24 نوامبر, 2020

بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

جانی دپ یک ستاره هالیوودی، بازیگر, نویسنده, کارگردان, تهیه کننده, موزیسین و خواننده است و همه این کارها را خودش انجام میدهد.

امروز در مجله انرژی مثبت، به معرفی زندگی شخصی جانی دپ، ستاره‌ی بزرگ سینما و بررسی تعدادی از مطرح‌ترین نقش آفرینی‌هایش خواهیم پرداخت.

بیوگرافی جانی دپ (Johnny Depp)

جانی دپ با نام کامل جان کریستوفر دپ دوم  متولد  ۹ ژوئن ۱۹۶۳ هنرپیشه، تهیه‌کننده، موسیقی‌دان، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم مشهور آمریکایی‌است.

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

جانی دپ در اوونزبروو، کنتاکی به دنیا آمد. پدرش جان کریستوفر دپ، مهندس شهرسازی و مادرش بتی سو پالمر یک خدمتکار بود. جانی یک برادر به نام دنیل دارد که رمان‌نویس است و دو خواهر نیز به نام‌های دبی و کریستی دارد. خانواده او از مهاجران فرانسوی پروتستان بودند که در حدود سال ۱۷۰۰ در ویرجینیا ساکن شدند.

خانواده جانی دپ در دوران کودکی‌اش اغلب نقل مکان می‌کردند به‌ طوریکه او و برادر و خواهرانش در بیش از ۲۰ مکان مختلف زندگی کرده‌اند و در نهایت در سال ۱۹۷۰ در فلوریدا ساکن شدند. در سال ۱۹۷۸ والدینش از هم جدا شدند مادرش سپس با رابرت پالمر ازدواج کرد. او همیشه از رابرت پالمر به عنوان «الهام بخش من» یاد می‌کند.

جانی دپ در کودکی رابطه‌ی چندان دلچسبی با پدرش نداشت. رابطه‌‌اش با مادرش نیز بد نبود ولی پدربزرگ را به هر کس دیگری ترجیح می‌داد، به طوری که بیشتر زمانش را در کنار وی سپری کرده و خاطرات شیرین بسیاری را از این دوران در ذهنش دارد.

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

جانی دپ در ۷ سالگی پدربزرگ خود را از دست داد. پس از آن بود که تغییر منزل‌های متعدد خانواده‌اش هم آغاز شد و همین عامل بهانه‌ای شد برای وخامت شرایط روحی او.

جانی در این مقطع، دائماْ دست به خود آزاری می‌زد و با چاقو به جان خود می‌افتاد، به طوری که در حال حاضر جای هفت زخم در بدنش باقی مانده که همگی متعلق به این دوران است.

اولین بار حرف اول اسمم را با چاقو روی بازویم نوشتم و از آن  به بعد، این جور کارها را بارها و بارها تکرار کردم. امروز بدنم تبدیل به یک مجله شده است.

فعالیت موسیقی جانی دپ (Johnny Depp)

برادر جانی وقتی متوجه علاقه وی به موسیقی شد برای جانی دپ یک گیتار خرید . جانی از آن به بعد خود را در اتاق حبس می‌کرد و شب و روز گیتار می‌نواخت. یک سال بعد مدرسه را رها کرد و تمام وقتش را روی موسیقی گذاشت.

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

جانی برای پیشرفت بیشتر به لس‌آنجلس نقل مکان کرد؛ شهری که سرنوشت او را تغییر داد. در لس‌آنجلس به عضویت گروه سیتی انجلز درآمد و آنها را در اولین اجرای رسمیشان تحت عنوان اندوه مرد جوان همراهی کرد.

فعالیت سینمایی جانی دپ (Johnny Depp)

لوری آن آلیسون ( همسر اول جانی دپ) به واسطه‌ی گریمور بودنش مقدمات آشنایی جانی را با نیکولاس کیج فراهم کرد. کیج نخستین کسی بود که پیشنهاد بازیگری را به جانی داد و موجبات حضور وی در نخستین فیلم سینمایی اش را فراهم کرد.

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

جانی دپ با بازی در فیلم کابوس در خیابان الم به کارگردانی وس کراون، برای اولین بار روی پرده‌ی سینماها ظاهر شد و با موقیت گسترده‌ی این اثر و محبوبیت آن، او نیز به محبوبیتی نسبی رسید. بازی در فیلم آلیس در سرزمین عجایب و بخصوصی سری فیلم های دزدان دریایی کارائیب که از سال ۲۰۰۳ شروع شد جانی دپ را به اوج شهرت رساند.

نکاتی در مورد زندگی جانی دپ (Johnny Depp)

 • به خاطر تخریب یک آپارتمان در سال ۹۴ دستگیر شد.
 • رابرت دنیرو درباره او گفته: بدون جانی سینما یک چیزی کم داشت.
 • او برای خودش یک اسم مستعار با نام آقای بوگندو انتخاب کرد که البته مورد توجه قرار نگرفت.
 • همسر اولش لوری، در زمان ازدواج ۲۵ سال داشت و دپ ۲۰ ساله بود.
 • همچنان در هتل زندگی می کند و هیچ ماشین و خانه ای ندارد.
 • زمانی که با وینونا رایدر نامزد بود ، بر بروی بازویش عبارتی با این مضمون ” وینونا برای همیشه ” حک کرده بود اما زمانی که از وی جدا شد، برای پاک کردن آن عبارت، عمل جراحی بر روی بازویش انجام د اد و عبارت دیگری با این عنوان نوشت : وینو برای همیشه (وینو به معنی اعتیاد به شراب خواری است)
 • در گروه موزیکی به نام ” بچه ها ” گیتاریست بود
 • عاشق این است که به همراه دخترش انیمیشن ببیند
 • زمانی که کودک بود به شکلات آلرژی داشت
 • برای اینکه بتواند با پدر و مادر همسرش صحبت کند، مجبور شد فرانسوی یاد بگیرد!
 • والدینش زمانی که وی ۱۵ ساله بود طلاق گرفتند
 • در سال ۱۹۹۹ مقابل رستورانی در لندن، به علت درگیری با یک پاپاراتزی دستگیر شد
مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه الویس پریسلی (Elvis Presley)

برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

. گریان (Cry-Baby)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Cry-Baby
  کارگردان: جان واترز
  امتیاز متاکریتیک: ۶۳ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۰

یک کمدی-رمانتیک موزیکال تین‌ایجری که به موفقیت زیادی رسید و در آن جانی دپ نقش یک جوان عصیانگر دهه‌ی پنجاهی را بازی می‌کرد.

داستان فیلم درباره‌ی چند جوان تبهکار است که دست به خرده خلاف می‌زنند. فیلم درباره‌ی برخورد آن‌ها با خرده‌ فرهنگ‌های جامعه و بقیه‌ی افراد شهر است. قهرمان فیلم وید واکر است که او را با لقب گریان صدا می‌زنند. وید واکر سردسته‌ی گروهشان است.

واکر عاشق یکی از دختران مدرسه به اسم آلیسون می‌شود. گریان و آلیسون که هر دو یتیم هستند از گذشته‌شان با هم صحبت می‌کنند. پدر گریان روی صندلی الکتریکی اعدام شده است. آلیسون عاشقی بین بچه‌های مدرسه دارد که به رابطه‌ی او و گریان حسادت می‌کند و جنگی میان آن‌ها به راه می‌افتد.

منتقدان موزیکال عصیانگر نوجوانانه‌ی واترز را پسندیدند. فیلمی که بازی جانی دپ در آن موتور محرکه‌ی فیلم است. فیلم ساوندترک خوبی هم دارد و بهترین فیلم واترز تا همین امروز است. فیلمنامه‌ی فیلم پر از کنایه‌ و طعنه است و بامزه هم از کار درآمده است.

. ادوارد دست‌قیچی (Edward Scissorhands)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Edward Scissorhands
  کارگردان: تیم برتون
  امتیاز متاکریتیک: ۷۴ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۰

ادوارد دست‌قیچی هم یکی از بهترین فیلم‌های جانی دپ است و هم یکی از بهترین آثار تیم برتون. فیلمی که خیلی زود برای دوستداران سینما تبدیل به اثری کلاسیک شد. یک فانتزی عاشقانه‌ی محزون و دوست‌داشتنی که طرفداران زیادی میان دوستداران سینما دارد.

این فیلم سرآغاز همکاری‌های جانی دپ و تیم برتون و چهارمین همکاری برتون با آهنگساز محبوبش دنی الفمن بود. فیلم که با بودجه‌ی ۲۰ میلیون دلاری ساخته شده بود، در گیشه هم خوب فروخت و تقریبا چهار برابر سود کرد.

فیلم با پیرزنی شروع می‌شود که برای نوه‌اش داستان مرد جوانی به نام ادوارد را تعریف می‌کند. مخترعی که در یک قلعه نزدیک شهر زندگی می‌کرد روزی مردی به نام ادوارد را درست می‌کند. اما قبل از این که بتواند دست‌های او را کار بگذارد می‌میرد و دست‌های ادوارد همان تیغه‌های قیچی باقی می‌مانند.

زنی ادوارد را تنها در قلعه پیدا می‌کند و به شهر می‌آورد. ادوارد تمام تلاشش را می‌کند که با قیچی‌های دست‌هایش به مردم شهر کمک کند. میان او و دختر زن رابطه‌ی عاطفی شکل می‌گیرد اما دوست سابق دختر از این ارتباط خشمگین است و ادوارد را به دردسر می‌اندازد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه ردیو هد (Radiohead)

به عقیده‌ی منتقدان این یک داستان پریان جادویی مدرن است که فضای گوتیکی دارد. پیتر تراورس منتقد رولینگ استون نوشته بود که این فیلم اقتباس مدرن برتون از داستان فرانکنشتاین است. بازی دپ هم در این فیلم مورد توجه قرار گرفت. به خصوص شیوه‌ی هنرمندانه‌ی او در بازتاب احساساتش بسیار ظریف و مورد توجه بود.

. چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد (What’s Eating Gilbert Grap)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: What’s Eating Gilbert Grape
  کارگردان: لاسه هالستروم
  امتیاز متاکریتیک: ۷۳ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۳

اولین فیلم مهمی که ستاره‌ی قرن بیست و یکم یعنی لئوناردو دی‌کاپریو در آن بازی کرد و برای بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل هم شد. فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام بود و در آن جانی دپ و دی‌کاپریو نقش دو برادر را بازی می‌کردند.

گیلبرت با بازی جانی دپ همیشه نگران برادرش ارنی (با بازی دی‌کاپریو) است که به لحاظ ذهنی دچار معلولیت است. پدرشان سال‌ها قبل خودکشی کرده و مادرشان هم افسرده روی مبل فقط تلویزیون تماشا می‌کند.

گیلبرت و برادرش منتظر توریست‌هایی هستند که هر سال از شهر آن‌ها می‌گذرند. یکی از توریست‌ها دختر جوانی به نام بکی است که گیلبرت به او علاقه‌مند می‌شود. بکی به گیلبرت کمک می‌کند که بهتر احساساتش را درک کند.

منتقدان به خصوص بازی دپ و دی‌کاپریو را تحسین کردند. فیلم البته به نظر بعضی از منتقدان کمی سانتی‌مانتال و گاهی قابل پیش‌بینی است اما اتمسفری که فیلم ایجاد می‌کند و بازی بازیگرانش از نقاط قوت آن هستند.

. اد وود (Ed Wood)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Ed Wood
  کارگردان: تیم برتون
  امتیاز متاکریتیک: ۷۰ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۴

یک درام بیوگرافیک درباره‌ی اد وود که کارگردان و بازیگر و نویسنده‌ی آمریکایی بود و بین سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۷۸ فعالیت می‌کرد.

اد وود فیلم‌های علمی-تخیلی با بودجه‌های کم و فیلم‌های ترسناک می‌ساخت و همیشه به دلیل زیبایی‌شناسی افتضاح و اشتباه‌های تکنیکی فیلم‌هایش مورد تمسخر قرار می‌گرفت. جلوه‌های ویژه‌ی فیلم‌هایش افتضاح بود و لقب بدترین کارگردان سینما را گرفت.

فیلم برتون از سال ۱۹۵۲ شروع می‌شود. اد وود در تلاش است که خودش را وارد صنعت سینما کند. او با جورج ویز تهیه‌کننده ملاقات می‌کند و در تلاش است او را راضی کند که برای فیلم تخیلی که می‌خواهد بسازد بهترین گزینه‌ی کارگردانی اد وود است.

ویز به وود اجازه می‌دهد که هر چقدر می‌خواهد فیلم بگیرد اما وود رویکرد عجیبی دارد و در هر سکانس فقط یک برداشت می‌گیرد. در همین حین وود با بلا لوگوسی اسطوره‌ای هم آشنا و با هم رفیق می‌شوند.

منتقدان معتقد بودند که همکاری برتون و جانی دپ نتیجه‌ای عجیب و غریب داشته و البته یک فیلم بیوگرافیک بامزه درباره‌ی اد وود از کار درآمده است. ایبرت معتقد بود برتون به جای مسخره کردن وود در حقیقت با این فیلم برایش بزرگداشتی گرفته است.

. مرد مرده (Dead Man)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Dead Man
  کارگردان: جیم جارموش
  امتیاز متاکریتیک: ۶۲ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۵

فیلم «مرد مرده» یک وسترن عجیب و غریب است. کارگردانش گفته که این یک وسترن اسیدی یا سایکدلیک است.

وسترن‌های اسیدی در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ باب شدند و استعاره‌های فیلم‌های وسترن کلاسیک مثل «شین» یا «جویندگان» را با مرز‌های وسترن‌های اسپاگتی ترکیب و این وسط از خرده‌فرهنگ‌هایی که از دهه‌ی ۶۰ در آمریکا باب شدند هم استفاده کردند. اولین‌بار پالین کیل در یکی از نقدهایش از اصطلاح وسترن اسیدی استفاده کرد.

فیلم داستان ویلیام بلیک با بازی جانی دپ است. حسابداری از کلیولند که با قطار به سمت یکی از شهرهای مرزی می‌رود تا برای یک موسسه کار حسابداری انجام بدهد. در طول سفر آتشکار قطار به او درباره‌ی موسسه هشدار می‌دهد. او بدون پول و کار به این شهر می‌رسد که همه چیزش عجیب و غریب است.

مطالعه بیشتر :
آثار ادبی و کتب در وصف سردار قاسم سلیمانی

بلیک مورد حمله قرار می‌گیرد و مردی به نام هیچ‌کس او را نجات می‌دهد. مردی که تصمیم می‌گیرد از بلیک مراقبت کند.

منتقدانی مثل ایبرت فیلم را دوست نداشتند. ایبرت می‌گفت که قطعا جارموش در این فیلم می‌خواسته به نکته‌ای برسد اما هیچ سرنخی نمی‌دهد که آن نکته چیست. در مقابل منتقد نیویورک تایمز آن را یکی از بهترین فیلم‌های دهه‌ی نود می‌داند. به نظر می‌رسد هر چه از عمر این فیلم بیشتر می‌گذرد ارج و قربش بیشتر می‌شود.

. دانی براسکو (Donnie Brasco)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Donnie Brasco
  کارگردان: مایک نیول
  امتیاز متاکریتیک: ۷۶ از ۱۰۰
  محصول ۱۹۹۷

در دهه‌ی هفتاد در نیویورک مردی به نام لفتی (با بازی آل پاچینو) گنگستر پا به سن گذاشته در خانواده‌ی مافیایی بونانوست. لفتی با دانی آشنا می‌شود و خیلی زود تحت‌تاثیر کارآیی او قرار می‌گیرد.

دانی یک دلال الماس را که به نظر می‌رسد سر لفتی کلاه گذاشته تهدید می‌کند. اما خیلی زود ما متوجه می‌شویم که دانی در حقیقت پلیس مخفی اف.بی.آی است. همسر دانی از شغل او راضی نیست.

دانی با زندگی تبهکاری خیلی خوب جور در می‌آید و رابطه‌ی دوستانه‌ای میان او و لفتی برقرار می‌شود. وقتی اف.بی.آی به او فشار می‌آورد که عملیات را تمام کند دانی از لفتی می‌خواهد که از زندگی تبهکاری کنار بکشد. لفتی به وفاداری دانی مظنون می‌شود و آزمون سختی پیش رویش قرار می‌دهد.

فیلم که براساس یک داستان حقیقی ساخته شده بود تحسین منتقدان را برانگیخت. بازی‌های جانی دپ و آل پاچینو در فیلم فوق‌العاده بود. فیلمی تند و تیز که از کلیشه‌ها فراتر می‌رود و به جایی می‌رسد که تماشاگر دیگر نتواند آن را پیش‌بینی کند.

. شکلات (Chocolate)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

عنوان اصلی: Chocolat
کارگردان: لاسه هالستروم
امتیاز متاکریتیک: ۶۴ از ۱۰۰
محصول ۲۰۰۰

یک فیلم رمانتیک بسیار شیرین که البته احتمالا با دیدنش هوس شکلات می‌کنید!

فیلم داستان زنی به نام ویان است که متخصص درست کردن شکلات بوده و حالا همراه دختر کوچکش آنوک به شهر کوچکی آمده تا در آنجا یک مغازه‌ی شکلات‌فروشی باز کند. او ذائقه‌ی مردم را می‌شناسد و شکلات‌هایش حکم درمان دارند.

اولین کسی که در شهر طرفدار ویان می‌شود زن سالخورده‌ی یک دنده‌ای به نام آرماند است. اما همه‌ی اهالی شهر از حضور ویان راضی نیستند و شهردار شهر مغازه‌ی شکلات فروشی او را مقر شیطان می‌داند.

در حالی که تنش بین ویان و شهردار بالا می‌گیرد یک گروه کولی در حاشیه‌ی رودخانه چادر می‌زنند و ویان و یکی از مردان آن‌ها به نام روکس با هم رابطه‌ی عاطفی برقرار می‌کنند. در حالی که بقیه‌ی مردم شهر از حضور آن‌ها راضی نیستند.

به گفته‌ی منتقدان این فیلمی گرم و سبکبار است که البته در آن بازی بینوش بیشتر از جانی دپ به چشم می‌آید اما شیمی بین این دو نفر فوق‌العاده است.

. دزدان دریایی کاراییب: نفرین مروارید سیاه (Pirates of the Caribbean)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  کارگردان: گور وربینسکی
  امتیاز متاکریتیک: ۶۳ از ۱۰۰
  محصول ۲۰۰۳

فرنچایز جک اسپارو که یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های دنباله‌دار سال‌های اخیر بوده است با فیلم «دزدان دریایی کاراییب، نفرین مروارید سیاه» شروع شد.

«دزدان دریایی کاراییب» فیلم فانتزی ماجراجویانه‌ای بود که والت دیزنی و جری بروکهایمر پشت آن بودند. فیلم اقتباسی از دزدان دریایی کاراییب بود که در تم پارک دیزنی حضور دارد.

قصه‌ی فیلم اواخر قرن هفدهم اتفاق می‌افتد و کاراکتر مرکزی ما کاپیتان جک اسپارو با بازی جانی دپ است. یک دزد دریایی بدجنس، طعنه‌زن و بامزه که دست و پا چلفتی‌بازی اطرافیانش معمولا او را به دردسر می‌اندازد. جک اسپارو البته خوش‌قلب است. او یک دشمن سرسخت به نام کاپیتان باربوسا روی دریا دارد.

مطالعه بیشتر :
بیوگرافی و زندگینامه گروه بیتلز (The Beatles)

یک فرماندار انگلیسی همراه دخترش با یک کشتی نظامی مشغول بازرسی دریا هستند. فرماندار می‌خواهد همه‌ی کشتی‌های روی دریا حتی دزدان دریایی از قوانین پیروی کنند اما جک اسپارو زیر بار این حرف‌ها نمی‌رود.

بازی جانی دپ در نقش کاپیتان جک اسپارو با استقبال مواجه شد و او را نامزد جوایز معتبری از جمله اسکار و گلدن گلوب و بفتا کرد.

. چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی (Charlie and the Chocolate Factory)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Charlie and the Chocolate Factory
  کارگردان: تیم برتون
  امتیاز متاکریتیک: ۷۲ از ۱۰۰
  محصول ۲۰۰۵

موزیکال فانتزی که در فضای کودکانه‌ای می‌گذرد و نتیجه‌اش فیلم سرخوشانه‌ی روشنی شده که از این نظر با بقیه‌ی فیلم‌های برتون متفاوت است. فیلم از روی یک رمان انگلیسی به همین نام اقتباس شده که سال ۱۹۶۴ منتشر شد و رولد دال، نویسنده‌ی مشهور کتاب‌های کودکان آن را نوشته بود.

فکر تولید این فیلم از سال ۱۹۹۱ شروع شده بود و حتی کارگردانانی مثل مارتین اسکورسیزی و تام شایداک را برای کارگردانی آن در نظر گرفته بودند، تا این که قرعه به نام برتون افتاد و او بلافاصله جانی دپ و دنی الفمن را درگیر این پروژه کرد.

فیلم داستان پسر فقیری به نام چارلی باکت است که با خانواده‌ای نزدیک کارخانه‌ی ویلی ونکا زندگی می‌کند. ویلی ونکا به دلیل مشکلاتی کارخانه را تعطیل و کارکنانش از جمله پدربزرگ چارلی را اخراج کرده است.

یک روز ونکا اعلام می‌کند که در شکلات‌های کارخانه پنج بلیت طلایی است که برنده‌ها می‌توانند از کارخانه بازدید کنند و در نهایت یک جایزه هم ببرند. چارلی یکی از برندگان است که در نهایت به مرحله‌ی آخر مسابقه می‌رسد.

بازی جانی دپ در این فیلم محل مناقشه شد. بعضی منتقدان بازی‌اش را ستایش کردند و برخی دیگر مثل راجر ایبرت از او ناامید شدند. با این حال فیلم «چارلی و کارخانه‌ی شکلات سازی» اثر لذت‌بخشی است.

. سویینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت (Sweeney Todd)

جانی دپ, بیوگرافی و برترین فیلم های جانی دپ (Johnny Depp)

 • عنوان اصلی: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  کارگردان: تیم برتون
  امتیاز متاکریتیک: ۸۳ از ۱۰۰
  محصول ۲۰۰۷

یک موزیکال اسلشر که اقتباسی از نمایشنامه‌ی موزیکال استیون سوندهایم است. ملودرام ویکتوریایی که داستان سویینی تاد یک آرایشگر انگلیسی را روایت می‌کند. آرایشگر در اثر یک بی عدالتی تبدیل به قاتل سریالی شده و مشتریانش را با تیغ آرایشگری به قتل می‌رساند.

تیم برتون از وقتی دانشجو بود شیفته‌ی ویژگی‌های بصری نمایشنامه‌ی موزیکال سوندهایم شده بود. سال ۲۰۰۶ وقتی جانشین سام مندس شد بالاخره فرصت پیدا کرد تا آرزویش را تحقق ببخشد.

داستان فیلم از سال ۱۸۴۶ آغاز می‌شود؛ وقتی بنجامین بارکر آرایشگر به لندن می‌آید. ۱۵ سال قبل او به اشتباه توسط قاضی تورپین محاکمه و تبعید شده بود. حالا به مغازه‌ی قدیمی‌اش در خیابان فلیت برگشته و متوجه می‌شود که قاضی به همسرش تعدی کرده و همسرش هم بعد خودش را با آرسنیک کشته است. بارکر که نام سویینی تاد را برای خودش انتخاب کرده قسم می‌خورد که انتقام بگیرد.

خود سوندهایم به شدت تحت تاثیر اقتباس سینمایی برتون قرار گرفت و از آن لذت برده بود. جانی دپ در این فیلم از سابقه‌ی موسیقی‌اش هم استفاده می‌کند و صدایش فوق‌العاده است. به طوری که منتقدان کاملا تحت‌تاثیرش قرار گرفتند.

برتون و دپ در کنار هم توانسته‌اند آن حس سرد ترسناک نمایشنامه‌ی سوندهایم را تاثیرگذار از کار دربیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *