26 نوامبر, 2020

بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

گروه گانز اند روزز ، در مارس سال ۱۹۸۵ میلادی، در شهر لس‌آنجلسِ ایالتِ کالیفرنیای آمریکا توسط اعضای دو گروه ال ای گانز و هالیوود رز، و به رهبری اَکسل رُز تشکیل شد. گانز ان رُزز، با آلبوم اول طلایی خود، در دورانی که سبک‌های دَنس و پاپ متال بر موسیقی پاپ سلطه داشتند، راک اند رول را به جدول پر فروش ترین های موسیقی جهان بازگرداند.

 

 

تاریخچه و شکل گیری گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

 

گروه هارد راک – هوی متال Guns N’ Roses در سال ۱۹۸۵، در لس‌آنجلس توسط پنج عضو اولیه ی این گروه تشکیل شد، با این که این بند تا به حال بیشتر از ۲۰ عضو به خود دیده است اما وقتی اولین البوم در سال ۱۹۸۷ منتشر شد گروه ترکیب اصلی خود را که از اکسل رز – خواننده ، اسلش – گیتاریست ، داف مک کاگان – بیس گیتار ، ایزی استردلین – ریتم گیتار، بک ووکال و استیون ادلر – درامر تشکیل شده بود را پیدا کرد.
«آن‌ها پسران خوبی نبودند؛ پسران خوب راک اند رول نمی‌نوازند!» آن‌ها زمخت بودند و وحشی، ولی در عین حال شوخ، آسیب‌پذیر و گاهی نیز حساس، همان‌طور که در آهنگ معروف «Sweet Child O’ Mine» نشان دادند. این تضاد در آهنگ‌هایشان و حتی در اسمشان نیز وجود دارد.

اهمیت گروه گانز اند روزز در تاریخ موسیقی راک بیشتر در این است که در نیمه دوم دهه هشتاد وقتی به نظر می رسید موسیقی هارد راک توان رقابت با هنرمندان سبک های دیگر را ندارد، با تولید راک ان رولی درخشان و انتشار چندین البوم بسیار موفق موسیقی هارد راک را به جدول های پر فروش بازگرداند. شمایل و تیپ اعضای گروه ، حرکات نوجوان پسند آنها بروی سن ،جنس موسیقی گروه که نو و شورشی به نظر می رسید ، اشعار آنها که در آن تاکید بر سکس ، مواد مخدر و الفاظ تند و تیز به چشم می خورد و نوجوان ها را تحریک می کرد ، لحن صدا و جیغ های اکسل رز، نوع نوازندگی اسلش و بقیه اعضای گروه ، و زندگی پر از حاشیه آنها از گانز ان روزز گروهی بسیار مشهور ساخت که نامش مساوی بود با هارد راک نیمه دوم دهه هشتاد و نیمه اول دهه نود میلادی.

گانز اند روزز, بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

اوج شهرت گروه در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ و اویل دههٔ ۱۹۹۰ بود. اِسلَش و ایزی استرَدلین با گیتارهای الکتریکیشان بی‌رحمانه می‌نواختند، اَکسل رُز با جیغ و فریاد از داستان‌هایش در مورد روابط جنسی، مواد مخدر و بی‌عاطفگی‌های شهر بزرگشان می‌گفت. داف مَک‌کَگَن (گیتار بیس) و اِستیون اِدلِر (درامز) نیز با ریتم‌های نرمی که می‌نواختند، آهنگ‌ها را آزاد و قدرتمند نگه می‌داشتند.

گانزن روزز با یک انفجار مهیب و تاریخی آغاز شد ، در سال ۱۹۸۷ اولین آلبوم گروه به اسم اشتیاق برای نابودی Appetite for Destruction منتشر شد که چنان از آن استقبال شد که فورا به صدر جدول موسیقی امریکا رفت و با بیش از ۳۳ میلیون نسخه فروش به پرفروشترین آلبوم پاگشا (اولین آلبوم یک گروه ) در تاریخ آمریکا تبدیل شد . حتی آهنگ Sweet Child o’ Mine که گویی شناسنامه گروه بود به صدر جدول تک آهنگ های آمریکا رفت و شماره یک شد . موفقیتی که البته دیگر تکرار نشد.

مطالعه بیشتر :
معرفی بهترین سریال های کره ای بر اساس امتیاز IMDB

سال بعد گروه دومین البوم خود را به نام G N’ R Lies را منتشر کرد که به لحاظ فروش با یک افت چشمگیر مواجه شد و با جای نگرفتن در تاپ تن بریتانیا به ضعیف ترین البوم گروه به لحاظ قرار گرفتن در چارت انگلیس تبدیل شد ( تمام البوم های گروه جز این یکی در تاپ تن امریکا و بریتانیا جای گرفت).
سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۹۱ گروه چنان قوی شده بود و چنان به خود اطمینان داشت که در یک ماه دو البوم Use Your Illusion ( البوم دوتایی ) ” از توهم استفاده کن” یک و دو را منتشر کرد که موفقیتی خیره کننده داشت در این دو البوم و البوم های بعدی کیبوردیست گروه Dizzy Reed هم به جمع آنها اضافه شد .
گانز ان روزز در دهه نود ترکیب درخشانی بود از Punk rock, Blues Rock, Heavy metal ، Glam Rock . البوم اول هم در بریتانیا و هم در انگلیس شماره ۲ شد و البوم بعدی هم در هر دو کشور به صدر جدول رفت و شماره یک شد . این دو البوم که هر دو در ماه سپتامبر منتشر شد روی هم ۳۹ میلیون نسخه فروش کرد که گانز ان روزز را در صنعت موسیقی به یک اعجوبه تبدیل کرد.گانزن روزز در دهه هشتاد فقط با دو آلبوم به یکی از گروه های طراز اول راک آن دوران مانند یوتو ، ون هلن و دف لپارد تبدیل شد اما در دهه نود ورق برای گانز ان روزز و چنین گروه هایی برگشت.
با قدرت گرفتن موسیقی الترناتیو و گروه های الترناتیو و گرانج به سرکردگی ار یی ام ، نیروانا و پیرل جم که قواره و سمت و سو و قواعد بازی موسیقی راک را عوض کرده بودند موسیقی راک دچار دگرگونی اساسی شد فرمول های معمول موفقیت در راک و متال دیگر مانند قبل به کار نمی آمدند و جوانان موسیقی جدیدی را طلب می کردند که گروه هایی مثل گانز ان روزز عرضه کننده این موسیقی نبودند، شاید برای همین بود که آلبوم سال ۱۹۹۳ به اسم The Spaghetti Incident که کاور و اجرای چندین قطعه مشهور پانک راک و هارد راک بود ، با یک افت شدید فروش مواجه شد و از ۲۰ میلیون فروش البوم قبلی به ۶ میلیون فروش رسید.این البوم حاصل یک دگرگونی اساسی هم بود ،گروه ۶ نفره شده بود و نیمی از اعضای آن جز اکسل و اسلش و داف جدید بودند .

گانز اند روزز, بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

در مجموع اختلاف اسلش و اکسل رز، اعتیاد و ترک گروه و اخراج اعضا ، ظهور سبک گرانج که چهره راک را عوض کرده بود باعث فروپاشی درونی گروه شد .سپس گانزن روزز ۱۵ سال در سکوت فرو رفت . در سال ۲۰۰۳ با تلاش اکسل رز در حالی که گروه ۷ نفره شده بود ولی جز اکسل رز هیچ عضو قدیمی دیگری به چشم نمی خورد البوم Chinese Democracy منتشر شد که با ۱۴ میلیون دلار هزینه تولید گران قیمت ترین آلبوم تاریخ موسیقی لقب گرفت .
گرچه البوم نقدهای مثبتی دریافت کرد و در امریکا سوم و در بریتانیا دوم شد ولی مثل البوم قبلی فقط شش و نیم میلیون فروش داشت که با دوره اوج گروه که فروشی سی میلیونی می کرد فاصله بسیار داشت.اما هنرمندانی که گانزن روزز تحت تاثیر و نفذ آنها بود عبارتند از Queen, AC/DC, The Rolling Stones,، Rose Tattoo Led Zeppelin, Cheap Trick, Aerosmith, Van Halen, the New York Dolls, ، Hanoi Rocks .ناگفته نماند که گانزن روزز از گروه نامدار فنلاندی Hanoi Rocks تاثیر زیادی پذیرفته بود. گروه های راک مدرنی که تحت تاثیر گانز اند روزز بودند عبارتند از Fall Out Boy, Buckcherry, Hinder, The Darkness, Limp Bizkit, ، Manic Street Preachers.

مطالعه بیشتر :
تاریخچه و معرفی سبک موسیقی کانتری – Country Music

گانزن روزز در طول فعالیت خود ۲۲ عضو به خود دید، یک خواننده ، شش گیتاریست ، چهار نوازنده ریتم گیتار ، سه نوازنده بیس گیتار و شش نوازنده درام و دو کیبوردیست . گروه که هم اکنون ۸ عضو دارد تا امروز ۶ البوم منتشر کرده که با فروش جهانی ۱۰۰ میلیون که فقط ۴۵ میلیون آن در امریکا بود به یکی از موفق ترین گروه های تاریخ راک تبدیل شد.

 

شایعه ها درباره ی همکاری دوباره اکسل رز و اسلش

در تمام سال‌هایی که از دوران فروپاشی گروه گذشته، همیشه زمزمه ها و شایعاتی در مورد احتمال همکاری مجدد اعضای اصلی آن مطرح می شد. ولی در اظهار نظرهای علنی اکثر اعضا به خصوص اسلش و اکسل رز با تخطئه طرف مقابل هرگونه همکاری را غیرممکن می دانستند.

گانز اند روزز, بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

تا اینکه سرانجام سال گذشته اسلش در یک مصاحبه تلویزیونی گفت اختلافات آنها چندان شدید نیست و بیشتر محصول بزرگنمایی های رسانه ها است.
بالاخره حوالی کریسمس اولین بار این گروه در وبسایت خود به احتمال همکاری و اجرای برنامه مشترک اشاره کرد و چند روز بعد نیز جشنواره موسیقی کواچلا اعلام کرد که دو عضو اصلی گروه با هم روی صحنه خواهند رفت و جشنواره امسال در ماه آوریل را افتتاح خواهند کرد.

طرفداران گروه هیجان زده اند ولی باید به یاد داشت که اکسل رز با کارهای غیرقابل پیش بینی اش ممکن است در آخرین لحظات، صحنه را وارونه کند.

اعضای گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

اعضای کنونی:
 • اَکسل رُز: آواز (۱۹۸۵ – تاکنون)
 • دیزی رید: کیبورد (۱۹۹۰ – تاکنون)
 • تامی استینسن: گیتار بیس (۱۹۹۸ – تاکنون)
 • کریس پیتمن: کیبورد (۱۹۹۸ – تاکنون)
 • ریچارد فرتس: گیتار ریتم (۲۰۰۲ – تاکنون)
 • فرانک فرر: درام (۲۰۰۶ – تاکنون)
 • ران”بامبلفوت” ثال: گیتار لید (۲۰۰۶ – تاکنون)
 • دی جی اشبا: گیتار لید (۲۰۰۹ – تاکنون)
اعضای پیشین:
 • اُل بِیچ: گیتار بیس (۱۹۸۵)
 • راب گاردنر: درام (۱۹۸۵)
 • ترسی گانز: گیتار لید (۱۹۸۵)
 • اِستیون اِدلِر: درام (۱۹۸۵ – ۱۹۹۰)
 • ایزی استرَدلین: گیتار ریتم (۱۹۸۵ – ۱۹۹۱)
 • گیلبی کلرک: گیتار ریتم (۱۹۹۱ – ۱۹۹۴)
 • اِسلَش: گیتار لید (۱۹۸۵ – ۱۹۹۶)
 • مت سارم: درام (۱۹۹۰ – ۱۹۹۷)
 • داف مَک‌کَگَن: گیتار بیس (۱۹۸۵ – ۱۹۹۸)
 • جاش فریس: درام (۱۹۹۷ – ۲۰۰۰)
 • پال توبیاس: گیتار ریتم (۱۹۹۴ – ۲۰۰۲)
 • باکِت‌هِد: گیتار لید (۲۰۰۴ – ۲۰۰۰)
 • برایان مانتینا: درام (۲۰۰۶ – ۲۰۰۰)
 • روبین فینک: گیتار لید (۲۰۰۸ – ۱۹۹۹،۲۰۰۰ – ۱۹۹۷)

بیوگرافی دو عضو اصلی گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

اکسل رز (Axl Rose)

او به عنوان تنها عضو ثابت و یکی از بنیانگذاران گروه راک نامدار گانز اند روزز شناخته می‌شود.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و فیلم های اما واتسون

اَکسل رز در ۶ فوریه ۱۹۶۲ به دنیا آمد. نام مادرش شارون بود و پدرش ویلیام رز نام داشت.پس از ازدواج دوبارهٔ مادرش نامش را به ویلیام بیلی تغییر دادند. تاثیر این اتفاق‌ها بر شکل‌گیری خوی سرکش و طغیانگر او و نوع موسیقی که بعدها در گانز ان روزز ارائه شد، غیر قابل انکار است.

گانز اند روزز, بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

اکسل رز در مدرسه، تنها و گوشه‌گیر بود و تنها چیزهایی که باعث دلگرمی‌اش می‌شد تمرین سرودهای مذهبی در کلیسا، شرکت در گروه کُر مدرسه، فراگیری پیانو و کمی بعدتر پرداختن به موسیقی راک بود.

اسم های اکسل:

هنگام تولد او را ویلیام بروس نامیدند.
به علت ازدواج مجدد مادر بیلی بیلی نامیده شد.
بعد از دریافت نام خانوادگی اش اسم خود را به ویلیام رز تغییر داد.
چون از اسم ویلیام متنفر بود نام خود را به دبلیو رز گذاشت.برای مدتی خود را بیب (Babe) نامید و…
و بالاخره دبلیو اکسل رز (W. Axl Rose) آخرین اسم اوست.
اکسل نام گروهی که او قبل از حضور در گانز ان روزز با ایزی و کریس وبر داشت.

الگو های اکسل:

«ایروسمیت»: اکسل در مودر ای گروه گفته است: «ایرو اسمیت سنتی است که من با آن بزرگ شده‌ام و تنها گروهی است که اکثریت مردم ایندیانا آن را قبول داشتند»

«نازارث»: اکسل می‌گوید: «آهنگ عشق صدمه می‌زند باعث شد من با تن بالای صدایم بخوانم»

«تین لیزی»: آلبوم رز سیاه این گروه تأثیر مشخصی روی اکسل داشته است.

«جیم موریسون»: او در کارهای اکسل تأثیرات زیادی داشته است.

 

اسلش (Slash)

 

اسلش که نام اصلی او Soul Hudson می باشد در ۲۳ جولای ۱۹۶۵ در منطقه ی Hampstead در لندن به دنیا می آید. مادرش یک سیاهپوست آمریکایی و پدرش یک سفید پوست بود.
هر دوی آنها در زمینه هنری فعالیت می کردند .مادرش طراح لباس در تاتر و پدرش تهیه کننده کارهای هنری در ضبط آلبوم های موسیقی بود . Joni Mitchell و Neil YoungوDavid Bowie از مشتریان معروف او بودند .Slash در سن ۱۱ سالگی به همراه مادرش به آمریکا می رود و بعد از مدتی پدرش نیز به آنها می پیوندد . در ان زمان اسلش با محیط جدیدش مشکل داشت و به خاطر موهای بلندش و نوع شلوار جین و تی شرت هایش یک بچه ی ناهنجار به حساب میامد و اصولا رفتار او چه در خانه و چه در مدرسه با قواعد و مقررات دیگران همخوانی نداشت و به عنوان یک bohemian شناخته شده بود. بعد از مدتی پدر به بقیه ی خوانواده پیوست و اسلش بیشتر از قبل در محاصره دوستان هنرمند پدر و مادر خودش قرار گرفت. اسلش با موسیقی دان ها بیشتر معاشرت میکرد و زندگی انان برایش جالب تر می نمود و افرادی چونJoni Mitchell‚ David Geffen, David Bowie, Ron Wood و Iggy Pop تاثیر زیادی به علاقه مند تر شدن اسلش به موسیقی شدند اما او هنوز یاد گرفتن هیچ سازی را شروع نکرده بود.
اسلش می گوید: چنین محیطی او را برای ورود به عرصه موسیقی مصمم تر کرد.

در اواسط سال ۱۹۷۰ والدینش از هم جدا می شوند و Slash به مادربزرگش سپرده می شود . در همین ایام او جذب یک گروه دوچرخه سواری کراس به نام BMX می شود و به سرعت در این رشته پیشرفت می کندبه سرعت در این رشته پیشرفت می کند طوری که دیگر کسی از پیروزی های او تعجب نمی کرد . او در این گروه به یک حرفه ای تبدیل می شود و جوایز و پول های زیادی دریافت می کند در دوران دبیرستان در سن ۱۵ سالگی مادربزرگش یک گیتار اکوستیک به او هدیه می دهد.
اگرچه آن گیتار فقط یک سیم داشت ولی او توانست یاد بگیرد چطور با آن بنوازد.

مطالعه بیشتر :
تاریخچه و معرفی سبک موسیقی متال – Metal

گانز اند روزز, بیوگرافی و زندگینامه گروه گانز اند روزز (Guns N’ Roses)
روزی ۱۲ ساعت با گیتار قراضه اش ور می رفت و تقریبا دیگه مدرسه نمی رفت و در کلاس یازدهم از مدرسه اخراج شد و از ان به بعد او زندگی جدیدش را در اجتماع پر سر و صدای راک اغاز کرد. سپس به پاریس می رود و Jeff Beck و Joe Perry را ملاقات می کند و چیزهایی از آنها یاد می گیرد .و بعد از آن با بسیاری از گروهها ی موسیقی همکاری می کند مانند :Lenny Kravitz , Paul Rogers , Iggy Pop, Michael Jackson , Brian May و ..

وی سپس تصمیم می گیرد گروهی جدید تشکیل دهد . این گروه Slash’s snakepit نام گرفت . و اولین آلبوم گروه را به نام It’s Five o’clock somewhere را بیرون داد اسلش هنوز چشم امیدی به گانز و اکسل داشت.مشکل فقط تفاوت دیدگاه انان در مورد گانز بود. گانز برای اسلش یک گروه راک بود در صورتی که اکسل گانز را به سوی یک گروه با سبک techno/industrial می برد.
اسلش در مصاحبه ای عنوان کرده که اگر گانز بخواهد البومی به سبک راک درست کند او حاضر است با گانز همکاری کند. خودش می گوید یک چیز در Slash هیچ وقت تغییر نمی کند : عشق او به موسیقی و به خانواده اش.

خصوصیات اسلش

مدت تمرین در روز : ۱۲ ساعت

نوع یادگیری : یادگیری به صورت شنیداری

سبک نوازندگی : Blues , Hard Rock , کلاسیک دهه ۷۰

تکنیک نواختن : استفاده سریع دست چپ و آزاد گذاشتن دست راست تکنیک گرفتن Pick : بین انگشت اشاره و شصت و گاهی فقط با انگشت

نوع گیتارهای مورد استفاده : Memphis Les Paul , Jackson Firebird , Charvel , Rich Mockingbird , Gibson , Guild Guitars

گیتار مورد علاقه : Gibson

آمپلی فایر مورد استفاده : Marshall

دستگاه افکت های مورد استفاده : M.X.R.10 , Dunlop Rackmount , Heil Talkbox , Boss DD-3 Digital Delay, Yamaha SPX 900

دستگاه افکت مورد علاقه :
Nady 950-GT Wireless System

نوع سیم مورد استفاده : Ernie Ball

او یکی از گیتاریست های متمایز و مورد تقاضا در ۳۰ سال گذشته است، به همان اندازه با اعتماد به نفس در کار سخت راک و پاپ. اسلش به عنوان گیتاریست سرباز برای Guns N ‘Roses ، شهرت خود را به عنوان یک نوازنده ی مشتعل بیان کرد، اما هنگامی که او در طول دهه ۹۰ این گروه را ترک کرد، با ارائه مهمان ویژه در لیست آلبومهای دیگر، میراث خود را ادامه داد.

 

آلبوم های گانز اند روزز (Guns N’ Roses)

 

 

 • ۱۹۸۷ – Appetite for Destruction
 • ۱۹۸۸ – (G N’ R Lies (EP
 • ۱۹۹۱ – Use Your Illusion I
 • ۱۹۹۱ – Use Your Illusion II
 • ۱۹۹۳ – “?The Spaghetti Incident”
 • ۲۰۰۸ – Chinese Democracy

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *