23 سپتامبر, 2020

چند روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر

رسانه انرژی مثبت | تکنولوژی – “ولی کامپیوترم را همین تازگی خریده ام!” این جمله ای است که شاید از زبان دوستتان بخاطر گلایه از سیستم تازه خریداری شده، شنیده باشید. ما در اینجا به شما راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید بهتر از کامپیوتر یا مک خود نگهداری و استفاده کنید.

۱- هارد دیسک خود را یکپارچه سازی (Defragmentation) نمایید

کامپیوتر, چند روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر
شاید اصلاً ندانید که این کار چیست، ولی هنگامی که بفهمید چقدر در نگهداری کامپیوتر اهمیت دارد تعجب خواهید کرد. یکپارچه سازی (Defragmentation) سرعت خواندن فایل‌ها توسط کامپیوتر شما را، بوسیله مرتب کردن ساختار داده‌های روی هارد دیسک، بالا می‌برد. حتی هارد دیسک های امروزی نیزدر طول زمان، بخاطر نحوه ذخیره سازی فایل‌ها، سرعت خود را از دست می‌دهند. هنگامی که هارد دیسک فایل‌های جدید را می‌نویسد یا فایل‌های قدیمی را پاک می‌کند، آن‌ها قطعه قطعه شده و در بخش‌های مختلف هارد دیسک ذخیره می‌شوند، به جای اینکه همه داده‌ها یک جا و در کنار هم ذخیره شود. این موضوع از بهره وری در هنگام دسترسی به فایل‌ها می‌کاهد.
شما احتمالاً فایل‌های زیادی دارید که هیچ وقت آن‌ها را باز نمی‌کنید، ولی فضای ارزشمند هارد دیسک شما را اشغال کرده‌اند. بنابراین با مرتب کردن قطعه‌های اطلاعات پراکنده روی هارد دیسک، شما نه تنها فضای موجود بعنوان حافظه را افزایش می‌دهید، بلکه دسترسی به این اطلاعات را نیز راحت‌تر می‌کنید. انجام آن نیز سخت نیست. برنامه‌های مخصوص این کار وجود دارد، مانند Smart Defrag ۳  برای Windows8.1 و iDefrag برای سیستم عامل OSX اپل.

۲- فایل‌های غیر ضروری را پاک کنید!

کامپیوتر, چند روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر
این روزها خیلی راحت می‌توان یک هارد دیسک کوچک‌تر از ۲۰۰ گیگابایت را پر کرد و هر چه این هارد دیسک پرتر باشد، کار کردن با کامپیوتر سخت تر می‌شود. شما احتمالاً فایل‌های قدیمی زیادی دارید که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، ولی فضای ارزشمند کامپیوتر شما را اشغال کرده‌اند. برای تشخیص این فایل‌ها تنها کافی است که یک اپلیکیشن دانلود کنید. برنامه‌های مختلفی در بازار برای پی سی و مک موجود است. برای پی سی، SpaceSniffer یا WinDirStat می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید کدام فایل‌ها بیشترین حجم از هارد دیسک شما را اشغال کرده‌اند. اگر از سیستم عامل OSX و کامپیوتر مک استفاده می کنید، راه ساده‌تری هم وجود دارد، با امکان جستجوی Finder. این برنامه به شما امکان می‌دهد که هر چیز روی کامپیوتر مک شما وجود دارد، از جمله اپ‌ها و برنامه‌ها، فایل‌ها، فولدرها و درایوهای دی وی دی را، به شکلی بصری و کاربردی مشاهده کنید.

۳- اجرای خود به خود برنامه‌های غیر ضروری را محدود کنید

 این یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت کامپیوتر شما – بخصوص در هنگام روشن شدن – است. شما می‌توانید در زمان اجرا ببینید که چه برنامه‌هایی روی کامپیوتر شما فعال است و آن‌هایی که می‌خواهید را متوقف کنید. در OSX از طریق Activity Monitor و در ویندوز از طریق Task Manager، می‌توانید این کار را بکنید. اگر کامپیوتر مک دارید، در System Preferences گزینه Users and Groups را انتخاب کنید و روی برنامه‌ای که می‌خواهید متوقف کنید، کلیک کنید. اگر کامپیوتر پی سی دارید، می‌توانید از ابزار مجانی Auto runs استفاده کنید، که برنامه‌هایی که خودبخود اجرا می‌شوند را کنترل می‌کند.

۴- از بین بردن ویروس ها و بدافزارها

کامپیوتر, چند روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر

برخی معتقدند که بدون نرم افزارهای ویروس‌ یاب هم می‌توان سر کرد. به گفته آنها این نرم افزارها، بخصوص در پی سی های قدیمی تر، حافظه و قدرت زیادی از کامپیوتر را مصرف می‌کند. ولی کسانی که متخصص نیستند، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنند و نرم افزارهای ویروس‌یاب نصب کنند. شما باید نرم‌افزار ویروس‌یاب خود را بر اساس مشخصات کامپیوترتان انتخاب کنید. از جمله این برنامه‌ها که کمترین حافظه و قدرت کامپیوتر شما را مصرف می‌کند، می‌توان به Microsoft Security Essentials، Panda Cloud و Avira اشاره کرد. برای پی سی این لیست خیلی بلندبالا است. با این که افسانه در امنیت بودن کامپیوترهای مک از دست ویروس ها به گوش همه رسیده، در صورتی که مک شما از حالت عادی کندتر شده است، احتمال وجود ویروس را نادیده نگیرید. با یک ابزار مجانی، مانند ویروس‌یاب Avast یا Sophos می‌توانید خود را بیمه کنید.

۵- استفاده از برنامه‌های تحت وب

کامپیوتر, چند روش ساده برای افزایش سرعت کامپیوتر
چرا به خود دردسر بدهید و نرم‌افزار Office را نصب و اجرا کنید، در حالی که همه آن کارها را می‌توان با برنامه‌های  Google Docs،  Adobe Buzzword یا Peepel انجام داد. امروزه برنامه‌های تحت وب، که می‌توانید در مرورگر خود از آن‌ها استفاده کنید، تقریباً از پس هر کاری بر می‌آیند. آنها دو برتری نیز دارند: سرعت اجرای آن‌ها بسیار بیشتر است و هارددیسک شما را پر نمی‌کنند. شما می‌توانید با امکانات گوگل (حتی در حالت آفلاین) تقریبا از پس هر کاری برآیید!
اگر شما این پنج قدم را اجرا کردید، ولی کامپیوتر شما همچنان کند است، شاید وقت آن باشد که با یک کارشناس تماس بگیرید یا روی یک دستگاه جدید سرمایه‌گذاری کنید.
مطالعه بیشتر :
سری گوشی‌های هواوی P40 با فناوری +Wi-Fi 6 عرضه خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *