سرویس آرایش و زیبایی رسانه انرژی مثبت | راههای مختلفی جهت پاک کردن لکه های لوازم آرایشی وجود دارد. سعی در سریعتر پاک کردن لکه بمنظور جلوگیری از ورود آن به بافت اولین و بهترین اقدام است.  از بین بردن لکه های تازه راحت تر است. نکته جالب توجه در مورد لکه های مواد آرایشی اینست که آنها معمولا در خانه قبل از رفتن به سر کار یا جای دیگر رخ داده و زمان کافی جهت تمیز کردن آنها وجود دارد.

با این وجود خیلی عجله نکنید. لباس لکه دار را سریع داخل  لباسشویی قرار ندهید، زیرا ممکن است مواد تمیز کننده باعث آسیب به بافت آن شود. گرچه بسیاری از فرآیندهای زیر در مورد قالی و مبلمان مانند پوشاک کارایی دارند، همیشه باید دستورالعمل ها و اطلاعات شستشو را مد نظر قرار دهید. انجام چنین کاری باعث حفظ بلوز، تخت، یا فرش میگردد که آلوده به لکه مواد آرایشی هستند.

راهنمای جامع پاک کردن لکه های لوازم آرایشی

ماتیک لب یا رژ لب

رژ لب یک ماده آرایشی روغنی است، بنابراین باید قبل از شستن و زدودن آن از پیراهن یا بلوز از پاک کننده قبل-از-شستن استفاده گردد. هرگز لکه را با فشار و مالیدن پارچه پاک نکنید، زیرا ماتیک بیشتر به عمق بافت فرو میرود. لکه را با یک پارچه سفید پاک کرده، آن را در آب گرم خیس کنید. (استفاده از پارچه سفید بمنظور جلوگیری از بدتر شدن لکه در رنگهای بافت صورت میگیرد.). درصورت ماندگار بودن لکه، از یک شوینده مناسب خانگی جهت از بین بردن لکه استفاده کرده و مجددا از فشار آوردن به بافت جلوگیری نمایید.

مطالعه بیشتر :
فیس براش چیست و چه ضرورتی دارد؟

استفاده از الکل معمولا لکه های رژ لب را از بین میبرد. از پارچه سفید استفاده نموده، لکه با مقداری الکل ایزوپروپیل آغشته نمایید و سپس مقدار اندکی ماده شوینده خانگی اضافه نموده و پوشاک را بر اساس دستورالعمل های مراقبت بشویید.

آمونیاک خانگی یک منبع مناسب جهت از بین بردن رژ لب است. بمنظور پاک کردن هر چه بیشتر لکه رژ لب جایی که لکه شده با آب خیس کنید. سپس مقدار اندکی  آمونیاک استفاده کرده و قبل از شستن آن را بر اساس دستورالعمل خیس کنید (در پارچه های پشمی یا ابریشمی از آمونیاک استفاده نکنید).

برخی کارشناسان مواد آرایشی به اسپری مو به عنوان پاک کننده لکه های آرایشی اعتقاد دارند. مقداری اسپری مو بر روی لکه بزنید، چند لحظه آن را به همین حالت نگه دارید، سپس پارچه سفید را به آرامی روی اسپری بکشید. بر اساس دستورالعمل مراقبت شستشو را انجام دهید.

راهنمای جامع پاک کردن لکه های لوازم آرایشی

لاک زدن 

پاک کردن لاک ناخن کار نسبتا راحتی است. فقط از یک پاک کننده بر پایه استون در مورد لکه استفاده کنید. جنس لکدار را روی یک کاسه کوچک قرار داده و آن را با یک نوار لاستیکی فشار دهید. از یک قاشق ضد زنگ استفاده کرده، مقدار اندکی از پاک کننده لاک انگشت را بر روی لکه قرار داده و مقدار باقیمانده را هنگام کار با انگشتان درون کاسه فرو ببرید. سپس لباس را بر اساس دستورالعمل مراقبت شستشو نمایید.

ریمل مژه و ابرو

ریمل مژه و ابرو نیازمند خشکشویی حرفه ای یا محلولهای خشکشویی هستند. بدلیل چرب بودن ریمل مژه و ابرو یک حلال چرب بهترین کاربرد را دارد. آنزیمهای موجود در حلال خشکشویی چسب پروتئین را تجزیه میکند، این ماده باعث چسبیدن لکه به بافت میگردد. ماده حلال روغنی نیز میتواند لکه ها را از بین ببرد. پس از بکار بردن این ماده، چند لحظه صبر کنید تا خشک شود، باقیمانده مواد را شسته و پاک نمایید و بر اساس دستورالعمل مراقبت شستشو نمایید.

مطالعه بیشتر :
معرفی کامل پن صورت و تفاوت آن با صابون

مواد آرایشی مایع

پاک کردن لکه های مواد آرایشی مایع مانند یک نبرد است. یکی از سادهترین ترفندهای از بین بردن مواد آرایشی مایع بر روی لباس به جنگ جهانی دوم برمیگردد که در آن صابون کمیاب بود.  دانش زمان جنگ چنین پیشنهادی ارائه میدهد: لباس لکدار را بر روی چمن قرار داده ( سمت لکه روی چمن) و آن را در شب همانجا رها کنید. صبح روز بعد لکه از بین خواهد رفت.

همچنین میتوانید از صابون جادویی ظرف به عنوان پاک کننده بهره ببرید. با توجه به اینکه مواد آرایشی مایع مبتنی بر روغن و چرب است،  صابون جادویی بهترین عملکرد را بمنظور زدودن لکه دارد. صابون اضافه را شسته و پاک کرده و از مایع خشکشویی جهت از بین بردن لکه به همراه آب استفاده کنید (برای استات از این گزینه ها استفاده نکنید). تا از بین رفتن لکه این کار را تکرار کنید. از صابون جادویی میتوانید در از بین بردن لکههای مواد آرایشی چرب مانند ریمل مژه و ابرو استفاده نمایید.

رنگ مو

رنگ مو یکی از سختترین لکه ها بمنظور پاک کردن از بافت است. صرف نظر از هر تلاشی این احتمال وجود دارد که لکه رنگ مو از بافت پاک نشود. از بین بردن لکه های رنگ موی روشن با استفاده از الکل ایزوپروپیل امکان پذیر است. برای پارچه های مشخص میتوان از تربانتین، مایع سبکتر، یا مشروبات الکلی معدنی استفاده کرد. بر اساس دستورالعمل ها  لباس را کاملا خیس و شستشو کرده یا آن را خشک نمایید. (حتما مرحله آبکشی را بطور کامل انجام دهید، عدم انجام این کار قبل از مرحله خشک کردن میتواند خطرناک باشد) .

مطالعه بیشتر :
کرم مرطوب‌کننده مناسب پوست شما چیست؟

مانند زمانیکه برای آرایش کردن جلوی آیینه قرار میگیرید، پاک کردن لکه های آرایشی نیازمند چنین توجهی نیز است. مثلا چنانچه پیراهن شما دچار لکه شود، مقداری از محلول تمیز کننده را در ناحیه ای که قابل دیدن نبوده قرار دهید. برای مواد آرایشی ریخته شده بر روی قالی، گوشه ای از محل را با ماده تمیز کننده مورد آزمایش قرار دهید. انجام این کار باعث میگردد که بافت هنگام پاکسازی لکه ها آسیب کمتری ببیند. هدف از انجام این کار از بین بردن رنگ قالی یا لباس نبوده بلکه پاک کردن لکه مواد آرایشی مد نظر است.

قبل از پاکسازی لکه دستور العمل های مراقبتی مربوط به پوشاک یا مبلمان را مطالعه نمایید. مثلا دستور شستشوی یکی از لباسها ممکن است بدین صورت باشد: خشکشویی با بخار تمیز انجام بگیرد یا ویژگیهای دیگری که بر استراتژی از بین بردن لکه اثر میگذارد.

راهنمای جامع پاک کردن لکه های لوازم آرایشی

انواع روش های موثر دیگر برای پاک کردن لکه های لوازم آرایشی

از دستمال های آرایش پاک کن استفاده کنید:

این دستمال ها فقط برای پاک کردن آرایش کاربرد ندارند، از آنها می توان برای از بین بردن لک روی لباس حاصل از آرایش نیز استفاده کرد.

حتی در بسیاری از فستیوال های برند لباس در صورت بروز چنین مشکلاتی، فوری از این گونه دستمال ها استفاده می کنند.فقط به خاطر داشته باشید، این روش تا زمانی که مواد آرایشی تازه و تر است جواب می دهد، با گذشت زمان و در صورت خشک شدن، این روند به سختی جوابگو است و این ترفند بر روی لباس های پنبه ای تاثیرگذار تر است و راحت تر پاک می شود، اما روی ابریشم به سختی عمل می کند، چون ابریشم ابتدا جذب میکند و بعد رنگ را نشان می دهد که در ان شرایط کار دشوارتر شده است.

مطالعه بیشتر :
بوتاکس مژه و نحوه انجام آن

کرم اصلاح :

به مدت ۱۰ دقیقه، کرم اصلاح را بر روی لکه مورد نظر اعمال کنید. پس از آن شاهد حل شدن لکه توسط کرم و از بین رفتن آن خواهید بود. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه می توانید ناحیه مورد نظر را با آب سرد به آرامی بشویید.

استفاده از تکه های یخ:

تکه ای یخ را روی لکه لباستان اعمال کنید و به شدت روی لباس بکشید، یخ و آب سرد برای از بین بردن لکه عالی هستند، برخلاف آب گرم که باعث پخش شدن بیشتر لک می شود.پس از اعمال هر گونه کمپرس و اب گرم اجتناب کنید.

استفاده از صابون و آب:

اگر ابزار بالا را در دسترس نداشتید، امیدتان را از دست ندهید و از اب و صابون استفاده کنید.فقط دستمال حوله ای و یا توالت هم در اختیار داشته باشید.در این مواقع ابتدا مقداری آب سرد را بر روی لباس بریزید و صابون را روی لکه به آرامی بکشید، بعد از دستمال کاغذی استفاده کنید و سعی بر پاک کردن لکه داشته باشید.توجه داشته باشید که دستمال را جابجا نکنید و نکشید ، چرا که بیشتر باعث پخش شدن لکه می شوید.

راهنمای جامع پاک کردن لکه های لوازم آرایشی

لکه لوازم آرایشی را چگونه پاک کنیم؟

نکات و پیشنهادات نهایی مدا کالا در مورد پاکسازی لوازم آرایشی

  • لکه های تازه، راحت تر از لکه های خشک شده پاک می شوند پس سرعت عمل در پاک کردن لکه موثر است.
  • هرگز لکه را مالش ندهید زیرا لکه به عمق پارچه نفوذ می کند و فقط با یک پارچه به آرامی به لکه ضربه بزنید.
  • محلول های ضد لک، را روی پشت پارچه استفاده کنید تا لکه، در پارچه پخش نشود.