28 نوامبر, 2020

بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

اوانسنس یک گروه راک آمریکایی است که در سال ۱۹۹۵ توسط دو همکلاسی بنام امی لی خواننده و پیانیست، و بن مودی گیتاریست در شهر لیتل راک از ایالت آرکنسای تشکیل شد.

 

تاریخچه و شکل گیری گروه اونسنس (Evanescence)

 

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

امروز در مجله ی انرژی مثبت میخواهیم به معرفی یکی دیگر از بند های محبوب موسیقی راک به نام اونسنس (Evanescence) بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

اونسنس (Evanescence) در لغت به معنی محو شدن تدریجی است.

اونسنس نام گروه راک امریکایی است که از شهر لیتل راک از ایالت آرکنسای امریکا در سال ۱۹۹۵ با خواننده و پیانیست به نام امی لی و گیتاریستی به نام بن مودی شروع به کار کرد. این دو در سال ۱۹۹۴ همدیگر را در اردوگاه تابستانی در لیتل راک ملاقات کردند، جایی که مودی ۱۴ ساله به نوای پیانو امی لی ۱۳ ساله در حال نواختن آهنگ “I’d Do Anything For Love” اثر “Meat Loaf” بود گوش میکرد.
به جرات می توان گفت یکی از معروفترین و مطرحترین گروه‌هایی که رگه‌هایی از موسیقی Gothic در آنها خودنمایی می کند ، گروه Evanescence می باشد.
خصوصیت منحصر به فرد آهنگهای evanescence که اونها رو از هر نظر با بقیه آهنگها متمایز میکنه شعر های فوق العاده پر معنی و عمیق اونهاست. آهنگ هایی مثل my immortal و tourniuet و imaginary و … دارای بالاترین سطح محتوا هستند. در حالت کلی amy lee و ben moody قبل از اینکه آهنگساز خوبی باشند، شاعرهای قابلی هستند.
آنها شروع به نوشتن چند آهنگ می کنند. اول از همه آهنگ Solitude توسط ایمی نوشته می شود و Understanding بدست بن مودی. بعد از آن هم Give Unto Me رو ایمی می نویسد و یکی از معروفترین آهنگ های گروه ، My Immortal ، هم توسط بن مودی نوشته می شود . ترانه ها و آهنگها به گونه ای بود که سبک منحصر بفردی رو به این گروه اختصاص داد. سبکی که ترکیبی از دید و هنر هر دوی آنها و در عین حال رعایت سلیقه فردیشان بود.
گروه معتقدند که سبک جدیدی در موسیقی راک را ارائه میکنند و ترانه هایشان همگی درباره ی جنبه های درون گرایانه ی مفاهیمی چون عشق ، نا امیدی و افسردگی است. آنها می گویند : ” هدف اصلی ما این است که به مردم بگوییم که آنها تنها کسانی نیستند که نا امیدی ، تلخی و درد و رنج به سراغشان می آید و همه ی ما در این مفاهیم شریک هستیم.” و امی لی می گوید که ما در باره ی انسانها و زندگی آنها حرف می زنیم و همه ی ما در راهی که می رویم به نوعی در سرنوشت هایمان شبیه یکدیگر هستیم.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی دواین جانسون (زندگینامه هنرمندان)

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)
یک مسئله ی مهم در آن زمان، اصرار آنها به کار دو نفری بود که همین امر باعث شده بود که گروه برای گسترش خود و عضو گیری ، اقدامی نکند. این مسئله باعث شده بود که گروه نتواند کنسرت و برنامه زنده داشته باشد. گروه مدتی با عنوان Childish Intentions و بعد از آن Stricken فعالیت کرد تا بالاخره اسم خودش رو به Evanescence ، به معنی محو تدریجی ( از ریشه Evanescent هم معنی با Vanishing و Disappearing ) ، تغییر داد. با تمام این اوصاف Understanding و Give Unto Me توانست راه خودش را به Chart های موسیقی باز کند و همین مسئله هم باعث شد درخواست ها برای اجرای زنده بالا رود.
اولین EP آنها در سال ۹۸ و اولین آلبوم شان در سال ۲۰۰۰ به اسم Origin روانه بازار شد. نسخه*های کمی از آن بفروش رفت و آلبوم تقریبا با شکست همراه شد

 

آلبوم های گروه اونسنس (Evanescence)

آلبوم Fallen

آلبوم بعدی گروه که بعدها از آن بعنوان اولین آلبوم گروه یاد شد، Fallen ، در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. یک موفقیت بزرگ! این آلبوم استثنایی بود! ۷٫۷ میلیون نسخه فروش در آمریکا و بیش از ۱۸ میلیون نسخه در سراسر جهان. این آلبوم یکی از ۸ آلبوم تاریخ موسیقی هست که موفق شد یک سال تمام (۵۲ هفته) در چارت ۵۰ Billboard Top حضور داشته باشد !!! و همچنین حضور ۱۰۴ هفته ای آن در چارت۲۰۰ Billboard top نشانه استقبال بی نظیر از این آلبوم است. یکی از مهمترین دلایل موفقیت fallen اینه که ۷ سال رو این آلبوم کار شده به طور مثال آهنگ my immortal مربوط به سال ۹۸ هست.

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

در اکتبر سال ۲۰۰۳ ، در تور اروپا ، بطور کاملا ناگهانی Ben Moody از گروه جدا می شود که در این جا مجال برای توضیح بیشتر نیست . در سال ۲۰۰۴ نسخه*ای تحت عنوان Anywhere But Home منتشر می شود که شامل آهنگهای معروف گذشته گروه بهمراه DVD و کنسرت پاریس آنها بود . علاوه بر آن می شود در این مجموعه آهنگ Missing ( که جزو هیچ آلبومی نیست و توانست در اسپانیا به صدر چارت و شماره ۱ راه پیدا کند) و Breathe No More ( آهنگ فیلم Elektra) و صد البته کاور آهنگ Thoughtless از Korn رو پیدا کرد.
حالا می رسیم به اصل مطلب . آلبوم The Open Door ، سال ۲۰۰۶ . اعضای فعلی گروه بعد از رفتن Ben Moody اینها هستند : Amy Lee (خواننده و پیانیست) ، Rocky Gray (درامر) ، John LeCompt (گیتاریست) ، Terry Balsamo (گیتاریست) و Tim McCord (بیس).

آلبوم Open Door

آلبوم The Open Door ، در تاریخ ۳ اکتبر ۲۰۰۶ در آمریکا، ۲ اکتبر ۲۰۰۶ در انگلستان و ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۶ در استرالیا ، با ۱۳ آهنگ منتشر شد . در هفته اول ، ۴۴۷۰۰۰ نسخه در آمریکا بفروش رفت و باعث شد آلبوم به سرعت به مقام اول چارتBillboard ۲۰۰ برسد . تهیه آلبوم با دو مشکل همراه شده بود : سکتهٔ Terry Balsamo و اخراج مدیر گروه بخاطر دعواها و مشکلات بین آنها. دلیل اصلی هم که آلبوم، بر خلاف اعلام قبلی ، در ماه مارس به بازار نیامد همین مسائل بود.

مطالعه بیشتر :
اسامی برندگان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر 98

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

با گوش دادن به این آلبوم شما قدم به دنیای تاریک و پر رمز و راز درونی و شخصی ایمی گذاشتید. دنیایی که شاید کوچکترین تغییری با چند سال گذشته نداشته و همچنان با چاشنی صدای شفاف، رسا و زیبای امی لی به شنونده عرضه می شود. بن مودی، یکی از ستونهای اصلی گروه ، در این آلبوم حضور ندارد. بعد از شنیدن آلبوم که بنظر می آید به شکلی نسخهٔ کامل شدهٔ آلبوم قبلی گروه، یعنی Fallen باشد، دو نتیجه متفاوت می توان گرفت :
اول اینکه آلبوم قبلی به طور بسیار شدیدی تحت تاثیر امی لی بوده و حضور بن مودی تنها تکمیل کننده افکار امی لی بشمار می رفته، و دوم اینکه احتمالا اگر بن مودی همچنان عضو گروه بود، این آلبوم اینقدر شبیه آلبوم قبلی گروه نمی شد.

با تمام این تفاسیر باز هم ایمی هست که به کمک تری بالسامو آهنگها را ساخته و تنظیم می کند و البته کار قابل قبولی را هم منتشر می کند. قابل قبول ، بدون مقایسه با آلبوم قبلی گروه و حتی زیبا و تکان دهنده بدون در نظر گرفته قدرت آهنگسازی و فکری ایمی.
آلبوم با آهنگ Sweet Sacrifice شروع می شود. یک راک سریع ، گیتاری رعد آسا، با صدای همچنان حزن انگیز و زیبای ایمی .
Call Me When You’re Sober ، آهنگ مشهور این آلبوم ، یک آهنگ خشن، عصبانی و هارش، با دو گیتار و تغییر خط بین ریتم و ملودی آنها. Wieght Of The World یک آهنگ نه چندان قابل توجه.
Lithium یک تصنیف زیبا با پیانو. Lachrymosa یه آهنگ عجیب و خارق العاده، میکسی از گیتار، استرینگ، پیانو و کر. این آهنگ می تواند برای Soundtrack اثر فوق العاده*ای از آب در بیاید.
Like You با تمپوی میانه پیانو به زیبایی گیتار رو به بک گراند می فرستد و خودش آهنگ رو اداره می کند تا زمانی که موسیقی به اوج برسد.
Lose Control ملودی سنگین و سیاه پیانو رو بهمراه دارد و می شد آن را یکی از قویترین آهنگهای آلبوم بحساب آورد . سال ۲۰۰۵ امیلی قرار دادی داشت برای ساخت موسیقی فیلم Narnia . اما این اتفاق نیفتاد و آهنگ با کمی تغییرات شد آهنگ آخر آلبوم یعنی Good Enough . بقیه آهنگهای آلبوم هم ترکیبی از تکرار مکررات هست . با صرف نظر از کارهای قبلی گروه و بدون مقایسه این آلبوم با آلبوم Fallen ، می شود گفت در کل آلبوم نسبتا خوبی رو می شنویم . البته باید این نکته رو در نظر گرفت که شهرت و محبوبیت امی لی بعنوان خواننده خوش صدا و آهنگساز خوش فکر گروه Evanescence و از طرف دیگه معروفیت آن بعنوان مدل مجلات ، علت اصلی موفقیت این آلبوم در کسب رتبه*های چارتهای مختلف بشمار می آید.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و معرفی فیلم های جیم کری Jim Carrey

آلبوم Evanescence

اونسنس عنوان سومین آلبوم استودیویی گروه راک آمریکایی اونسنس است. این آلبوم در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ توسط وایند-آپ رکوردز منتشر شد.

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

گروه کار نوشتن آلبوم را در ژوئن ۲۰۰۹ آغاز کرد. زمان انتشار این آلبوم چندین بار تغییر کرده‌است. اولین بار در ۲۲ فوریه ۲۰۱۰ گروه به همراه استیو لیلیوایت وارد استودیو شد، اما بعد از آن ضبط کار به خاطر اینکه «خوب در نمی‌آمد» متوقف شد. در آن زمان برنامه‌ریزی شده بود که آلبوم در ماه اوت یا سپتامبر ۲۰۱۰ منتشر شود، اما ایمی بعداً اعلام کرد که گروه استودیو را ترک کرده‌است. در ۱۱ آوریل ۲۰۱۱ گروه با یک تهیه‌کننده دیگر به نام نیک راسکولینز به استودیو رفت و ضبط آلبوم در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱ به پایان رسید. تک‌آهنگ این آلبوم به نام «آنچه شما می‌خواهید» در ۹ اوت ۲۰۱۱ منتشر شد.

آلبوم Synthesis

Synthesis چهارمین آلبوم استودیویی گروه راک آمریکایی Evanescence است که در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷ توسط استودیو BMG منتشر شد. این آلبوم علاوه بر دو آهنگ جدید ، شامل نسخه های دوباره پردازش شده از آهنگ های قبلی گروه با تنظیم ارکسترال و عناصر موسیقی الکترونیکی است.

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

دیوید کمپبل به همراه امی لی و تهیه کننده ویلیام باری “Spaceway” هانت مسئول این تنظیم بود. به منظور تبلیغ مطالب جدید ، Evanescence تصمیم به برگزاری تور Synthesis کرد که در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۷ در لاس وگاس افتتاح شد و تا دسامبر در شهرهای سراسر ایالات متحده و کانادا ادامه داشت.

گروه از زمان انتشار آلبوم استودیویی سوم خود در سال ۲۰۱۱ و همراهی با تور جهانی (۲۰۱۲–۲۰۱۲) ، یک وقفه موسیقی سه ساله گرفت که در طی آن هر عضو ، پروژه های خود را دنبال کردند.در این زمان ایمی بچه دار شد و مدتی از موسیقی دور ماند.

در نوامبر سال ۲۰۱۵ ، اوانسنس با اجرا در اوزفست در توکیو به صحنه بازگشت. در آن زمان ، ایمی اعلام کرد که هیچ برنامه آینده برای ضبط آلبوم جدید با گروه وجود ندارد و این گروه فقط در سال بعد با کنسرت های خود از طریق کنسرت به تور می رود و دوباره می پیوندد. وی همچنین اضافه کرد که وی در ساخت موسیقی به عنوان یک نوازنده تلاش کرده و در هنگام کار با Evanescence ، جنبه ای از تفاوت های وی با دیگری را بررسی کند. 

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

در سال ۲۰۱۶ ، کنسرت هایی که در ایالات متحده برگزار می شود ، تاریخ های بیشتری به تور آنها اضافه شد.در تاریخ ۱۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶ ، گروه گروه وینیل جعبه ای را با عنوان The Ultimate Collection معرفی کرد که شامل هر سه آلبوم استودیویی ، نسخه ی نمایشی است که در اوایل کار خود و نسخه جدید آهنگ آنها “حتی در مرگ” ضبط شده است. در اکتبر سال ۲۰۱۶ ، ایمی در مصاحبه با مجله آنلاین Loudwire فاش کرد که “Evanescence در آینده وجود دارد” و اضافه کرد که این گروه مجدداً برای ضبط مجدد برخی از مطالب اولیه خود ، از جمله آهنگهایی از کارشان قبل از اولین آلبوم استودیویی خود ، دوباره دور هم جمع شده اند. در ۹ دسامبر سال ۲۰۱۶ ، آلبوم تلفیقی با عنوان Lost Whispers ، متشکل از B-side و آهنگ جایزه از سه آلبوم استودیویی گروه ، برای پخش و بارگیری در چندین سیستم عامل موسیقی در دسترس قرار گرفت.

 

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ردیو هد (Radiohead)

بیوگرافی ایمی لی (Amy Lee)

امی لین لی متولد ۱۳ دسامبر ۱۹۸۱ میباشد. وی در ریورساید کالیفرنیا به دنیا امده است او خواننده/نوازنده پیانو و اهنگسازی امریکایی است. او جایزه بهترین خواننده راک را از جشنواره گرمی دریافت کرده است.همچنین او گفته که بر کار موسیقیایی او موسیقی کلاسیک بسیار اثر گذار بوده است به خصوص کارهای موتزارت که ان را بسیار دوست میدارد. از افرادی که بر کار او تاثیر گذاشته اند میتوان به:bjork/tori amos/danny elfman/plumbاشاره کرد. امی در خانواده ای هنرمند بزرگ شد پدر وی جان لی از خوانندگان معروف امریکایی (از البوم های وی میتوان به البوم راک ان رول وی اشاره کرد)و همچنین مادر وی سارا کارگیل هست. او دارای یک برادر به نام رابی و دو خواهر به نامهای کری و لوری هست. امی خواهر سومی نیز داشته است که در سال ۱۹۸۷ فوت کرد و امی برای او اهنگ hello در البوم فالن و اهنگ Like youدر البوم the open door را خوانده است.
امی در ۹ سال کلاس پیانو گرفت. خانواده ی امی به جاهای مختلفی جا به جا شدند. و در آخر در آرکانس ساکن شدند جایی که گروه Evanescence تشکیل شد. او در یکی از مصاحبات خود با AOL Music موزیک می گوید اولین آهنگ های که نوشت در سن ۱۱ سالگی بود جاودانه گی در غم / یک قطره اشک Eternity of the Remorse” and “A Single Tear
امی در سال ۲۰۰۷ با Josh Hartzler ازدواج کرد که امی آهنگ Bring Me To Life و Good Enough رو به او تقدیم کرده.

اونسنس, بیوگرافی و زندگینامه گروه اونسنس (Evanescence)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *