23 سپتامبر, 2020

بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

بی.بی. کینگ (B.B. King) خواننده، ترانه سرا و نوازنده مشهور گیتار اهل آمریکا بود. از او به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین موسیقیدانان سبک بلوز یاد می‌شود و به او لقب پادشاه بلوز (The King of Blues) داده شده است.

معرفی بی بی کینگ (B.B. King)

بی.بی. کینگ B.B. King (با نام کامل Riley B. King) خواننده، ترانه‌سرا، گیتاریست و تهیه‌کننده مشهور آمریکایی است. او متولد سال ۱۹۲۵ در یک مزرعه کتان است و پس از گذراندن یک دوران کودکی سخت، از سن ۱۲ سالگی (۱۹۳۷) با پیوستن به یک رادیوی محلی وارد دنیای موسیقی شد. او تا به امروز موفق به کسب جوایز و عناوین پرشماری شده است و کمتر هنرمندی را می‌توان در تراز او قرار داد. از او با عنوان یکی از برترین گیتاریست‌های تاریخ یاد می‌کنند و به او لقب پادشاه بلوز داده شده است و در کنار آلبرت کینگ Albert King و فردی کینگ Freddie King به‌عنوان پادشاهان گیتار بلوز شناخته می‌شود.

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

او با سبک خاص و سیال خود در نوازندگی، بدل به الگوی نوازندگان زیادی شده است. بی.بی.کینگ در طول دوران طولانی فعالیت در عرصه موسیقی، آلبوم‌های زیادی منتشر کرد و با هنرمندان مطرح زیادی همکاری کرد. او همچنین به‌واسطه اجراهای زنده پرشور و پرتعداد خود نیز شهره است و به‌طور میانگین تا دهه ۷۰ در هر سال بیش از ۲۰۰ اجرای زنده داشته است. در سال ۱۹۵۶ او ۳۴۲ اجرای زنده داشت. او در سال ۱۹۸۷ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد و در همین سال به او جایزه گرمی یک عمر دست‌آورد هنری داده شد. بی.بی. کینگ در سال ۲۰۱۵ و پس از نزدیک به ۸۰ سال حضور در دنیای موسیقی، در سن ۸۹ سالگی از دنیا رفت.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی آرنولد شوارتزنگر

روند کاری بی بی کینگ (B.B. King)

ریلی بی کینگ نوازندگی گیتار را در گوشه‌ای از کلیسای شهر، تنها با دریافت دو دلار و پنجاه سنت آغاز کرد. بعدها برای امرار معاش، شنبه شب‌ها در چند شهر کوچک اطراف محل سکونتش نیز گیتار می‌زد. در سال ۱۹۴۷ به ممفیس تنسی مهاجرت کرد تا جدی‌تر به کار موسیقی بپردازد. ممفیس مکانی بود که هر موسیقی‌دان خوبی می توانست در آنجا موفقیت‌هایی به دست بیاورد. در ممفیس به سبک‌های موسیقی سیاه‌پوستان اهمیت داده می‌شد و این فرصت خوبی بود تا ریلی بی کینگ جوان، بتواند استعداد و توانایی اش را در موسیقی به نمایش بگذارد.ریلی در ممفیس، اکثر اوقانش را با پسر عمویش -بوکار وایت- که یکی از نوازندگان برجسته موسیقی بلوز بود، می‌گذراند.

بوکار وایت اولین استاد وی در موسیقی بلوز شد و تجربیاتش را در اختیار او گذاشت.

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

بی کینگ، با حضور در یک برنامه رادیویی کوتاه مدت، فعالیت جدی‌اش را آغاز کرد و نام هنری بی بی کینگ B.B King را برای خود انتخاب کرد. در اواخر دهه چهل بود که بی بی کینگ، ضبط کارهایش را آغاز کرد و بیش از ۵۰ آلبوم منتشر کرد که تعداد زیادی از آنها به سبک بلوز کلاسیک بود. از معروف‌ترین این البوم‌ها می‌توان زندگی شاهان را را نام برد که با استقبال خوبی مواجه شد.

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

همکاری های بی بی کینگ (B.B. King)

همچنین در سال ۱۹۶۷ آلبوم با هم برای اولین بار For The First time Togother با همکاری « بی بلو بولند» منتشر کرد.بی بی کینگ نیز مانند دیگر هم سبک‌هایش، علاوه بر اچرای برنامه موسیقی در رادیو و تلویزیون، کنسرت‌های متعددی اجرا می‌کرد که همیشه با استقبال مخاطبانش همراه بود. کنسرت ‌ایی چون، کالدونیا – چقدر غمگین می توانی باشی – هر روز من غمگین می‌نوازم – چرا من بلوز می نوازم و..بی بی کینگ در طول سال‌های فعالیتش، توانست با تلفیق چند سبک گیتار، سبک واحد و مشخصی ابداع کند.

مطالعه بیشتر :
تفاوت های لوسیون با کرم، بالم و پماد چیست ؟

او پس از همکاری با تور گروه میک جگر (The Rolling Stones) در سال ۱۹۸۸ در آهنگ “When Love Comes To Town” با گروه ایرلندی محبوب “U2” و در سال ۲۰۰۰ با “Eric Clapton” در ضبط “Riding With the King” همکاری کرد. در سال ۲۰۰۳ نیز همکاری با گروه راک “Phish” داشت.

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

وی در ۸۱ سالگی لیسانس خلبانی گرفت همچنین یک سهامدار بورس مطرح, یک گیاهخوار و مخالف دخانیات و مشروبات است. نزدیک ۱۰ سال است با بیماری دیابت دست و پنچه نرم میکند.

بی بی کینگ در طول سال‌های فعالیتش، تأثیر فراوانی بر هنرمندانی چون اریک کلپتون، مایک پلومفیلد، فردی کینگ، جفرسون و… گذاشت در سال ۱۹۵۶ بی بی کپنگ و گروه‌اش، ۳۴۲ شبه بدون وقفه برنامه اجرا کردند و همه را به وجد آوردند در سال ۱۹۸۹ به عنوان مهمان افتخاری به کشورهای استرالیا، ژاپن، آلمان غربی، هلند و ایرلند سفر کرد و برنامه‌هایی ویژه اجرا کرد. در سال ۱۹۹۱ کلوپ بی بی کینگ را در ممفیس افتتاح کرد. او در طول سال‌های فعالیتش جوایز بی‌شماری را از آن خود کرد و توانست مشهورترین « بلوز »زن در طول ۴۰ سال گذشته شود.

وی توانست در تورهای کشورهای مختلف و در امریکا با استقبال زیادی از مردم روبرو شود و جوایز متعددی را دریافت کند از افتخارات وی قرارگرفتن بارها در لیست برترین‌های موسیقی جهان است. وی در سن ۸۹ سالگی به علت داشتن بیماری درگذشت.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه دیپ پرپل (Deep Purple)

گیتار الکتریک‌های بی بی کینگ (B.B. King)

خود بی بی کینگ در یک نوشته کوتاه، تمام زندگی‌اش را در یک گیتار به نام لوسیله (lucille) خلاصه کرده است. بخش هایی از این متن، در پاراگراف بعدی آورده شده است.

صدایی که می شنوید از گیتار من است. نام او لوسیله است، من دیوانه‌وار عاشق لوسیله هستم. لوسیله مرا از کشاورزی و زمین جدا کرد و شهرت را برایم به ارمغان آورد. انگار نمی‌توانم، آن طور که شایسته‌اش است، از او تعریف کنم.

گاهی وقت‌ها که غمگین می‌شوم، لوسیله به من کمک می کند تا اندوه و احساسم را بیان کنم، من عادت به موسیقی عرفانی و روحانی داشتم، اما زمانی که به ارتش رفتم، لوسیله را برداشتم و شروع به نواختن بلوز کردم. هر وقت که در یک وضعیت سخت و ناهنجار قرار می‌گیرم، تنها می‌توانم به لوسیله تکیه کنم. حتی گاهی وقت‌ها که نمی‌توانم حرف بزنم، لوسیله به جایم حرف می‌زند. نمی‌دانم، شما هم می‌توانید چنین احساسی داشته باشید؟

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

وقتی که تنها هستم، لوسیله با صدای دلنشینش، مرا از تنهایی نجات میدهد و احساسی به من دست می‌دهد که قابل بیان نیست. حتی گاهی فکر می‌کنم که او دارد برای من گریه می‌کند. حتما دلتان می‌خواهد بدانید، چرا من او را لوسیله صدا میزنم. پس بگذارید خاطره‌ای برایتان تعریف کنم:

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

یک شب در آپارتمانی که من حضور داشتم، بین یک زن و شوهر پیر دعوایی سر گرفت. مرد، خانه را با کپسول گاز به آتش کشید و گریخت. زن در حال سوختن بود، تمام آپارتمان نیز در شعله‌های آتش می سوخت. در حالی که داشتم از آپارتمان خارج می‌شدم، یادم افتاد که گیتارم را جا گذاشته‌ام، ناچار برگشتم و گیتارم را نجات دادم. بعدها فهمیدم نام زنی که ذر آتش سوزی آن شب سوخت، لوسیله بوده. بعد از این اتفاق، نام گیتارهایش را لوسیله گذاشت و حتی چند آهنگ نیز به همین نام اجرا کرد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه لد زپلین (Led Zeppelin)

از مارک‌های مورد علاقه‌ او lucille میباشد که در سال ۱۹۵۰ استفاده از آن را شروع کرد. در واقع بیشتر گیتارهای او Gibson ES-355s بود که برای خود او طراحی شده بود.

دیسکوگرافی بی بی کینگ (B.B. King)

King of the Blues (1960)
My Kind of Blues (1960)
Live at the Regal (Live, 1965)
Lucille (1968)
Live and Well (1969)
Completely Well (1969)
Indianola Mississippi Seeds (1970)
B.B. King In London (1971)
Live in Cook County Jail (1971)
Lucille Talks Back (1975)
Midnight Believer (1978)
Live “Now Appearing” at Ole Miss (1980)
There Must Be a Better World Somewhere (1981)
Love Me Tender (1982)
Why I Sing the Blues (1983)
B.B. King and Sons Live (Live, 1990)
Live at San Quentin (1991)
Live at the Apollo (Live, 1991)
There is Always One More Time (1991)
Deuces Wild (1997)
Riding with the King (2000)
Reflections (2003)
The Ultimate Collection (2005)
B.B. King & Friends: 80 (2005)

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

افتخارات بی بی کینگ (B.B. King)

او دارای دکترای افتخاری royal Swedish, مدال صلح از طرف w.bush, گرمی دوران زندگی در سال ۱۹۸۷ نه بار برای بهترین البوم Blues یک بار برای بهترین Folk یک بار برای بهترین کاربر سازهای راک و یک بار برای بهترین خواننده مرد R&B و…

بی بی کینگ, بیوگرافی و زندگینامه بی بی کینگ (B.B. King)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *