارتباط آن با حیوانات خانگی بدانیم

چگونگی تست کرونا و مراکز تست کرونا در کشور

تست کرونا برای تشخیص بیماری کووید ۱۹،‌ با دریافت یک نمونه خون، یا نمونه از مایع‌های تنفسی انجام می‌شود. تست کرونا معمولا برای افراد مشکوک به ابتلا به ویروس انجام می‌گیرد.


ویروس کرونا

پیشنهاد انرژی مثبت :


تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای کرونا

به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس در مناطقی که توسط ستاد مبارزه با کرونا گرفته شده است، برنامه های درسی دانش آموزان در شبکه آموزش و از طریق معلمان با تجربه ارائه خواهد شد. به گزارش روابط عمومی شبکه هفت سیما، از روز شنبه ١٠ اسفندماه آموزش دروس مقاطع تحصیلی به این ترتیب از شبکه آموزش سیما آغاز می‌شود: صبح مقطع ابتدائی، ظهر مقطع متوسطه اول راهنمایی و بعداز ظهر متوسطه دوم دبیرستان و هنرستان های فنی حرفه‌ای و کارودانش. معاون آموزش متوسطه با بیان این مطلب گفت: آموزش از راه دور مانند آموزش در شبکه آموزش صداوسیما یک روند عمومی است که برای کل کشور به کار گرفته شده است و تا پایان سال تحصیلی حتی با عادی شدن شرایط هم ادامه دارد.

 

ارتباط بین گرما و نابودی کرونا

کرونا هم مثل سایر بیماری‌های ویروسی از طریق ذرات معلق آلوده و تماس نزدیک منتقل می‌شود. پزشکان و محققان در صحبت‌های خود اشاره می‌کنند که ممکن است با گرم شدن هوا شیوع کمتر این بیماری را شاهد باشیم؛ اما این ادعا فعلاً در حد نظریه است. آن‌ها می‌گویند بعید است با آمدن تابستان وضعیت از آنچه هست، بدتر شود.

مطالعه بیشتر :
ویروس کرونا چیست؟ علائم و روش های پیشگیری از این ویروس

نور خورشید قابلیت رشد ویروس را به نصف کاهش می‌دهد و نیمه عمر آن در کوتاه‌ترین حالت به ۲.۵ دقیقه و در بدترین حالت به چیزی حدود ۱۳ الی ۲۰ دقیقه کاهش می‌یابد. اگر نور خورشید به سطح آلوده بتابد، به سرعت از بین خواهد رفت که خود انتقال آن را سخت‌تر خواهد کرد.


نقش چین در انتقال کرونا به جهان

نتایج گزارشی نشان داده است که دولت چین نه تنها پس از اطلاع از بروز این بیماری به پنهان‌کاری دست زده، بلکه عامل افشای این ویروس را به همراه ۸ نفر دیگر در بازداشت قرار داده بود. یکی از علت‌های این پنهان‌کاری برگزاری کنگره‌های سالانه حزب کمونیست در ماه ژانویه بوده است. اولین مورد ابتلا به این ویروس در اوایل دسامبر مشاهده شد و اولین اقدامات رسمی دولت چین در تاریخ ۲۰ ژانویه، ۵۰ روز بی‌اطلاعی مردم از یک بیماری کشنده و به‌شدت واگیردار بود. کتمان ۵۰ روزه کرونا توسط دولت چین عاملی شد تا امروز وحشت از کرونا دنیا را فرا بگیرد.

ویروس کرونا

 

کرونا چیست؟

خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که با ورود به بدن انسان، سبب بروز بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی می‌شوند. در برخی موارد اگر علائم فرد شدید باشد، احتمال ظهور بیماری‌های دستگاه تنفسی مانند ذات‌الریه و برونشیت وجود دارد. کرونای خطرناک اغلب در حیوانات وجود دارد و تنها انواع معدودی از آن بر انسان تأثیر می‌گذارد.

اولین افرادی که به این ویروس مبتلا شدند، در یک فروشگاه محلی غذاهای دریایی و حیوانات در شهر ووهان چین حضور داشتند. از این رو مقامات ادعا می‌کنند که این ویروس از حیوان به انسان منتقل شده است. حال اینکه کدام حیوان؟ محققان هنوز در حال بررسی این مسئله هستند. برخی از رسانه‌ها معتقدند این ویروس از سوپ خفاش به انسان منتقل شده و برخی گوشت سایر حیوانات را عامل گسترش این ویروس می‌دانند.

مطالعه بیشتر :
ضدعفونی کردن خانه، محافظت از خانواده در برابر ویروس کرونا است.

 

علائم ویروس کرونا

مهم‌ترین علائم این بیماری تنفسی کشنده شامل تب، سرفه و دشواری تنفس است که دقیقاً بیماری سارس (سندرم حاد تنفسی) را در ذهن تداعی می‌کند؛ اما از علائم متفاوت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • عطسه و سرفه
 • گلودرد
 • تب
 • احساس ناخوشی کلی
 • مشکلات مربوط به روده مانند اسهال

در افراد مسن و کودکان که سیستم ایمنی آن‌ها چندان قوی نیست، این ویروس پیشرفت می‌کند و به مشکلات تنفسی پیشرفته‌تر از جمله برونشیت و ذات‌الریه منجر خواهد شد.

 

درمان کرونا چیست؟

متأسفانه باید گفت که هنوز راهی مطمئن و قطعی برای درمان کرونا ارائه نشده و پزشکان استراحت و داروهای تسکین علائم را برای بهبودی توصیه می‌کنند. بخور دادن یا دوش گرم می‌تواند به تسکین گلودرد و سرفه کمک کند؛ همچنین اگر علائم خفیف باشند، نوشیدن مایعات زیاد و استراحت فراوان بدن را برای مبارزه با ویروس تقویت می‌کند.

ویروس کرونا

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

به نظر می‌رسد افرادی که در تماس مستقیم با بیماران مبتلا به ویروس کرونا هستند بیش از همه در خطرند. افرادی که مسن‌تر هستند یا سایر شرایط پزشکی از جمله دیابت و بیماری قلبی دارند، ممکن است در معرض خطر جدی با این ویروس باشند. اما هنوز این ویروس ناشناخته است و هیچ اطلاعاتی قطعی نیست.

تاثیر کرونا بر مادران باردار

به این دلیل که ویروس کرونا هنوز ویروس ناشناخته ای محسوب می‌شود مشخص نیست این ویروس تاثیری بر جنین یا نوزادان خواهد گذاشت یا نه، بنابراین توصیه می‌شود زنان باردار احتیاط بیشتری نسبت به افراد عادی در برابر این بیماری در پیش گیرند. تا به امروز هنوز نتایجی مبنی بر مستعدتر بودن مادران باردار نسبت به دیگر افراد در برابر کوید ۱۹ مشاهده نشده است.

مطالعه بیشتر :
دوره تخمک گذاری و بیشترین احتمال بارداری در این دوره

پیشنهاد انرژی مثبت : چگونه از استرس کرونا دور بمانیم؟


راه‌های پیشگیری از کرونا

 • از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنید.
 • تا حد امکان از لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان خود بپرهیزید.
 • از افراد مبتلا دوری کنید.
 • دستان خود را مرتب با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید.

 

در صورت ابتلا به این ویروس:

 • سعی کنید خود را در خانه حبس کنید و فاصله خود را با افراد سالم حفظ کنید.
 • ماسک حفاظتی بگذارید و به هنگام سرفه و عطسه، دهان خود را بپوشانید. سپس دستان خود را بشویید.
 • مدام سطح اشیاء اطراف خود را تمیز کنید.

اصول مراقبت از بیمار کرونا در منزل

برای کسانی که علائم کرونا را در حد خفیف تجربه می‌کنند، ممکن است اصلاً نیازی به بستری شدن در بیمارستان نباشد. توصیه می‌شود در مرحله اول خود قرنطینگی بیمار را آغاز کنید. پس از اطمینان از مناسب بودن محیط و دانش کافی اعضای خانواده نسبت به این بیماری مسری، بیمار در یک اتاق یا محیط جدا قرنطینه می‌شود تا ویروس به سایر اعضای خانواده منتقل نشود. در این شرایط حتماً یک راه ارتباطی مستقیم با یکی از مراکز مراقبت بهداشتی داشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره دانستنی های مهم مراقبت از بیمار کرونا در منزل را با دقت مطالعه فرمایید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *