1 اوت, 2020

بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

آناتما (به انگلیسی: Anathema) یک گروه موسیقی آلترنتیو – پراگرسیو راک انگلیسی از شهر لیورپول است که در سال ۱۹۹۰ با نام فرشته کافر ( Pagan Angel) شکل گرفت.

 

معرفی گروه آناتما (Anathema)

کلمهٔ آناتما در زبان انگلیسی به معنی تکفیر و “ مورد لعن واقع شده از طرف روحانیون دین” است. کارهای ابتدایی گروه آناتما در سبک دث-دوم بود، اما آلبوم‌های بعد آنها در سبک‌های آلترنتیو راک، پراگرسیو راک و پست-راک سیر می‌کند که هنرنمایی ووکالیست مذکر و مونث کنار هم ترکیب بسیار دلنشینی را پدید آورده است. این بند در ایران طرفداران کم ولی دو آتیشه ای دارد که به اعتقاد برخی از آنان این بند ادامه دهنده سبک کار پینک فلوید یا کینگ کریمسِن است.

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

یکی از دلایل محبوبیت این بند استفاده از سبک های متفاوت ولی در عین حال حرفه ای در آلبوم های متفاوت وی است. سبک بسیار متفاوت آلبوم “سیستم آب و هوا” و آلبوم “ خوشبین” محبوبیت بسیار زیادی در بین طرفداران ژانر های مختلف موسیقی راک برای خود پدید آورد و آلبوم هایی از اجرا های زنده و لایو از بین ترک های محبوب وی نیز در محبوبیت بند آناتما بی تاثیر نبوده. محبوب ترین ترک از این بند بین جامعه راک پارسی “پرواز” میباشد که در چند آلبوم به سبک های متفاوت بازنوازی شده که در هر ورژن آن بر اساس سلیقه ی طرفداران حس های مختلف ژانر های موسیقی به صورت بسیار ماهرانه تنظیم شده اند. ووکالیست اصلی این بند “دنیل کاوانا” به صورت مستقل نیز در زمینه ی موسیقی راک فعالیت میکند که کار های مستقل وی نیز جالب توجه میباشد

تاریخچه و شکل گیری گروه آناتما (Anathema)

آناتما در سال ۱۹۹۰ با نام فرشتهٔ کافر (Pagan Angel) شکل گرفت، و در نوامبر همان سال گروه اولین نمونه آهنگ خود را با نام “An Iliad of Woes” ضبط کرد. تغییر نام گروه به نام فعلی در اوایل سال ۱۹۹۱ صورت گرفت. اولین نمونه آهنگ آن‌ها توجه چندین گروه از عرصهٔ متال انگلستان را برانگیخت و پس از آن آناتما کنسرت‌هایی را به همراه گروه‌هایی مانند Bolt Thrower و پارادیس لاست اجرا کرد. گروه با عرضهٔ دومین نمونه آهنگ خود (با نام «All Faith is Lost») توجه بسیاری را جلب خود کرد که ثمرهٔ آن ایجاد قراردادی برای چهار آلبوم آن‌ها با شرکت Peaceville Records بود.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ردیو هد (Radiohead)

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

اولین عرضهٔ آن‌ها تحت حمایت این شرکت یک اجرای طولانی (EP یا Extended Play) با نام «The Crestfallen» در نوامبر سال ۱۹۹۲ بود. به واسطهٔ سودی که از این آلبوم نصیب اعضای گروه شد، گروه توری را به همراه گروه کنیبال کورپس برگزار کرد. «Serenades»، اولین اجرای پیوسته (LP یا Long Play) گروه، توجه بسیاری از بزرگان را جلب کرد، به طوری که نماهنگی برای آهنگ «Sweet Tears» از این آلبوم توانست اجازهٔ پخش از شبکهٔ MTV را بسیار سریع کسب کند. سال ۱۹۹۴ سال برگزاری اولین تور گروه در اروپا بود که با فاصلهٔ بسیار کمی با اجراهایی در فستیوال راک مستقل در کشور برزیل همراه شد.

آهنگ‌های اولین آلبوم آناتما به سبک دث متال بود. این گروه طی چهار سال بعدی پنج آلبوم دیگر بیرون داد، که آن‌ها هم در همین سبک بودند. در این سال‌ها آناتما گروه شناخته شده‌ای در سبک دوم متال، و نیز یکی از اولین مبدعان سبک دوم/دث متال بود، هرچند که آلبوم‌های اخیر آناتما در سبک پراگرسیو راک است.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه نیروانا (Nirvana)

 

روند کار و آلبوم دهی گروه آناتما (Anathema)

اولین آلبوم استودیویی آناتما ، آوازهای عاشقانه (Serenades) نام دارد که تنها آلبوم این گروه با خوانندگی دارن وایت است؛ پس از این آلبوم وینسنت کاوانا خوانندگی گروه را به عهده دارد. فضای این آلبوم افسرده، تاریک و غمناک بود و با واکنش مثبت منتقدان روبرو شد. آلبوم سرنادها در جدول آلبوم‌های متال انگلیس رتبه دوم را به دست آورد و در مجله معتبر متال همر (Metal Hammer) به عنوان آلبوم ماه انتخاب شد. همین موفقیت موجب شد که اجازه پخش موزیک ویدیوی دومین آهنگ آلبوم با نام اشک‌های شیرین (Sweet Tears) را در شبکه مشهور MTV به سرعت به دست آورده و در این شبکه مکررا پخش شود. در سال ۱۹۹۵ بود که دارن وایت (خواننده) گروه را ترک کرد تا به گروه دث متال دیگری به نام The Blood Divine بپیوندد.

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

گروه Anathema نیز تصمیم گرفت وینسنت کاوانا در کنار نوازندگی گیتار، نقش او را در گروه به عهده بگیرد. پس از این جدایی، سومین آلبوم خود را با نام معماهای خاموش (The Silent Enigma) در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد و نشان داد که نگرش اعضای گروه تغییر کرده و به بلوغ موسیقیایی خود رسیده‌اند. این آلبوم در سبک گوتیک متال بود؛ زیرشاخه‌ای از هوی متال و ترکیبی از هوی متال و دوم متال است که آناتما و دو گروه دیگر (پارادایز لاست و مای دایینگ براید) از پیشگامان این سبک محسوب می‌شوند.

در سال ۱۹۹۶ آلبوم بعدی گروه با نام ابدیت (Eternity) منتشر شد که فضای تازه‌ای در ملودی و موسیقی آن‌ها به وجود آمده بود؛ فضای رویاگونه و ضربه‌های سنگین گیتار و نت‌های سمفونیک کیبورد و همچنین صدای صاف و رسای خواننده، شعرهای کوتاه و آمیخته با خشم همگی از مواردی بود که بسیاری آن‌ها را با پینک فلوید (Pink Floyd) مقایسه می‌کردند. پس از این آلبوم درامر گروه، جان داگلاس نیز گروه را ترک کرد و شان استیلز (Shaun Steels) نوازنده سابق گروه مای دایینگ براید (My Dying Bride) جایگزین او شد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی دواین جانسون (زندگینامه هنرمندان)

در می ۱۹۹۷ اولین ویدئوی بلند آناتما با عنوان A Vision of Dying Embrace منتشر شد که شامل بهترین اجراهای گروه بود. این اجراها شامل کارهای زنده گروه در کراکوف لهستان، مهد موسیقی گوتیک و راک اروپای شرقی، در مارس ۱۹۹۶ نیز بود که برای حمایت از گروه تازه تاسیسمای دایینگ براید برگزار شده بود که مشهورترین کنسرت آناتما و نیز پرفروش‌ترین محصول چندرسانه‌ای (Multi media) آن‌ها به‌ شمار می‌رود.

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

دو آلبوم بعدی آناتـما آلترناتیو ۴ (Alternative 4) و داوری (Judgment) بود که هر دو موفقیت چشمگیری داشتند. آلترناتیو ۴ بزرگ‌ترین موفقیت حرفه‌ای گروه بود که فضای آرام‌تری نسبت به آلبوم‌های پیشین داشت و از طرف منتقدان به عنوان یک پدیده معرفی شد. پیش از آلبوم داوری چند اتفاق مهم برای گروه اتفاق افتاد؛ رفتن دانکن پترسون (Duncan Peterson) بیسیست برجسته گروه و بازگشت مجدد جان داگلاس درامر گروه و همچنین پیوستن مارتین پاول (Martin Powel) و دیو پیبوس (Dave Paybus).

آلبوم داوری (Judgment) از طرف ۲۰ مجله معتبر موسیقی در سراسر جهان به عنوان آلبوم ماه برگزیده شد. این آلبوم به خاطر مرگ مادر برادران کاوانا در همان سال، به مادر آن دو تقدیم شد. ترانه آخرین خداحافظی (One Last Goodbye) از این آلبوم، از مشهورترین ترانه‌های آناتما است.

دیگر آلبوم‌های گروه آناتما به شرح زیر است:

مطالعه بیشتر :
تاریخچه و معرفی موسیقی راک - Rock

روز خوبی برای رفتن (A Fine Day To Exit) در سال ۲۰۰۱؛ این آلبوم به عقیده کارشناسان و منتقدان موسیقی، بهترین آلبوم آناتما تا کنون شناخته شده است. سبک این آلبوم آلترناتیو راک بود.

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

یک بلای طبیعی (A Natural Disaster) در سال ۲۰۰۳

اینجا هستیم که باشیم (We’re Here Because We’re Here) در سال ۲۰۱۰؛ این آلبوم جایزه بهترین آلبوم پراگرسیو از سوی مجله راک کلاسیک (Classic Rock) دریافت کرد. مجله راک کلاسیک این آلبوم را بی‌نقص نامید.

سیستم‌های آب و هوایی (Weather Systems) در سال ۲۰۱۲

ماهواره‌های دور (Distant Satellites) در سال ۲۰۱۴

خوشبین (The Optimist) در سال ۲۰۱۷؛ این آلبوم در چارت ۴۰ آلبوم برتر سال بریتانیا قرار گرفت.

آلبوم های گروه آناتما (Anathema)

۱۹۹۳ – Serenades
۱۹۹۵ – The Silent Enigma
۱۹۹۶ – Eternity
۱۹۹۸ – Alternative 4
۱۹۹۹ – Judgement
۲۰۰۱ – A Fine Day To Exit
۲۰۰۳ – A Natural Disaster
۲۰۱۰ – Were Here Because Were Here
۲۰۱۲ – Weather Systems
۲۰۱۴ – Distant Satellites
۲۰۱۵ – A Sort Of Homecoming
۲۰۱۷ – The Optimist (Deluxe Edition 2 CD)
۲۰۰۱ – A Fine Day To Exit (2015 Remastered)

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

اعضای گروه آناتما (Anathema)

اعضای فعلی گروه آناتما (Anathema)

وینسنت کاوانا (وینی) : خواننده و گیتار
دنییل کاوانا (دنی) : گیتار
جیمز کاوانا (جیمی) : گیتار باس
جان داگلاس (جان) : درام و پرکاشن
کیت لس اسمیت (لس) : کیبورد

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

اعضای قدیمی گروه آناتما (Anathema)

دارن وایت-خواننده (در سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۵)
دانکن پترسون-بیس و کیبورد (در سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸)
شوان ستیلز-درام (در سال های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸)
مارتین پوول-کیبورد (در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰)
دیو پی باس-بیس (در سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ )

 

آناتما, بیوگرافی و زندگینامه گروه آناتما (Anathema)

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *