23 سپتامبر, 2020

بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

جیمی هندریکس یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین هنرمندان عرصه‌ی راک و بلوز می‌باشد که تاثیر بسیار زیادی بر هنرمندان این سبک‌ها داشته است. تالار مشاهیر، جیمی را بزرگترین نوازنده تاریخ موسیقی راک خوانده است.

معرفی جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

بسیاری معتقدند که جیمی هندریکس تأثیرگذارترین خواننده و نوازنده‌ی گیتار از دهه‌ی ۱۹۶۰ به بعد است. به قطع یقین می‌توان گفت هندریکس بدون تردید یکی از پنج نوازنده‌ی برتر تاریخ موسیقی راک است. مردی که به نوازندگی گیتار ابعاد جدیدی بخشید و در نوازندگی گیتار الکترونیک پیشگام و معلم اول بود. او نوازندگی گیتار الکتریک را به هنری جدی و قابل تعمق تبدیل کرد و موسیقی راک را وارد مرحله‌ی جدیدی کرد.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

اگرچه هندریکس به عنوان هنرمند انفرادی، تنها ۵ سال در صحنه حضور داشت اما با همین حضور کوتاه تأثیر بسیار زیادی بر روی هم‌نسلان و نسل‌های پس از خود گذاشت.

زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

جیمز مارشال هندریکس در ۲۷ نوامبر سال ۱۹۴۲ در سیاتل ، واشنگتن به دنیا آمد. پدر او بعدها نام وی را به جیمز آلن (James Allen) تغییر داد. وی اولین معلم خودش بود و با تلاش و عشق فراوان در زمان کودکی موفق به یادگیری نوازندگی گیتار شد. جیمی هندریکس از همان دوران کودکی به موسیقی علاقمند بود. علاقه‌ی وی به حدی بود که بارها در اتاق خود در گوشه‌ای می‌نشست و با جارو ادای نواختن ساز گیتار را در می‌آورد.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

او عاشق سبک و تکنیک رابرت جانسن و بی بی کینگ B.B. King  بود. او در ۱۸ سالگی خانه را به قصد خدمت در ارتش ترک کرد. در حالی که گیتارش را هم به همراه خود به خدمت سربازی برد. جیمی هندریکس فعالیت هنری‌اش را با عنوان جیمی جیمز شروع کرد.

مطالعه بیشتر :
والت دیزنی، غول انیمیشن تاریخ‌ جهان

فعالیت جیمی در دهه‌ی ۶۰ میلادی

او در دهه ۱۹۶۰ برای هنرمندانی همچون تینا ترنر و لیتل ریچارد گیتار زد. در سال ۱۹۶۴ او تصمیم گرفت تا گروهی شخصی بنا نهد. نام گروه، جیمی جیمز اند بلو فلیمز (Jimmie James And Blue Flames) بود. به استثنای ترانه‌ی My Diary که با آرتور لی اجرا کرد، تمامی آثار هندریکس در این دوره حاصل نبوغ او بود. هندریکس در کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه گیتار می‌نواخت تا این که مورد پسند یکی از شرکت‌های موسیقی واقع شد. آنها از هندریکس که در آن زمان همچنان جیمی جیمز نام داشت خواستند، تا به اتفاق میچ میچل (درام زن) و نوئل ردینگ (گیتار باس) گروهی تشکیل دهد و خود به عنوان خواننده، آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا و نوازنده در آن فعالیت کند.

در این زمان بود که جیمی جیمز نام خود را به جیمی هندریکس تغییر داد.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

نخستین ترانه‌ی هندریکس با عنوان Hey Joe جزو پرفروش‌ترین ترانه‌های سال ۱۹۶۷ شد. حاصل این موفقیت، آلبوم Are You Experienced بود که موفقیت تجاری و انتقادی فراوانی برایش فراهم آورد و نام او را به عنوان هنرمندی نوآور بر سر زبانها انداخت. در کنسرت زنده‌ای که هندریکس پس از انتشار این آلبوم برگزار کرد، او گیتارش را بر روی صحنه آتش زد. کاری غریب و عجیب که برای او هم شهرت و هم بدنامی به همراه آورد.

سال بعد سبک منحصر به فرد و استثنایی هندریکس در دو آلبوم جدید تبلور یافت. Axis Blood And Love و آلبوم Electric Lady Land . دو آلبوم اخیر غالباً به عنوان بزرگترین و تأثیرگذارترین آلبوم‌های راک تاریخ موسیقی شناخته می‌شوند. اما دوران موفقیت و در اوج قله بودن برای هندریکس بسیار کوتاه و زودگذر بود. هندریکس به همراه درام زن گروه به مواد مخدر معتاد شد و همین امر باعث متلاشی شدن گروه شد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه پینک فلوید (Pink Floyd)
جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

در سال ۱۹۶۹ در مراسم ووداستاک (Woodstock) ظاهر شد و در آنجا باز هم درخشید. در همان سال هندریکس گروه بند آف جیپسیز Band Of Gypsies را تشکیل داد. در این گروه دوست قدیمی‌اش بیل کاکس و بادی مایلز نیز حضور داشتند. نخستین آلبوم آنها تحت عنوان BandOf Gypsies  موفقیت فراوانی برایش به همراه آورد. آنها در شهر نیویورک کنسرتی برگزار کردند که باز هم موفقیت‌آمیز بود و هندریکس بار دیگر بر روی صحنه دست به حرکات غریب و نامتعارف زد. جیمی در سال ۱۹۷۰ از همکار سابقش میچ میچل برای همکاری دوباره دعوت کرد.

فعالیت جیمی در دهه‌ی ۷۰ میلادی

در دهه‌ی ۱۹۷۰ ارزش کار هنری هندریکس آشکار شد و به همین دلیل کنسرت‌ها و برنامه‌های زیادی در بزرگداشت او برگزار شد. هندریکس علیرغم خلق و خوی نامتعارف و شخصیت ناهنجارش، به عنوان نوآورترین گیتاریست تاریخ موسیقی شناخته می‌شود.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

او طرح ضبط و پخش آلبوم First Rays Of The New Rising Sun را داشت. چند ترانه‌ی این آلبوم نیز ضبط شدند اما ضبط این آلبوم به خاطر تورها و کنسرت‌های مداوم هندریکس به عقب می‌افتاد، تا این که با مرگ هندریکس در ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۰ ناتمام ماند. همچنین یادمان باشد که به گفته خود مالمستین، بیشترین تاثیر را بر روی وی، جیمی هندریکس داشته است.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ردیو هد (Radiohead)

ووداستاک و گروه جدید جیمی هندریکس

برای فستیوال ووداستاک، هنرمندان دیگری از جمله لری لی (Larry Lee) ریتم گیتار، جوما سلطان (Juma Sultan) و جری ولز (Jerry Velez) نوازندگان کونگا به گروه اضافه شدند. برای رفع مشکلات قرارداد قرار شد آلبوم Band of Gypsys را به صورت زنده ضبط کنند، به همین دلیل جیمی، کاکس و بادی مایلز (Buddy Miles) آماده اجرا شدند و آلبوم را در سال ۱۹۷۰ منتشر کردند.

آهنگ Machine Gun از این آلبوم در نظر بعضی از منتقدها، اوج هنر هندریکس است و خود آلبوم جز ده اثر برتر آمریکا و انگلستان در آن زمان به شمار می‌رود.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

پس از اجرای دیگری مایلز اخراج شد، کاکس گروه را ترک کرد و the Band of Gypsys منحل شد. هندریکس، کاکس و میچل که the New Jimi Hendrix Experience یا “جیمی هندریکس جدید”خوانده می‌شدند مشغول فعالیت برای آلبوم جدید شدند که پس ازمرگ وی با عنوان The Cry of Love در سال ۱۹۷۱ منتشر شد. در این سال تور Cry of Love با اجراهای به یاد ماندنی برگزار شد.

کاکس به علت مصرف زیاد ال اس دی و پارانویا تور را ترک کرد. هندریکس در آخرین اجراها بسیار ضعیف ظاهر شد، دو روز بعد درگذشت و به کلوب ۲۷ پیوست.

آهنگ “Hey Joe” جیمی هندریکس

این آهنگ در سال ۱۹۶۷ منتشر شد که اولین تک آهنگ و اولین تجربه‌ی Hendrix در طول دوره ی موسیقایی او بود. “Hey Joe” سر و صدایی زیادی در انگلستان بپا کرد و سپس آهنگ هایی نظیر “Purple Haze” و “The Wind Cries Mary” نیز انتشار یافتند. Hendrix با مهارت های خیره کننده در نواختن گیتار و صدای خاصش به سرعت مخاطبان زیادی را به دور خود جمع کرد. در ژوئن سال ۱۹۶۷ ، وی همچنین با اجرای فوق العاده‌ی این آهنگ در جشنواره Monterey Pop برنده‌ی جایزه بهترین موسیقی آمریکایی از دیدگاه طرفداران شد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه متالیکا (Metallica)

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

مرگ جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

جیمی هندریکس بر اثر عوارض ناشی از مواد مخدر در ۱۸ سپتامبر ۱۹۷۰ در سن ۲۷ سالگی در شهر لندن در گذشت. وی اثر غیر قابل توصیفی بر موسیقی راک به جا گذاشت و تا به امروز به عنوان یکی از بزرگترین گیتاریست های جهان شناخته می شود. یکی از روزنامه نگاران در Berkeley Tribe نوشت : Jimi Hendrix می‌توانست چیزهایی از گیتار الکتریک به ما نشان دهد که هیچکس قادر به انجام آن نبود، او یک نوازنده کامل بود.

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

برترین آهنگ‌های جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی تعدادی از آهنگ های قدیمی او در آلبومی به نام Valleys Of Neptune منتشر شد که در لیست پرفروشترین آلبوم های سایت آمازون مقام اول را بدست آورد.

از بهترین آثار جیمی هندریکس، اسطوره‌ی دنیای راک و بلوز ، می‌توان به آهنگ‌های زیر اشاره کرد :

Fire
Voodoo Chile
Little Wing
Are You Experienced
Red House
Wild Thing
Hey Joe
Love of Confusion
Hear My Train a Comin
Purple Haze
Foxy Lady

جیمی هندریکس, بیوگرافی و زندگینامه جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *