17 سپتامبر, 2020

بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

نیروانا (به انگلیسی: Nirvana)‏ یک گروه راک آمریکایی بود که در سال ۱۹۸۷ در شهر ابردین ایالت واشینگتن تشکیل شد و در سال ۱۹۹۴ با خودکشی رهبر گروه یعنی کِرت کوبین به کار خود خاتمه داد.

 

تاریخچه و روند کاری گروه نیروانا (Nirvana)

گروه نیروانا که یکی از محبوب ترین گروه های موسیقی راک دهه ۹۰ است در سال ۱۹۸۸ در Aberdeen واشنگتن در امریکا تشکیل شد و اعضای ان را Kurt Cobain که در ۲۰ فوریه ۱۹۶۷ در Hoquiam به دنیا امد و در ۵ اوریل ۱۹۹۴ در سیاتل خودکشی کرد . Krist Novoselic نوازنده گیتار باس متولد ۱۶ می ۱۹۶۹ و Dave Grohl نوازنده درامز متولد ۱۴ جون ۱۹۶۹ تشکیل می دهند . کرت توضیح می دهد که Grohl در واقع حدودا ششمین درامر ما بود که قبلا با گروه های دیگری کار کرده بود و بعد به ما پیوست . این گروه سه نفره پس از مضای قرار داد با کمپانی  Seattle- based Sub pop Records اولین اهنگ خود را با نام Love Buzz/Big Cheese را منتشر کردند.

نیروانا, بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

Jason Everman که دومین گیتاریست انها بود و بعد ها در البوم Bleach به آنها پیوست و دستمزدی حدود ششصد دلار داشت . با وجود انکه عکس او روی جلد چاپ شد اما در ضبط نهایی هیچ قطعه ای را نزد و می خواست که به  Mind Funk .  Soundgarden یا Shunk بپیو ندد . این مجموعه توانایی نیروانا را در هماهنگ کردن ریف های سنگین و ملودی ها نشان داد و به سرعت بر تعداد هواداران شان افزود .

Channing ( درامر اول انها ) پس از یک تور اروپایی گروه را ترک کرد . پیدا کردن جایگزین برای اون سخت به نظر می رسید . اما  Dan Peters از Mudhoney موقتا به انها پیوست . او در سال ۱۹۹۰ نیروانا را برای تک اهنگ Silver همراهی کرد . دیو گرول درامر جدید با ورود خود حسی از پایداری و دوام به گروه بخشید . گروه با ترکیب جدید خود کمپانی Geffen Records قرار دادی ابرومندانه می بندد . بستن این قرار داد البوم  Nevermind را در پی داشت که موجب انفجار نام گروه در سطح جهانی شد . البوم مجموعه ای از قطعات مبهوت کننده بود که مرز های پیشین را در هم می شکست . خصوصا با ساختار متن Slow verse/Fast Chorus ان هم نیز این البوم ( زیر فرهنگ )((sub cultura Grunge ان را از زیر زمین بیرون اورد . و در سال ۱۹۹۲ در صدر جداول امریکا قرار گرفت و سایه ای بر کسانی چون مایکل جکسون (منو ببخشید که اسم این مرتیکه چندش اور رو اوردم ) و Dire Straits انداخت . نخستین قطعه البوم با نام  Smells Like Teen Spirit در انگلستان رتبه اول را کسب کرد و پس از ان تحسین و مقبولیتی همه گیر را نصیب نیروانا کرد . در سال ۱۹۹۲ کرت با Courtney Love ازدواج می کند و حاصل ازدواج انها دختری با نام (فرانسیس) است . بسیار قابل پیش بینی بود که کرت با چنین محبوبیتی سخنگوی نسل خود شود . نخستین داستان بزرگ انها زمانی بود که مقاله ای در Vanity Fayre  به چاپ رسید و در ان ادعا شد که  Love  در زمان بارداری هروئین مصرف می کرده و این باعث شد که انها در ماه اول تولد فرانسیس اجازه تنها ماندن با فرزندشان را نداشته باشند .

مطالعه بیشتر :
تاریخچه و معرفی سبک موسیقی بلوز - Blues Music

مصاحبه های انها بازگو کننده دشواری های پیش امده بر سر ضبط البوم بعدی بود که البته شایعه مصرف مواد مخدر به وسیله کوبین که به گفته خودش برای تسکین دردهای شکمی اش بود … در ان بی تاثیر نبود . در همان زمان ضبط  In Utero هم با مشکلاتی همراه شد به طوری که وقتی البوم منتشر شد تاثیر ان مثل Nevermind سریع نبود  هر چند اهنگ سازی کوبین در قطعاتی چون Penny Royal tea . All Apologies   و Rape me  پیشرفت کرده بود .

انتشار  MTV Unplogged در نیویورک راحتی اندکی به هواداران کوبین بخشید زیرا اجرای این برنامه نشان از درک و همشمندی خواننده داشت . در این برنامه گروه تعداد زیادی از قطعات دیگران را دوباره اجرا کرد و با اجرای تازه از قطعات خود و برنامه ان شب را به یکی از احساس بر انگیز تزین صحنه ها و اواهای دهه ۹۰ بدل کرد .حرکت به سوی نابودی در سال ۱۹۹۶ افزایش یافت . به طوری که پیش از ان که به سیاتل برگردد و در پنجم اوریل خودکشی کند . در حین اجرای کنسرت در ایتالیا به کما فرو رفت که تماما نشان از یک خودکشی ناموفق داشت.

مردی که مدت زیادی با این نظریه که 🙁 نیروانا فقط یک گروه پانک است ) مخالفت شدید می کرد عاقبت بدست موفقیتی که او و گروهش را پشت سر گذاشت نابود شد . پس از مرگ کرت کوبین اعضای گروه هر کدام سعی کردند گروه های خود را تشکیل دهند و یا به کسان دیگر بپیوندند.

نام گذاری گروه نیروانا (Nirvana)

نیروانا یعنی آزادی از سلسله علل رنج ها و پیدایش ها و فرو نشاندن مطلق عطش تمایلات

نیروانا, بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

آلبوم های گروه نیروانا (Nirvana)

آلبوم Bleach

اولین تک آهنگ آن‌ها “Love Buzz” در نوامبر ۱۹۸۸با لیبل مستقل Sub Pop منتشر شد. ماه بعد مشغول ضبط اولین آلبومشان Bleach شدند که تحت تاثیر Mudhoney و Black Sabbath بود. پول ضبط این آلبوم را جیسون اورمن (Jason Everman) داد که بَعدها گیتاریست دوم گروه شد.

پس از انتشار آلبوم در سال ۱۹۸۹، نیروانا اولین تور کشوری خود را برگزار کرد. در اواخر دهه ۱۹۸۰، پس از انتشار آلبوم، با موسیقی با کنتراست دینامیک، میان ورس‌های آرام، بلند و کوروس‌های (Chorus) هِوی بخشی از صحنه موسیقایی گرانج سیاتل شدند.

نیروانا, بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

پس از اختلافات اورمن و اعضای گروه، چند اجرای آخر تور لغو شد. اورمن از گروه کنار گذاشته شد. کوبین از برنامه‌های ارتقا و پخش آلبوم ناراضی بود. در اواخر سال ۱۹۸۹ مشغول ساخت ای پی Blew شدند.

آلبوم Nevermind

گروه نیروانا در سال ۱۹۹۰ مشغول ضبط آلبوم بعدی، Nevermind شد. کوبین و نووسلیچ از درام نوازی چنینگ ناراضی بودند. خودِ چنینگ نیز، از عدم دخالتش در ترانه نویسی خسته شده بود. در حالیکه دِموها لیبل‌های بزرگ را به خود جلب کرده بود، چنینگ گروه را ترک کرد. در ماه جولای تک آهنگ Sliver را با دن پیترز (Dan Peters) درامر Mudhoney ضبط کردند. نیروانا از دیل کراور خواست تا در ۷ اجرای آمریکایی‌شان در ماه آگوست با  Sonic Youth آن‌ها را همراهی کند.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و فیلم های اما واتسون

سپتامبر همان سال، باز آزبورن (Buzz Osborne) از Melvins، به آن‌ها دیو گرول (Dave Grohl) را معرفی کرد، که پس از انحلال Scream؛ دنبال گروه می‌گشت.

به توصیه کیم گوردن (Kim Gordon) از Sonic Youth، نیروانا با DGC Records در سال ۱۹۹۰ قرارداد امضا کرد. گروه بلافاصله مشغول ضبط آلبوم Nevermind شد. اعضای نیروانا از صدای پولیش شده در این آلبوم ناراضی بودند اما آلبوم به همین صورت منتشر شد.

لیبل، انتظارفروش ۲۵۰,۰۰۰ تایی داشت اما با پخش Smells Like Teen Spirit از شبکه MTV بسیار محبوب شدند و اجراهای اروپایی‌شان فروش خیلی خوبی داشت. آلبوم تا کریسمس ۱۹۹۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ فروش داشت و Dangerous از مایکل جکسون را از رتبه ۱ به زیر کشید. این آلبوم در نهایت به فروش ۷ میلیونی در آمریکا و ۳۰ میلیون نسخه در دنیا دست یافت و گواهینامه الماس دریافت کرده است. امروزه، آلبوم Nevermind، جز پدیده‌های فرهنگی دهه ۱۹۹۰ شناخته می‌شود. آن‌ها پس از انتشار آلبوم، تور آمریکایی برگزار نکردند و تنها چند اجرا داشتند.

نیروانا, بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

اعضای گروه، در خصوص حق امتیاز آثار با یکدیگر اختلاف داشتند و حتی تا آستانه انحلال گروه نیز پیش رفتند، تا سرانجام با سهم ۷۵% کوبین موافقت کردند و بر خلاف شایعه‌ها در خصوص سلامت کوبین در سال ۱۹۹۲، به اجرای Reading Festival رفتند، که از به یادماندنی ترین اجراهای گروه است.

چند روز بعد در MTV Video Music Awards، اجرا کردند که با وجود مخالفت با اجرای Rape Me، کرت کوبین ابتدای این اثر را اجرا کرد و سپس Lithium را خواند. در این مراسم جایزه بهترین ویدئو و بهترین هنرمند جدید را دریافت کردند.

آلبوم In Utero

لیبل انتظار انتشار آلبوم دیگری داشت،  اما حاضر نشد و مجموعه Incesticide را در ماه پایانی ۱۹۹۲ منتشر کردند. در فوریه ۱۹۹۳ تک آهنگ Puss و Oh, the Guilt را منتشر کردند. برای ضبط آلبوم جدید تهیه کننده جدید به خدمت گرفتند.

جلسات ضبط خوب و سریع بود و آلبوم طی دو هفته ضبط شد. شایعاتی مبنی بر عدم پخش آلبوم به وجود آمد، اما حقیقت نداشت و گروه از میکس آلبوم ناراضی بود. کرت کوبین از میکس Heart-Shaped Box و All Apologies راضی نبود؛ بنابراین، این قطعات ریمیکس شدند. کوبین نوزاندگی و خوانندگی پس زمینه را به آن‌ها اضافه کرد.

آلبوم In Utero به رتبه یک چارت رسید و صدای کم‌تر خشن و بیشتر عامه‌پسندانه‌اش، مخاطبین همیشگی را به چالش کشید. این آلبوم، فروش ۳.۵ میلیونی در آمریکا داشت و گروه به اولین تور آمریکایی پس از ۲ سال رفت. آن‌ها مجموعه MTV Unplugged را در نوامبر ۱۹۹۳ ضبط کردند. در اوایل سال ۱۹۹۴ تور اروپایی برگزار کردند و آخرین کنسرت در مونیخ بود.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ردیو هد (Radiohead)

بیوگرافی کرت کوبین (Kurt Cobain)

کوبین در سال ۱۹۹۲ با کورتنی لاو (Courtney Love)، خواننده گروه راک «هول» (Hole)، ازدواج کرد. گروه نیروانا راه صد ساله را در یک شب طی کرد و سال به سال محبوبیت این گروه بیشتر میشد، اما کرت کوبین علاقه‌زیادی به شهرت نداشت و نمی‌خواست رسانه‌ها از زندگی شخصی او سر در بیاورند. این موارد و همچنین مشکلات زندگی زناشویی باعث شد تا کوبین در سال‌های پایانی عمر کوتاه خود مواد مخدر مصرف کند و دچار افسردگی شدید شود. به همین دلیل نیز کرت کوبین در سال ۱۹۹۳ سومین و آخرین آلبوم گروه نیروانا را با نام «در رحِِم» (In Utero) منتشر کند. این آلبوم نمادی از شرایط روحی کرت کوبین بود و ترانه‌های اعتراض‌آمیزی را در آخرین آلبوم گروه نیروانا شاهد بودیم.

سرانجام کورت کوبین در سال ۱۹۹۲ با زنی به نام کورتنی لاو که در آن زمان نیز حامله بود ازدواج کرد. بعد از مدتی این دو صاحب دختری بنام فرنسیس بین شدند. در آن زمان کورت و کورتنی معتاد به هروئین بودند اما کورتنی گفته بود که به علت حاملگی اعتیاد را ترک کرده بود.
کرت شخصیتی عجیب و درون گرا داشت. او از بیماری زخم معده نیز رنج میبرده و بنا به اعترافی پناه بردن او به هروئین به دلیل درد ناشی از بیماری زخم معده بوده است !

مایکل آزارد نویسنده ی کتاب ” همانطور که هستی بیا: داستان نیروانا ” در مورد کوبین گفتهاست: او بسیار باهوش، دوستداشتنی، سخاوتمند و حساس بهخود بود و شاید برای تجارتی که وارد آن شدهبود کمی بیش از حد نازنین و حساس.

نظر دنیل هاوس یکی از دوستان کوبین که موزیسین و مالک یک شرکت نشر موسیقی در سیاتل است، اگر کوبین مشهور نمیشد، هیچ اتفاقی برایاش نمیافتاد. او همچنین تصریح کرد، شهرت نیروانا و محبوبیت آن برای کرت نوعی سردرگمی ایجاد کرد موسیقی او بسیار شخصی بود و ازدحام هواداران برای شنیدن آثار نیروانا برایاش شگفتانگیز .

یک سال قبل از آن که کوبین و خانوادهاش به خانهای که او در آن جا خودکشی کرد بروند، روزنامهنگاری که برای گفتگو به آپارتمان اجارهای آنها رفتهبود گفتهبود که کوبین جمله ی ” هیچکدام از شما هرگز درونیات من را نخواهد فهمید ” یا همان NONE OF YOU WILL EVER KNOW MY INTENTIONS را روی یکی از دیوارهای آپارتمانشان دیوارنویسی کرده بود.

نیروانا, بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

مرگ کرت کوبین بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشت و شبکه معروف ام. تی. وی به‌ناگاه پخش برنامه‌های معمولی‌اش را قطع کرد و با نمایش تصویری از کوبین به این هنرمند پرطرفدار ادای احترام کرد. کوبین به اندازه‌ای در میان جوان‌های سرتاسر دنیا محبوب بود که جوانانی از آمریکا، ژاپن و استرالیا در پی خودکشی خواننده موردعلاقه‌شان، دست به خودکشی زدند.

محبوبیت کرت کوبین به اندازه‌ای است که حتی پس از گذشت دو دهه از مرگ او، هنوز هم در دل هواداران جا دارد، از طرف دیگر کرت کوبین زندگی بسیار پرحاشیه‌ای نیز داشت و گذشت ایام باعث شده تا جوانب دیگری از زندگی این خواننده پرطرفدار برملا شود، به همین دلیل در ادامه برای شما ناگفته‌هایی از زندگی کرت کوبین را خواهیم گفت که پس از مرگش برملا شدند.

کرت کوبین از یک طرف از شهرت خوشش می‌آمد و از طرف دیگر از معروف بودن متنفر بود.
گفتیم که کرت کوبین میانه خوبی با شهرت نداشت، اما انتشار آلبوم «مهم نیست»، (Never Mind)، در سال ۱۹۹۱ او را به شهرتی جهانی رساند. انصافاً هم باید اعتراف کرد در عرض یک شب معروف شدن خیلی هم جذاب به نظر نمی‌رسد و مدت زمانی طول می‌کشد تا یک هنرمند به شهرت و محبوبیتی که به دست آورده عادت کند.

سرگذشت نیروانا پس از خودکشی کرت کوبین

لیبل می‌خواست مجموعه ای از گروه منتشر کند، اما نووسلیچ، گرول و لاو مخالفت کردند. گرول، گروه Foo Fighters را تاسیس کرد و نووسلیچ به فعالیت‌های سیاسی روی آورد. مجموعه MTV Unplugged in New York در نوامبر به رتبه ۱ چارت رسید و بعد جایزه گرمی برد. یک هفته بعد، اولین مجموعه ویدئویی گروه Live! Tonight! Sold Out!! منتشر شد.

در سال ۱۹۹۶، آلبوم From the Muddy Banks of the Wishkah منتشر و سومین رتبه یک، گروه شد. نووسلیچ، گرول و لاو لیبل Nirvana LLC را برای انتشار آثار مرتبط با نیروانا تاسیس کردند. با وجود اختلاف‌ها زیاد بین این سه نفر، سرانجام آلبوم Nirvana با اثر جدید You Know You’re Right منتشر شد.

 مجموعه With the Lights Out در سال ۲۰۰۴ منتشر شد که شامل تعداد زیادی از دموهای کوبین، جلسه‌های ضبط، تمرین و آثار زنده در طول فعالیت گروه بود.

 

مجموعه Sliver: The Best of the Box شامل ۱۹ اثر از مجموعه قبلی به اضافه سه اثر منتشر نشده در سال ۲۰۰۵ عرضه شد. آثار پیشین در این دوران بازنشر شد. اعضای گروه همراه با پل مک کارتنی در سال ۲۰۱۳ کنسرت برگزار کردند که اولین بار پس از ۱۵ سال اعضای گروه با یکدیگر اجرا می‌کردند.

در مهمانی پیش از مراسم گرمی سال ۲۰۱۶ نیز با اجرای The Man Who Sold the World اعضای گروه گرد هم آمدند. در این مراسم بک نیز با اعضای گروه همراهی کرد. اگرچه آن‌ها، فقط سه آلبوم در طول فعالیت ۷ ساله‎شان منتشر کردند، از گروه نیروانا به عنوان یکی از موثرترین و مهم‌ترین گروه‌های آلترناتیو تاریخ یاد می‌شود.

با اینکه گروه در سال ۱۹۹۴، پس از مرگ کوبین منحل شد؛ محبوبیت خود را حفظ کرد و بر فرهنگ راک اند رول تاثیر فراوانی گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *