طنز یا کمدی تعریف بسیار ساده‌ای دارد. هر اثر هنری که موجب شادی مخاطب شود و او را به خنده بیاندازد در ردیف آثار طنزآمیز جای می‌گیرد؛ اما در دنیای سینما خلق فیلمی که واقعا بیننده را بخنداند و در عین حال حاوی مفهومی قوی و منسجم باشد اصلا کار راحتی نیست. از همین رو شمار بسیاری از فیلم ‌های کمدی که هر سال در سینماهای جهان اکران می‌شوند خیلی سطحی از آب درمی‌آیند و معمولا در گیشه شکست می‌خورند. اینگونه فیلم‌ها مخاطبان کم‌سن و سال و سینماروهای غیرحرفه‌ای را هدف می‌گیرند و همه همت‌شان را به کار می‌بندند تا «مسخره‌بازی» بازیگران خود را به همراه دیالوگ‌های سخیف و مبتذل، به بهترین شکل ممکن به بیننده قالب کنند.

در ادامه ی این مطلب به بررسی ۸ فیلم برتر کمدی تاریخ سینما خواهیم پرداخت .همراه رسانه ی انرژی مثبت باشید از

 

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۸ – شاون مرده / Shaun of the Dead

 • کارگردان: ادگار رایت
 • نویسندگان: سایمون پگ، ادگار رایت
 • بازیگران: سایمون پگ، نیک فراست، کیت اشفیلد
 • سال اکران: ۲۰۰۴
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۲٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۹

Shaun of the Dead یا «شاون مرده» یک از فیلم های کمدی -ترسناک است که اصلا ترسناک نیست و در عوض آنقدر خنده‌دار است که می‌توان آن را بهترین کمدی سال ۲۰۰۴ نامید. زمانی‌که ادگار رایت و سایمون پگ زامبی‌ها را دستمایه نگارش یک فیلمنامه طنز قرار دادند، احتمالا خودشان هم فکر نمی‌کردند که نتیجه کارشان تا این حد موفقیت‌آمیز باشد و مورد توجه قرار بگیرد. شاون مرده درواقع یک نقیضه از ژانر ترسناک است، اما برخلاف اکثر فیلم‌های این چنینی که به لودگی کشیده می‌شوند، وقار خود را حفظ کرده و از ابتذال می‌گریزد.

فیلم Shaun of the Dead داستان زندگی کسالت‌بار «شاون» ۲۹ ساله را روایت می‌کند. «لیز»، نامزدش وی را ترک کرده و مادرش با مردی ازدواج کرده که شاون چشم دیدن او را ندارد. اما بحران واقعی در زندگی شاون زمانی آغاز می‌شود که زامبی‌ها از گور برمی‌خیزند و او با کمک دوست قدیمی‌اش «اِد» باید برای نجات مادرش و لیز تلاش کند.

 

 

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۷ – ژنرال / The General

 • کارگردانان: باستر کیتون، کلاید براکمن
 • نویسندگان: باستر کیتون، کلاید براکمن، ال بوزبرگ، چارلز هنری اسمیت، پل جرارد اسمیت، ویلیام پیتنجر
 • بازیگران: باستر کیتون، ماریون مک، گلن کوندر
 • سال اکران: ۱۹۲۶
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۲٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۱
مطالعه بیشتر :
سیاه و االبته سفید؛ نگاهی به بازی های مورگان فریمن

از دیگر شاهکار های فیلم های کمدی ؛ «ژنرال» شاهکار باستر کیتون و یکی از بهترین فیلم‌های سینمای صامت است. این فیلم براساس ماجرایی حقیقی و در لوکیشن‌های واقعی ساخته شده و سرشار از شوخی‌های فیزیکی خلاقانه‌ای است که خودِ کیتون را می‌توان مخترع آن‌ها در سینمای کمدی نامید. داستان فیلم درباره جوانی به نام «جانی گری» است که برای اثبات شجاعت خود به نامزدش «آنابل» می‌خواهد در جنگ‌های داخلی امریکا شرکت کند، اما چون چثه و اندام مناسبی ندارد او را نمی‌پذیرند. از قضا اتفاقات جوری رقم می‌خورند که جانی در جریان ماموریتی خطرناک قرار می‌گیرد و این فرصت را پیدا می‌کند تا خودش را نشان بدهد. موضوع از این قرار است که نیروهای نفوذی شمالی، لوکوموتیوی را که جانی مسئول آتشکار آن است می‌دزدند و درحالی‌که آنابل نیز در یکی از واگن‌هایش جا مانده، آن را به سمت شمال هدایت می‌کنند. حالا جانی باید به‌تنهایی دست به کار شود و لوکوموتیو و نامزدش را نجات دهد.

 

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۶ – عصر جدید / Modern Times

 • کارگردان: چارلی چاپلین
 • نویسنده: چارلی چاپلین
 • بازیگران: چارلی چاپلین، پولت گودارد، هنری برگمن
 • سال اکران: ۱۹۳۶
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۱۰۰٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۵

«عصر جدید» نام یکی از بهترین فیلم‌های کمدی تاریخ سینما است. چاپلین در این فیلم یک بار دیگر شخصیت ولگرد کوچولو را به مخاطبانش نشان می‌دهد، اما این‌بار وجهه‌ای کاملا متفاوت از او را به نمایش می‌گذارد. ولگردِ عصر جدید، تنها یک آواره عاشق‌پیشه نیست، بلکه انسانی است در دنیای صنعتی که با تلخ‌ترین واقعیت‌های زندگی بشر مانند فقر و بیکاری مواجه می‌شود. چاپلین در این فیلم به زیبایی هرچه تمام‌تر با موضوعات جدی مثل بحران اقتصادی امریکا، گرسنگی قشر کارگر و بی‌خانمانی مردم طبقه ضعیف اجتماع شوخی می‌کند و به انتقاد از گسترش نظام سرمایه‌داری و سلطه ماشین بر انسان برمی‌خیزد. عصر جدید هجوی است تند و تیز علیه مدرنیته و تاثیرات سوء آن روی زندگی بشر؛ مفهومی که شاید انسان امروز بیش از مردم هم‌عصر با چاپلین از پس درکش برمی‌آید.

در فیلم Modern Times، چاپلین در نقش کارگر ساده یک کارخانه بزرگ ظاهر می‌شود که به سبب کار دائمی با ماشین‌های صنعتی، دچار اختلالات عصبی شده و رفتارهای عجیب و تکراری از خود بروز می‌دهد. درواقع چاپلین قصد دارد به مخاطبانش یادآور شود که با ماشینی شدن زندگی، عقل‌محوری به فراموشی سپرده می‌شود و آزادی انسان به دست کاپیتالیسم رو به اضمحلال می‌رود.

مطالعه بیشتر :
کارگردان مؤلف ؛ بررسی و تحلیل فیلم های کارگردانان بزرگ

 

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۵ – روز گراندهاگ / Groundhog Day

 • کارگردان: هارولد ریمیس
 • نویسندگان: دنی روبین، هارولد ریمیس
 • بازیگران: بیل موری، اندی مک‌داول، کریس الیوت
 • سال اکران: ۱۹۹۳
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۶٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸

فیلم Groundhog Day یا «روز گراندهاگ» محصول ۱۹۹۳ یک کمدی فانتزی ساخته هارولد ریمیس و با حضور بیل موری است. موری در این فیلم نقش یک هواشناس به اسم فیل کانرز را بازی می‌کند که برای تهیه گزارش مربوط‌به روز گراندهاگ یا همان روز دوم فوریه به شهر پانکستاونی در ایالت پنسیلوانیا می‌رود. در مراسم روز گراندهاگ هر سال عده زیادی جمع می‌شوند و منتظر می‌مانند تا یک موش‌خرما از خانه‌اش بیرون بیاید و پایان زمستان را اعلام کند. ماجرای اصلی فیلم زمانی آغاز می‌شود که افراد حاضر در مراسم به خاطر وقوع طوفان شدید مجبور می‌شوند شب را در پانکستاونی بمانند. صبح روز بعد که فیل بیدار می‌شود همه چیز به نظرش تکراری می‌آید. او خیلی زود متوجه می‌شود که روز دوم فوریه تازه‌ای را آغاز کرده و این تاریخ، هر روز برایش تکرار می‌شود. در ابتدای امر می‌بینیم که فیل سعی می‌کند تا از موقعیت پیش آمده لذت ببرد و بیشتر به خوش‌گذرانی بپردازد، اما هرچه از زمان فیلم می‌گذرد، شخصیت اصلی داستان از سپری شدن روزهای تکراری و رخ دادن اتفاقاتی که همگی برایش قابل پیش‌بینی هستند احساس افسردگی می‌کند، تا جایی که کارش به خودکشی هم کشیده می‌شود، اما این چرخه تکراری همچنان ادامه میابد و روز بعد باز هم دوم فوریه دیگری از راه می‌رسد.

 

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۴ – دکتر استرنجلاو یا: چگونه یاد گرفتم دست از هراس بردارم و به بمب عشق بورزم / Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

 • کارگردان: استنلی کوبریک
 • نویسندگان: استنلی کوبریک، تری ساترن، پیتر جورج
 • بازیگران: پیتر سلرز، جورج سی اسکات، استرلینگ هیدن
 • سال اکران: ۱۹۶۴
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۸٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۴

«دکتر استرنجلاو» جز‌ یکی از فیلم های کمدی سیاه ساخته استنلی کوبریک است که به دوران جنگ سرد و تهدیدات هسته‌ای می‌پردازد. داستان این فیلم درباره یک ژنرال روان‌پریش امریکایی به نام «جک ریپر» است که به شکلی دیوانه‌وار از کمونیست‌ها نفرت دارد. او تصمیم می‌گیرد که به‌طور خودسرانه و بدون اطلاع مقامات مافوق، یک جنگنده امریکایی که حامل بمب هسته‌ای است را به خاک شوروی بفرستد و این کشور را نابود کند. ماجرا از جایی جذاب می‌شود که رئیس جمهور امریکا از موضوع اطلاع پیدا می‌کند و به همراه جمعی از سیاستمداران این کشور تصمیم می‌گیرد تا جلوی حمله به شوروی و آغاز نبرد اتمی ناخواسته را بگیرد. بخش عمده‌ای از فیلم در یک لوکیشن کوچک که به آن «اتاق جنگ» می‌گویند جریان دارد و تلاش مقامات امریکایی برای حل‌و‌فصل ماجرا را به تصویر می‌کشد.

مطالعه بیشتر :
معرفی بهترین سریال های کره ای بر اساس امتیاز IMDB

پیتر سلرز، بازیگر اصلی این فیلم، در قالب سه شخصیت متفاوت (از جمله دکتر استرنجلاو) به ایفای نقش پرداخته است. منتقدین دنیا تاکنون بارها از فیلم Dr. Strangelove به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌ های کمدی تاریخ سینما و اثری شاخص در کارنامه هنری کوبریک یاد کرده‌اند.

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۳ – سوپ اردک / Duck Soup

 • کارگردان: لئو مک‌کری
 • نویسندگان: برت کالمار، هری روبی
 • بازیگران: گروچو مارکس، هارپو مارکس، چیکو مارکس
 • سال اکران: ۱۹۳۳
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۲٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۸

بهترین فیلم برادران مارکس همین Duck Soup یا «سوپ اردک» است. یک هجو بی‌نظیر درباره دیکتاتوری و سیاست که شوخی‌های بامزه و سریع در آن به وفور وجود دارند. داستان فیلم درباره فردی به نام «فایرفلای» (با بازی گروچو مارکس) است که با حمایت و اصرار یک زن ثروتمند به نام «تیزدیل» (با بازی مارگارت دومونت) به‌عنوان دیکتاتور کشور «فریدنیا» منصوب می‌شود. فایرفلای به سفیر کشور همسایه یعنی «سیلوانیا» توهین می‌کند و همین موضوع باعث شروع جنگ بین دو کشور می‌شود. سفیر سیلوانیا هم دو جاسوس به نام‌های «چیکولینی» (با بازی چیکو) و «براونی» (با بازی هارپو) را به فریدنیا می‌فرستد تا سر از نقشه‌های جنگی آن‌ها دربیاورند، ولی جاسوس‌ها لو می‌روند.

منتقدان معاصر با فیلم Duck Soup معتقد بودند که این اثر نسبت به ساخته‌های قبلی برادران مارکس ضعیف‌تر است. اما با گذشت زمان، نظر منتقدان نیز درباره این فیلم عوض شد و همه از آن به‌عنوان یکی از شاهکارهای تاریخ سینمای کمدی نام بردند. این فیلم حتی تاثیرات زیادی روی آثار فیلم‌سازان پس از خود مانند وودی آلن گذاشت.

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۲ – لبوفسکی بزرگ / The Big Lebowski

 • کارگردانان: جوئل کوئن، اتان کوئن
 • نویسندگان: جوئل کوئن، اتان کوئن
 • بازیگران: جف بریجز، جان گودمن، جولین مور
 • سال اکران: ۱۹۹۸
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۸۲٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۱

«لبوفسکی بزرگ» یکی از بهترین فیلم‌ های کمدی برادران کوئن است. داستان فیلم روایتگر بخشی از زندگی یکی از تنبل‌ترین و بی‌کارترین شهروندان لس آنجلس است که روزی با یک فرد میلیونر هم‌اسم خودش اشتباه گرفته می‌شود. ماجرا از این قرار است که دو تبهکار فردی به نام «جف لبوفسکی» را با «جفری لبوفسکی» پولدار که همسرش به آن‌ها بدهکار است اشتباه می‌گیرند و او را مورد حمله قرار می‌دهند. آن‌ها روی قالیچه جف ادرار می‌کنند و از آن‌جا که این قالیچه باارزش‌ترین دارایی زندگی اوست، تصمیم می‌گیرد تا باعث و بانی ماجرا را به سزای کارش برساند. به همین خاطر جف نزد لبوفسکی بزرگ که مردی فلج است می‌رود، اما با بی‌توجهی و رفتار تحقیرآمیز او مواجه می‌شود. در ادامه داستان لبوفسکی بزرگ از جف می‌خواهد تا با رساندن مبلغی پول به تبهکاران، همسرش را که اکنون گروگان آن‌ها است نجات دهد. به این ترتیب جف برای اولین‌بار در زندگی‌اش یک مسئولیت مهم را بر عهده می‌گیرد، اما با مزاحمت دوست قدیمی‌اش «والتر» موفق نمی‌شود پول‌ها را طبق نقشه به تبهکاران تحویل بدهد. در ادامه جف متوجه می‌شود که ماجرا به گونه دیگری است و او در بازی پیچیده‌ای گرفتار شده است.

مطالعه بیشتر :
نکات جالب درباره محبوب ترین سریال غیر انگلیسی زبان "خانه اسکناس" ، "Money Heist"

.

فیلم های کمدی, معرفی بهترین فیلم های کمدی تاریخ سینما

۱ – بعضی‌ ها داغشو دوست دارن / Some Like It Hot

 • کارگردان: بیلی وایلدر
 • نویسندگان: بیلی وایلدر، آی ای ال دایاموند
 • بازیگران: مرلین مونرو، تونی کورتیس، جک لمون
 • سال اکران: ۱۹۵۹
 • امتیازات: راتن تومیتوز: ۹۷٪ / آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۲

«بعضی‌ها داغشو دوست دارن» یکی از  فیلم های کمدی رمانتیک از بیلی وایلدر است که به جرئت می‌توان آن را یکی از ارزشمندترین آثار تاریخ سینما نامید. قصه فیلم Some Like It Hot درباره دو نوازنده به نام‌های «جو» و «جری» است که به‌دنبال کار می‌گردند. یک روز آن‌ها به‌طور اتفاقی شاهد کشت و کشتار گروه تبهکارها می‌شوند و از ترس آنکه خودشان هم کشته شود، ظاهر خود را به شکل زن‌ها درمی‌آورند و از این طریق با گروهی از نوازندگان دختر با قطار به سمت میامی حرکت می‌کنند. در طول این سفر جو به یکی از دختران نوازنده به نام «شوگر» (با بازی مرلین مونرو) دل می‌بندد و از طرف دیگر یک سرمایه‌دار خوشگذران که خیال می‌کند جری زن است، عاشقش می‌شود. به این ترتیب شرایط برای جو و جری تا حد زیادی پیچیده و حتی بحرانی می‌شود.